Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Dříve, no vlastně od dob mého prvního PC 486, jsem modeloval scény v 3D Studiu. Nejdříve 3DS4.0 pro DOS, poté MAX pro Windows. V rámci legalizace softwaru (před lety) muselo jít MAXko z domu. Teď bojuji s Blenderem.
Výsledkem boje s ne zcela intuitivním ovládání Blenderu je scéna jejíž finální render zde chci představit a podrobit kritice. Scéna je relativně jednoduchá, inspirována Escherovými obrazy. Tvoří ji vlastně jen kvádry (celkem 150) a krychle (2500). Na obrázku je vidět pouze část z těchto objektů. Dále scénu tvoří dvě světla: Hemi a Lamp. Hemi zlehka osvětluje scénu z leva (a nemá stíny) a červená Lampa zespodu. Lampa má nastavené měkké stíny (16 samples). Dále je použit ambient occlusion (32 samples) pro plastičtější podání objektů. Radosita by byla jistě vhodnější, bohužel i ve velmi jednoduchých scénách se ukázala býti velmi pomalou. Finální render je v rozlišení 1920*1080 a 16xFSAA a na Intel Quad Core 9300 trval přibližně 45minut. Nedílnou součástí výroby scény bylo 1.5l ryzlinku vlašského, který pomáhal autorovi a bez jeho efektu by tato scéna asi nevznikla.
Tiskni
Sdílej:
Nedílnou součástí výroby scény bylo 1.5l ryzlinku vlašskéhoTo znám :)
Finální render je v rozlišení 1920*1080 a 16xFSAA a na Intel Quad Core 9300 trval přibližně 45minut.To je hrozně moc... Zajímalo by mě, jak dlouho by to dalo nějaký lepší grafárně, ale myslim, že výrazně míň. V Blenderu to nejde renderovat přes grafárnu?
(a myslím, že by to vypadalo hodně blbě)
Třeba já mám symetrické věci raději než asymetrické, ale je to dost subjektivní.
Když jsem měl o prázdninách hordu času tak jsem s tím bojoval (celkově asi 3 dny v tahu), ale dneska si z toho nic nepamatuju :(
Jo s blenderem je sranda :) Tak dva týdny jsem si s ním hrála, učila se a procházela tutoriály, než jsem ho ovládla. Donutil mne povinný projekt do počítačové grafiky, kde ostatní dělali v rhynu, ale ten na OSX neběží. Není to dokonalé, zvlášť textura a v pár místech takové podivnosti :)
akela.mendelu.cz/~xdusiko1/gallery/3D-render/final-render/
... to je výsledek a tady postupná tvorba, jak jsem se učila krok za krokem:
akela.mendelu.cz/~xdusiko1/gallery/3D-render/
blender je super!
No, jednak to je jeden ze tří projektu do předmětu Počítačová grafika 1, pak je tady specializovaná laboratoř virtuální reality a předmět animace a geoprostor.
Počkat, já myslel že obraz nerenderuje grafika ale jenom procesor? V blenderu jsem zatím vlastně nic moc nesved, ale hodin s ním byla spousta. Vždycky dělám jen takovýhle blbosti a k pořádnýmu projektu sem se nedostal: http://galerie.3dscena.cz/download.php?action=zip&image_id=8745
Tos delal ty? No ty vole. Jestli tomu rikas blbosti ... Az neco takoveho dokazu ja, tak si budu rikat jaky jsem frajer.
Co povazujes za velky projekt?
Tadyto v podstattě nedá moc velkou práci, je to je oi tom že taháš kouli a pak to nějak namapuješ, velký projekt by byla nějaká pěkná animace a nebo propracovasná scéna se spoutou objektů (aspoň třeba ulice, nebo průlet), tady sou další moje scény : http://aiphee.tym.cz/index.php?a=19
Ten obrázek opravdu nevypadá špatně.
Kdysi jsem si hrál v 3DStudiu, tam si nějakou tu "scénu" nakliká každý windowsák. Ovládání Blenderu nedávám a asi si nenajdu dost času, abych s tím pohnul. Asi budu muset vystačit s Inkscape
To vypada jako dost dobra detska prolejzacka. Skoda, ze jsme u piskoviste takovou nemeli.