Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak už mi totálně došla trpělivost. Rozhodl jsem se dát šanci Gnome. Nikdy jsem jej nepoužil ale prostě situace kdy mi starší distra s KDE 3.5 jednoduše nechodila na novém ntb (respektive kernel v daném distru) a nová distra (nový kernel) v drtivé většině případů znamenala automaticky KDE4. Prostě trpělivost došla, potřebuju fungující systém, ručně kompilovaný kernel je opruz - všechny věci které má distro krásně vychtané (proprietální drivery a pod) najednou nechodí. Nicméně co takový přechod znamená? Jsem adaptabilní ale přecijen - zvyk na jisté KDEčkoviny které tu nejsou je na prd :) Například...
Co mi schází v Gnome (rád bych, ab případní Gnomisti v diskuzi poradili.. jsou to elementářní problémy)
Tiskni
Sdílej:
opraveno :D Nicméně to Sbohem mi stejně přijde divné
Já zatím 4.2 nezkoušel, pravidělně jsem testoval všechna KDEčka od 4 - alfa verzí. Pak ale přišla potřeba přestat testit ale používat. V každém případě 4.2 vzkouším - vlastně už se táhne z experimental verze ubuntu. Uvidíme, děkuju za typ.1
Taky jsem dal sbohem kde3. Přešel jsem na kde 4.2. Původně jsem si myslel že ještě dlouho zůstanu u kde3, ale nějak se to zvrtlo
Ale přesto mi zůstaly některé kde3 aplikace. Hlavně Amarok a v práci konsole3 - konsole4 ještě nemá implementovaný DBUS. Naštěstí jde u Gentoo libovolně mixovat kde3 s kde4 i když tam jsou nějaké drobné problémky
+1, od soboty mam GNOME namiesto KDE, vcelku sa mi to paci
Je to ta libnotify, ještě se, živě pamatuju, co jsem si stím kdysi na Ubuntu při shánění a kompilaci užil (kdysi = víc jak před rokem)...
Co se obdoby Krusadera pro Gnome týče, svého času jsem hledal dost, ale nepodařilo se mi najít nic, co by se Krusaderu blížilo Díky tomu jsem skončil nakonec u KDE..
Nevím, co používáš za distro, ale třeba Arch Linux má KDE 4 i KDE 3 (KDEmod) a podporu KDE 3 nehodlají jen tak zahodit, takže bys mohl KDE 3 používat do doby než by ti KDE 4 začalo vyhovovat.
openSUSE ma porad KDE3 i KDE4. 8.04 je IIRC LTS. Archlinux ma taky oboji KDE. V Debianu snad KDE4 neni ani v Unstable.
co se týká souborů/protokolů smb/ssh/webdav atd...
na to stačí buď Místa > Připojit se k servru (a dát si vytvořit záložku) nebo v Nautilu > Soubor > a zase připojit se k servru
a pokud pak nějaká app s tím neumí pracovat (obvykle je to pak vidět) tak jí do složky ~/.gvfs/<jméno_servru> a tam je přístupný pro všechny app i třeba pro konzolé app...
Kdyby ses zeptal mne, tal bych Ti jedinou odpověď: zkus Gentoo
bliká v tray? ano, to mám :) ale v tray bliká kde co, přehlížím to... potřebuji něco "výraznějšího" :)))
a co Krusader pro Gnome? Používám aktivně Krename, spojuji soubory 001,002,003 atp, zpiji, taruji, prostě využívám max. Krusaderu..
gnome-terminal + rename + cat + atool
;)
vše umím udělat z konzole - ale prostě zvykl jsem si to klikat a rád bch to klikal. ... proč to dělat jinak?
Prostě trpělivost došla, potřebuju fungující systém, ručně kompilovaný kernel je opruz - všechny věci které má distro krásně vychtané (proprietální drivery a pod) najednou nechodí.Jak vlastní kernel souvisí se zbytkem? Pokud vím, tak u Debianu na vlastní kernel nešahá ani příkaz apt-get dist-upgrade.
Tak třeba tím že všechny proprietální firmwaery a pod - které umí řešit balíčkovací systém, si musím pak řešit sám. Současně také bezp. aktualizace. Já chcy systém používat nikoliv si jej dělat? Jasné? Nechci při každé úpravě kernelu kompilovat drivery na wifi, dvb tuner. Prostě tohle nechci řešit.
mám ubuntu, jinak nutně potřebuji kernel 2.6.27 (mám prostě "až moc" novej HW) ... , současně potřebuji kde 3.5 vražedná kombinace.
debian testing + kernel odtud: wiki.debian.org/DebianKernel splňuje obě podmínky
OpenSUSE 11.1 s instalovatelným KDE 3.5 přímo z média? Mimochodem to KDE je tam propracovanější a dotaženější než kdekoliv jinde.
Tak i v Gnome jde pouzivat Krusader, Kopete atd., jako ja pouzivam Pidgina v KDE... Jinak i prvni beta KDE 4 byla dal nez kdy Gnome bude :D Tomu ale fakt musim priznat vyssi rychlost a decentni vzhled.
Chápu a rozumím tomu. Nicméně pokud chci něco používat tak je mi skutečně jedno že se dvě strany neumí domluvit. Kdybych byl vývojářem "čehokoliv" od čeho se očekává že to bude nějak chodit tak primárně řeším aby to tak chodilo. Sekundárně tyto diplomatické problémy. Mě fakt nezajímá kdo má co dělat, jen bych si přál aby to tak dělalo. Zde vidím hlavní rozdíl mezi komerčním sw a světem windows - tam se tohle nestane.
