Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »a co bys cekal?
Přiznám se, že nevím . Ale takhle to vypadá spíš jako papírová featura, která se v reálu moc neprojeví.
vono nezatizenej athlon64 na plne frekvenci nezere moc.
Aha, tak to může být tím. Jaksi automaticky předpokládám, že když se mluví o spotřebe a teplotách CPU, tak se vždy bere zatížený na 100%.
jinak ja pc momentalne nechamav zapnute naplno, ale to brzo skonci.
Mno u mě zanedlouho přibude další nonstop běžící stroj (který bude mít za úkol výkonnostně ulehčit mému desktopu). Takže už budou 3.
no ja hlavne cumim na filmy, takze…
Pokud někdo používá počítač místo videa resp. DVD přehrávače a ohání se spotřebou, vzbuzuje to ve mně lehký zmatek. :-)
budu rad ze usetrim denne cca 1,5kW na monitoru
Jeden z nás dvou asi nedával při fyzice pozor… :-)
Mam stejnej procak a je to asi tak, ze v tovarnim nastaveni 1800MHz pri 1,5V bere asi 62W, pri 1,35V bere jen 49W a pri podtaktovani na 1000MHz pri 1V bere asi 24W. Takze v tom rozdil vidim. Kdyz to pratahnu na 2300MHz pri 1,65V tak bere 89W. Mozna ty cisla nejsou uplne presny, mam deravou pamet a je to mereny Sandrou.
a aj u mna ma zopar znamych konta
za C spouštění nemusí trvat jen 1 minutu jak tu kdosi tvrdí obzvlášť když se při startu provádí různé testy;
Přesně tak, pořádný server může nabíhat třeba půl hodiny, pokud se provádí fsck na nejakém větším storage, je to na dopoledne.
a zcela na závěr - vypínání kompu je podle mě blbý zvyk z MS Windows (typický zlozvyk úředníků přecházejících z MS Win).
Stejně jako zavírání programů. které za 5 minut budou znovu spouštěť .
Stejně jako zavírání programů. které za 5 minut budou znovu spouštěťDoktor Peringer z FIT říkal, že to je zlozvyk z dob DOSu.
Pomáhá.
$ uptime 17:02:29 up 24 days, 18:02, 2 users, load average: 1.64, 0.81, 0.48
$ uptime 23:06:53 up 200 days, 19:13, 1 user, load average: 0.05, 0.04, 0.04
takze by tam este mohla bejt polozka "skoro nonstop"
zaplatpambu ze ty casy uz sou pryc ...
V podstatě jsi shledal, že všechno žere málo a není tedy potřeba snižovat výkon.
Pěkné shrnutí.
Ne, nelze jít cestou snižování výkonu a to jsem psal. Nelze snížít výkon CPU, protože jede na 100%. Nelze vypnout disky, protože se používají. Lze vypnout HW, který se nepoužívá. Napadla mě GK, třeba v noci / při vypnutí monitoru. Proto jsem se také ptal, jestli s tím nikdo nemá zkušenosti (zapnout / vypnout HW přes ACPI).
vyměnte je za jeden nový (velký)
Oni už se prodávají 1,5T disky?
Ad noťas a baterka - když ji v něm necháte a používáte při chodu na 230V, odcházi jí životnost, klesá maximální kapacita. Pokud ji vyjmete, tedy jedete na noťase na napájení z 230V, tak se zbavujete její schopnosti pohlcovat výkyvy napájení.
Od dubna mi maximální kapacita baterky v noťasu klesla o 7%. Jedno řešení mne napadá pořídit si konečně nějaké chlazení k noťasu. Jsem smířený s cca maximálně 3-letou výdrží baterky.
Dík za radu. A co když používám noťase místo stolního počítače?
Takže baterka se hřeje od okolí? Ne od toho, že jí stále prochází proud? Pak by to mělo smysl řešit ... jinak fakt jen to chlazení.
Momentálně zaplej noťas 7 hodin, teplota baterky 26 stupňů dle ACPI - to vypadá v pohodě, ne?
Tiskni
Sdílej: