Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Původně to měla být reakce na tento dotaz, nakonec je z toho zápis do blogu.
Chtěl jsem reagovat na tento příspěvek:
PC mám připojené přes měřič spotřeby. Můj procesor je Athlon 64 3000+, originální taktovací frekvence je 1800MHz, pokud ho cpufreq podtaktuje na 1000MHz a sníží napětí, klesne odběr celé sestavy o 20W.
Zarazilo mě, že featura která má za úkol snižít vyzařování spotřebního tepla (Cool'n'Quiet) u procesorů AMD má tak malou účinnost.
Dřív mě taky celkem zajímalo kolik vlastně žere PC. Od ostatních jsem se dozvěděl vynikající odpověd "moc" , a že bych rozhodně neměl nechávat PC zapnuté nostop, protože se to prodraží.
Takže jsem to změřil (už je to trochu staré), a zjistil jsem, že zase tak moc to není. Samotné PC (tehdejší sestavy), má 94W. Což je jako jedno světlo. Pravda, nesvítí se nonstop, PC nonstop jede.
A jak lze ušetřit? Určitě ne vypínáním disků, protože ty mají max 12W, typicky méně. Navíc jim nedělá dobře neustálé zapínání a vypínání. Ušetřit lze vypnutím toho, co nejvíce žere. CPU to není, to už by bylo možné rovnou vypnout celé PC. Snížit jeho výkon v mnoha případech také nejde, protože PC něco dělá.
Takže mě napadlo, dá se nějak vypnout grafická karta? V noci jede PC, ale monitor je vypnutý, možná by stálo za úvahu vypnout grafiku, případně zvukovku. Přes ACPI by to jít mohlo, máte s tím někdo nějaké zkušenosti?.
Tiskni
Sdílej:
a co bys cekal?
Přiznám se, že nevím . Ale takhle to vypadá spíš jako papírová featura, která se v reálu moc neprojeví.
vono nezatizenej athlon64 na plne frekvenci nezere moc.
Aha, tak to může být tím. Jaksi automaticky předpokládám, že když se mluví o spotřebe a teplotách CPU, tak se vždy bere zatížený na 100%.
jinak ja pc momentalne nechamav zapnute naplno, ale to brzo skonci.
Mno u mě zanedlouho přibude další nonstop běžící stroj (který bude mít za úkol výkonnostně ulehčit mému desktopu). Takže už budou 3.
no ja hlavne cumim na filmy, takze…
Pokud někdo používá počítač místo videa resp. DVD přehrávače a ohání se spotřebou, vzbuzuje to ve mně lehký zmatek. :-)
budu rad ze usetrim denne cca 1,5kW na monitoru
Jeden z nás dvou asi nedával při fyzice pozor… :-)
Mam stejnej procak a je to asi tak, ze v tovarnim nastaveni 1800MHz pri 1,5V bere asi 62W, pri 1,35V bere jen 49W a pri podtaktovani na 1000MHz pri 1V bere asi 24W. Takze v tom rozdil vidim. Kdyz to pratahnu na 2300MHz pri 1,65V tak bere 89W. Mozna ty cisla nejsou uplne presny, mam deravou pamet a je to mereny Sandrou.
a aj u mna ma zopar znamych konta
za C spouštění nemusí trvat jen 1 minutu jak tu kdosi tvrdí obzvlášť když se při startu provádí různé testy;
Přesně tak, pořádný server může nabíhat třeba půl hodiny, pokud se provádí fsck na nejakém větším storage, je to na dopoledne.
a zcela na závěr - vypínání kompu je podle mě blbý zvyk z MS Windows (typický zlozvyk úředníků přecházejících z MS Win).
Stejně jako zavírání programů. které za 5 minut budou znovu spouštěť .
Stejně jako zavírání programů. které za 5 minut budou znovu spouštěťDoktor Peringer z FIT říkal, že to je zlozvyk z dob DOSu.
Pomáhá.
$ uptime 17:02:29 up 24 days, 18:02, 2 users, load average: 1.64, 0.81, 0.48
$ uptime 23:06:53 up 200 days, 19:13, 1 user, load average: 0.05, 0.04, 0.04
takze by tam este mohla bejt polozka "skoro nonstop"
zaplatpambu ze ty casy uz sou pryc ...
V podstatě jsi shledal, že všechno žere málo a není tedy potřeba snižovat výkon.
Pěkné shrnutí.
Ne, nelze jít cestou snižování výkonu a to jsem psal. Nelze snížít výkon CPU, protože jede na 100%. Nelze vypnout disky, protože se používají. Lze vypnout HW, který se nepoužívá. Napadla mě GK, třeba v noci / při vypnutí monitoru. Proto jsem se také ptal, jestli s tím nikdo nemá zkušenosti (zapnout / vypnout HW přes ACPI).
vyměnte je za jeden nový (velký)
Oni už se prodávají 1,5T disky?
Ad noťas a baterka - když ji v něm necháte a používáte při chodu na 230V, odcházi jí životnost, klesá maximální kapacita. Pokud ji vyjmete, tedy jedete na noťase na napájení z 230V, tak se zbavujete její schopnosti pohlcovat výkyvy napájení.
Od dubna mi maximální kapacita baterky v noťasu klesla o 7%. Jedno řešení mne napadá pořídit si konečně nějaké chlazení k noťasu. Jsem smířený s cca maximálně 3-letou výdrží baterky.
Dík za radu. A co když používám noťase místo stolního počítače?
Takže baterka se hřeje od okolí? Ne od toho, že jí stále prochází proud? Pak by to mělo smysl řešit ... jinak fakt jen to chlazení.
Momentálně zaplej noťas 7 hodin, teplota baterky 26 stupňů dle ACPI - to vypadá v pohodě, ne?