Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Dříve, no vlastně od dob mého prvního PC 486, jsem modeloval scény v 3D Studiu. Nejdříve 3DS4.0 pro DOS, poté MAX pro Windows. V rámci legalizace softwaru (před lety) muselo jít MAXko z domu. Teď bojuji s Blenderem.
Výsledkem boje s ne zcela intuitivním ovládání Blenderu je scéna jejíž finální render zde chci představit a podrobit kritice. Scéna je relativně jednoduchá, inspirována Escherovými obrazy. Tvoří ji vlastně jen kvádry (celkem 150) a krychle (2500). Na obrázku je vidět pouze část z těchto objektů. Dále scénu tvoří dvě světla: Hemi a Lamp. Hemi zlehka osvětluje scénu z leva (a nemá stíny) a červená Lampa zespodu. Lampa má nastavené měkké stíny (16 samples). Dále je použit ambient occlusion (32 samples) pro plastičtější podání objektů. Radosita by byla jistě vhodnější, bohužel i ve velmi jednoduchých scénách se ukázala býti velmi pomalou. Finální render je v rozlišení 1920*1080 a 16xFSAA a na Intel Quad Core 9300 trval přibližně 45minut. Nedílnou součástí výroby scény bylo 1.5l ryzlinku vlašského, který pomáhal autorovi a bez jeho efektu by tato scéna asi nevznikla.
Tiskni
Sdílej:
Nedílnou součástí výroby scény bylo 1.5l ryzlinku vlašskéhoTo znám :)
Finální render je v rozlišení 1920*1080 a 16xFSAA a na Intel Quad Core 9300 trval přibližně 45minut.To je hrozně moc... Zajímalo by mě, jak dlouho by to dalo nějaký lepší grafárně, ale myslim, že výrazně míň. V Blenderu to nejde renderovat přes grafárnu?
(a myslím, že by to vypadalo hodně blbě)
Třeba já mám symetrické věci raději než asymetrické, ale je to dost subjektivní.
Když jsem měl o prázdninách hordu času tak jsem s tím bojoval (celkově asi 3 dny v tahu), ale dneska si z toho nic nepamatuju :(
Jo s blenderem je sranda :) Tak dva týdny jsem si s ním hrála, učila se a procházela tutoriály, než jsem ho ovládla. Donutil mne povinný projekt do počítačové grafiky, kde ostatní dělali v rhynu, ale ten na OSX neběží. Není to dokonalé, zvlášť textura a v pár místech takové podivnosti :)
akela.mendelu.cz/~xdusiko1/gallery/3D-render/final-render/
... to je výsledek a tady postupná tvorba, jak jsem se učila krok za krokem:
akela.mendelu.cz/~xdusiko1/gallery/3D-render/
blender je super!
No, jednak to je jeden ze tří projektu do předmětu Počítačová grafika 1, pak je tady specializovaná laboratoř virtuální reality a předmět animace a geoprostor.
Počkat, já myslel že obraz nerenderuje grafika ale jenom procesor? V blenderu jsem zatím vlastně nic moc nesved, ale hodin s ním byla spousta. Vždycky dělám jen takovýhle blbosti a k pořádnýmu projektu sem se nedostal: http://galerie.3dscena.cz/download.php?action=zip&image_id=8745
Tos delal ty? No ty vole. Jestli tomu rikas blbosti ... Az neco takoveho dokazu ja, tak si budu rikat jaky jsem frajer.
Co povazujes za velky projekt?
Tadyto v podstattě nedá moc velkou práci, je to je oi tom že taháš kouli a pak to nějak namapuješ, velký projekt by byla nějaká pěkná animace a nebo propracovasná scéna se spoutou objektů (aspoň třeba ulice, nebo průlet), tady sou další moje scény : http://aiphee.tym.cz/index.php?a=19
Ten obrázek opravdu nevypadá špatně.
Kdysi jsem si hrál v 3DStudiu, tam si nějakou tu "scénu" nakliká každý windowsák. Ovládání Blenderu nedávám a asi si nenajdu dost času, abych s tím pohnul. Asi budu muset vystačit s Inkscape
To vypada jako dost dobra detska prolejzacka. Skoda, ze jsme u piskoviste takovou nemeli.