Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mladej může, starej musí. Trampoty pana účetního. Šumné serverovny.
Tákže, úspěšný týden se blíží ke svému konci. Osud ke mně nebyl přízniv, takže domácnost zaznamenala ztráty na všech harwarových frontách. Routřík/AP v záruční opravě. DVD mechanika nejde zavřít, resp. silou ano, pak se opět otevře a lapá prach, přičemž média pozřít odmítá. Hrubou silou ulomená a následně ztracená klávesa Delete na pracovním laptopu. A stařičký domácí desktop startuje třikráte z deseti pokusů. Navíc jeho USB sběrnice z ničehož nic odmítá spolupracovat s fotoaparátem, takže si nemohu stahovat fotografie jídel a velmi tím trpím.
Ostatně, možná na to má i tento stroj nárok. Přišel o panictví s distribucí SuSE 7.0 (tehdy se to tak psalo). Pamatujete?
Inu, možná přišel čas rozbít porculánové čuně, nebo si odepřít pišingr a okusit radostí moderních železáren. Jenže je tu problém. Já se v tomhle dětském HW nevyznám. Rozumějte, dokážu orientačně říci, jak silný bude muset být rackostroj, aby utáhnul sýr-áem menší baky, ale v domácnosti jsem ztracen. Navíc pořídit si takový pěkný třicetidvaprocesorák domů, tak a) se hypotéka šestinásobí a b) zbytek Vršovic svítí lojovými hromnicemi.
Takže kdo poradí, čím nasytit požadavky mé a drahé polovičky? Plánované využití:
Na aktuálním HW jede, ale s velmi pomalou interakcí s GUI - prostě je to odporně pomalé:
Na aktuálním HW prostě nejde:
Přičemž by nový stroj měl být tichý jako myška, ale ne jako ta mrcha, kterou choval bratr (ano přesně ta, co v noci rachtala běhacím kolečkem), a energeticky úsporný, jako cyklista za autobusem.
Pěkné požadavky, což? Případné odpovědi dám zkonzultovat panu Prasnici, protože on je autorita.
A nyní k perličkám všedních dní, na které všichni čekáte.
Přeplatek 0.27 Kč, k tomu úrok 0.04 Kč a voila - ORA-00100 No Data Found vtipně maskována za ORA-20210 Aplikace spadla, zapomeňte. Děkujeme vám. Stavba prostředí, na kterém by se chyba měla otestovat - 32 hodin, 2TB dat. Zážitek k nezaplacení (TM) Visa.
Sklepní programátoři by se měli umývat.
Stejně jako cestující v MHD.
Co takhle změnit archetypy, které máme přiřazeny jednotlivým ročním obdobím? :%s/léto/jaro/g
asi, páč tohle léto je tak nějak nešťastný (maturanti si onen citát doplní sami za domácí úkol).
Než pivo na Blanici, raději kopanec do moudí.
Od včerejšího dne mne oslovujte "pane (softwarový) architekte". A uctivě se uklánějte. Pokud nevíte jak, odkazuji vás na studium prvorepublikové kinematografie. Velmi si na to potrpím, však víte, mravnost především.
Hit týdne: depresy - a grand magnificence, aneb sladkobolné výlety do mládí pokračují.
Průser týdne: Emo. Hádam iba týnejdžerom prídě všetko moderné...
Tiskni
Sdílej:
Pokial ti svedomie dovoli mat v kompe ATI kartu, tak ja mam dobre skusenosti (ehm.. 1 mesiac ) s ASUS M2A-VM + AMD Athlon X2 64 EE 3800+.
Doska ma integrovanu grafiku, ktora na vyssie popisane cinnosti bude v pohode stacit (zvladne aj UT 2004) a s ATI drivermi som nemal doteraz ziadne problemy a hlavne ma to pasivny chladic.
CPU mozes pripadne aj vykonnejsie - je to uz na tebe, len chcem poukazat na to "EE" co by malo znamenat nieco ako "Energy Efficicency" (udavana spotreba 65W), ale aka je prax netusim. Kazdopadne ma aj HW podporu virtualizacie, co je teraz s uspechom Xenu pomerne trendy.
Ramky kup, kolko ti penazenka dovoli, navyse su vraj teraz lacne..
K tomu mam v bednicke 2xSATA II 160GB disky v RAID-1. (sata porty su na doske 4) Co sa tyka hlucnosti, prakticky ich nepocut. Este pripocitame DVD a CD napalku a obstaroznu floppy (priznam, ani neviem, ci je zapojena, alebo tam len je) a nejak dalsie zariadenia do toho tlacit netreba..
K tomu nejaky tichy zdroj a mozes v noci spat s tym, ze 2 metre od teba dve jadra usilovne tahaju iso subory z netu. Pripadne na noc bezproblemovy suspend.
A kolik by to PC mělo stát?
Doporučil bych:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.