V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak už mi totálně došla trpělivost. Rozhodl jsem se dát šanci Gnome. Nikdy jsem jej nepoužil ale prostě situace kdy mi starší distra s KDE 3.5 jednoduše nechodila na novém ntb (respektive kernel v daném distru) a nová distra (nový kernel) v drtivé většině případů znamenala automaticky KDE4. Prostě trpělivost došla, potřebuju fungující systém, ručně kompilovaný kernel je opruz - všechny věci které má distro krásně vychtané (proprietální drivery a pod) najednou nechodí. Nicméně co takový přechod znamená? Jsem adaptabilní ale přecijen - zvyk na jisté KDEčkoviny které tu nejsou je na prd :) Například...
Zdá se mi to a nebo se posledních pár měsíců dějí nenápadně pod pokličkou spousty legislativních změn které přímo směřují k omezení práv nás - úživatelú na internetu? Zatím jsem měl pocit že se o tom stále jen mluví ale postupem času zišťuji že to není jen o diskuzích. Dnes jsem na mém firewallu zachytil opravdu zajímavý ICMP paket - typu 3 s vysvětlujícím kódem 10 neboli "Host administratively prohibited"! Pokud by se jednalo o IP adresu někde v číně tak bych to možná ještě akceptoval. Věc mě o to více nabudila když jsem zistil že se jedná o český reklamní server. Chápu to tak že si někdo hraje s nastavením firewallů? Nebo cenzura tak, jak ji pár dní známe z anglie pomalu klepe na česká vrátka?
Nechci rozpoutat další flame rád bych se podělil o mé zážitky s přechodem z kde 3.5 na 4.1. Celé to začalo asi před měsícem výpadkem jednoho sloupce na mém LDC u starého notebooku. Celé se to tváří jako hotpix v lajně přes celý monitor. Ačkoliv starý notebook je relativně "dělo" tak tento handicap mi docela vadí. Koupil jsem si tedy notebook nový a hned se vrhnul na instalace. Když opomenu problém s rozchozením grafické karty tak defakto super kousek - všechen HW s Ubuntu 8.10 šlape jako hodinky. Tím to ale teorve vše začalo...
Mám 64bit kubutnu 8.10, zkoušel jsem i 8.4, i ubutnu, nikdy mi nejela akcelerovaná grafika. Zkoušel sem reinstall driverů přímo od nvidie, i ty restricted co jsou k dispozici v kubuntu. Otázka na vás... chodí někomu tato kombinace?