> Kdybych byl vývojářem "čehokoliv" od čeho se očekává že to bude nějak chodit tak primárně řeším aby to tak chodilo.
Tohle proste nema byt nastaveni pidginu a je tva chyba, ze ho tam hledas. Tohle by melo byt nastaveni window manageru. Nastavi si tak window manager.
(begin (if (is (window_role) "buddy_list") (begin (skip_tasklist) ) ) )
Domnívám se že skrývání toho okna se dá vyřešit cvaknutím na ikonku Pidginu v trayi (případně na křížek v okně buddy listu). Nebo oba myslíme něco jiného? Případně automatické skrývání?
1) Mělo by to být v zásuvných modulech.
2) Místo media použij computer. Co má dělat fish, to nevím.
4) Řekl bych, že standardní cestou to nejde udělat (leda třeba nějak do spouštěcího příkazu dodat nějaký argument, který by správci oken sdělil, že to nemá být zobrazeno v přehledu oken... ecistuje něco takového?). Ani nevím, k čemu by to mělo být dobré.
5) Můžeš zkusit třeba Tux Commander. Nicméně mně se nejvíc líbí (a vyhovuje) Nautilus (teď navíc podporuje i požadované karty (tabs)).
6) Já mám cesty na síti (třeba SSH) normálně v záložkách... Prostě si otevřeš nějakou cestu a uložíš ji do zástupců. Nebo to můžeš udělat rovnou v dialogu Místa / Připojit se k serveru / Položka Přidat k záložkám. Záložky se ti ukazují v nabídce, v Nautilu v Místech, v souborových dialozích...
7) Eye of GNOME (v nabídce bývá jen jako Prohlížeč obrázků), F-Spot, .... Je jich hodně od jednodušších (EoG) po komplexnější. Mně vyhovuje EoG.
Ano mistře unavený, klidně budu používat Qt program v GTK prostředí - viz aktuálně koukám na digiTV v kaffeine .. a jedu v Gnome. S quantou mám zejména problém v tom, že jsem zvyklý pracovat se soubory prostřednictvím FTP/SSH - což v případě Quanty v KDE jde, u Quanty v Gnome nikoliv. Což je por mě ten jediní a defakto nepřekonatelný problém!
Až donutím quantu onfly pracovat s soubory přes SCP tak no problem. (Ano, sshfs to řeší... nicméně není zdela transparentní do userpsace režimu... a pro přidávání serveru, mountnutí, odpojení pořád lézt do konsole? moc se mi nechce...)
Johny
promiňte.... psal jsem vám nahoře, že když si připojíte server přes Místa > Připojit se k servru, tak by to mělo být přístupné, pro všechny app, které umí nový gtk-file-dialog, pokud ovšem ne, tak se nic neděje, je tu cesta přes adresář ~/.gvfs/<jméno_servru>
bomba - dík, takže polovina mojich problémů vřešena díky ~/.gvfs Děkuji, toho jsem si předtím nějak nevšiml
Na GNOME jsem přecházel z KDE asi před rokem a řešil jsem podobné problémy. Krátce tedy k některým, ještě nedořešeným, bodům.
Jako první věc doporučuji se zbavit metacity a jako správce oken použít něco, co je kompetentní (=alespoň rozumně podporuje klávesové zkratky, ideálně keychains pomocí nichž spouštím aplikace, a u čeho je možné nastavit inteligentní umiťování nových oken -- přetahovat pokaždé nové okno z levého horního rohu obrazovky je neuvěřitelně protivná věc). Doporučuji OpenBox, má skvělou integraci s GNOME, prvotní konfiguraci věnujete 30 minut a vše funguje jak má, včetně nastavení skrývání oken specifických typů v taskbaru, definic jejich polohy na obrazovce atd... (vše je popsáno v přehledné dokumentaci).
Na prohlížení fotografií používám gThumb. Na klikací přejmenovávání souborů s uvedenou požadovanou funkčností pak mrkněte na gprename.
Co se připojování síťových lokací týče, nejlepší volbou je podle mého názoru použití sshfs (fish) či curlftps (ftp) a připojovat síťové umístění do adresářové struktury -- což je při použití reverzního vyhledávání v bashi nejen nejrychlejší, ale rovněž bezproblémově funkční ve všech aplikacích (=naučit se připojovat síťové jednotky v příkazovém řádku).
Co se týká commanderu, tak krusader mi také zpočátku chyběl -- než jsem se naučil používat nautilus. Když se naučíte těch pár klávesových zkratek a zvyknete si ovládat jej zcela bez použití myši (což lze a velmi efektivně), pak je překvapivě velmi kompetentní náhradou dvoupanelových manažerů (bez kterých jsem si dříve nedokázal práci se soubory vůbec představit; nakonec ale stejně člověk zjistí, že ten druhý panel je v podstatě často nadbytečný).
Pidginu se tu věnovali jiní, takže tento bod přeskočím.
Prechod je vzdycky tezky a pokazde ti bude chybet nejaka specilni vychytavka,
Ja jsem Gnomak, ale nemam zabrany pouzivat K* aplikace. Treba za Krusadera nahradu nesezenes. Takze klidne pouzivej Kopete.
no tak nemyslím si, že zrovna kopete, je ta killer app, pidgin je imho na tom lépe, sice se stále nerovná mirandě, ale i tak ho lidi používají na win....
já sám třeba pidgin okamžitě vyměnil za Psi a pak ua Gajim, který je imho nej...