Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Já se v tom tak moc nevyznám ale jak to mám v Linuxu mi připadá dostačující - můžu číst, zapisovat a spouštět. To co má Windows mi přijde jako nepřehledný overkill. Ale třeba jako BFU nejsem schopen ocenit důmyslnost stávajícího řešení, protože mi zatím přináší jen potíže. Tam kde v Linuxu dám na celý disk chmod +r, tady jsem se musel proklikat několika zcela identicky vyhlížejícími okny a zjišťovat co kde změnit, aby to opravdu provedlo co chci.
Zkus si někdy v linuxu pomocí standardních ugo,rwx práv nastavit práva pro 30 uživatelů a 15 adresářů (různé kombinace práv pro dvojici uživatel-adresář). To prostě neuděláš.
Ve Windows už do dob NT je na to klikátko, které se do dnešních dob moc nezměnilo. Na linuxu už je to dnes podobné, i GUI klikátka pro ACL existují.
Ano, 30 uživatelů a 15 adresářů je běžná praxe, to má doma každý :)
No to byl jen příklad s běžnými právy se dostaneš do úzkých i se třemi uživateli.
Z mého pohledu totiž třeba doma krásně stačí, aby třeba všichni mohli číst ze složky Filmy ale jen já měl přístup pro zápis.
Co třeba situace, kdy do adresáře má mít přístup user1 pro zápis, user2 pro čtení, user3 žádný?
Tohle by šlo řešit pomocí skupin. Složka by měla práva rwx, rx, ---, vlastník user1, skupina, kde je user2 a zároveň tam není user3. No ale pro každou kombinaci uživatelů vytvářet skupiny, to už je lepší ACL.
Na domácím serveru jsem měl celkem 6 reálných uživatelů. 6! = 720 skupin. Ne že by byly potřeba všechny kombinace, ale málo jich nebylo.
Zaměřovat s gamepadem? To bych mnoho neuhrál :) Ostatně mám pocit, že XBox hráči BC2 mají vlastní servery, protože by řvali, že jim PCčkáři věčně nakopávají zadky :)Chce to trénink. Když jsem začínal hrát s myší, tak mi to taky nešlo.
všechno přerostlé jako v GnomeCo máte všichni s tou přerostlostí Gnome? Já nic takového nepozoruji. Možná by bylo dobré si nevybírat přerostlé témata a přestat to svádět na Gnome.
Ale jinak je to po všech stránkách bastard - jako by se sešlo Gnome, KDE a Mac, zkusili to ve třech a z toho vznikly Windows 7.Tak tohle mě rozsekalo, dobrá hláška!
Win 7 lze bezproblemu nainstalit do oddilu velikosti 15 GB a zabere pouze 5 GB. 64 bit system zabere asi 7 GB. Toto vse bez swapu a hiberfile.
Swap lze ostranit stejne jako v win xp a hibernaci lze vypnout a tim i odstranit soubor pouze prikazem: powercfg -h off
Pri dnesni velikosti RAM je swap k nicemu a hibernace tuplem. Suspend do RAM je jedine reseni.
Bacha pokud na disku mate mene jak 4 oddily (prirozene maximum) v opacnem pripade Vam win 7 vepchaji malou 100 - 200 MB partition s nejakyma boot souborama. Pokud mate 4 oddily tak se tato partisna nevytvori a boot soubory budou soucasti oddilu jez jste si vybral jako misto pro instalaci.
Chcete-li zabranit aby instalator zmenil rozlozeni disku, tak mejte na disku pripravene 4 oddily a to i za cenu ze nektere nebudete hned potrebovat. Pozdeji je muzete sloucit treba.
Nejstrasnejsi vec co me ve win 7 s*re je nemoznost nastavit pruzkumnika, aby vzdy a pri jakemkoli obsahu a jakemkoli vymennem mediu zobrazoval jen "seznam"
Kdyz jsem trochu umravnil zobrazovani z lokalnich disku tak me ta k**va pri pripojeni flashky, kde je v jednom adresari nekolik set textovych souboru mezi nimiz je jediny jpeg screen nejake aplikace zobrazi miniatury kvuliva tomu jedinymu souboru.
Pokud vite jak na to, kde co v registru smaznout tak sem s tim.
>>>Na té skryté partition mají windows Recovery prostředí.
Ano, ale windows recovery system nikdo nepouziva protoze existuje podstatne lepsi acronis, paragon, ghost. Jakozto pouzitelne nastroje s mnohem vetsima moznostma.
Ano, ale windows recovery system nikdo nepouziva protoze existuje podstatne lepsi acronis, paragon, ghost. Jakozto pouzitelne nastroje s mnohem vetsima moznostma.
To jo, ale tyto něco stojí. V tom recovery prostředí jsou všechny potřebné příkazy a dá se ledacos opravit. Pravda, pokud už je koupený acronis, tak je rychlejší obnovit obraz disku.
Acronis True Image Home 2010 je v plne verzi k dispozici na Chip DVD. Tj za cenu casopisu.
Dobre vedet. Diky za info.
Co jsem cetl tak staci mit v PC jeden disk WD pro funkci sw a na ostatni disky jiz funguje tez.
Sic umi jen to nejpodstatnejsi oproti Acronis True Image Home, ale to bohate staci.
Jelikoz logicky oddil je ciste linuxova zalezitost (presneji, solaris ma vlastni schema, bsdcka maji vlastni schema, mac os ma vlastni schema) tak o tom pochybuju.
Ok, nevermind.
4 oddily je maximalni pocet primarnich.
proste technicky neni problem v nejake dalsi partition co si win 7 vytvori, ale me to sr**o a tak jsem dumal jak s tim vydrbat a vysledkem je vytvorit si maximum primarnich partition pomoci live cd a Gparted a windows uz s tim nic nenadela.
Nikdy jsem nepochopil proc si windows pri formatovani disku v prubehu instalace vytvori nejake nealokovane misto nekolik megabajtu.
Pokud disk pripravim sam tak k tomuto defektu (povazuji to jednoznacne za chybu) nedojde.
Pokus nainstalit win 7 na rozsireny oddil skoncil chybou. V dialogu pro vyber a formatovani disku vsak lze vytvorit rozsireny oddil a naformatovat jej, nelze uz vsak na nej instalit system.
Rozsirene oddily nechte *nix systemum.
Kolikrát se mi vyplatí pustit kvůli Wordu Windows, protože to celý najede rychleji než OpenOffice.Nenacachovaný OO Writer (3.2) s prázdným dokumentem mi na 1,8GHz Sempronu naběhne za 15 sekund. Buď děláš něco špatně nebo ti Windows startují fakt pekelně rychle.
S temi ovladaci mate naprostou pravdu. Pokud HW funguje (ve win 7 jede vetsina moderniho HW jiz po ciste instalaci) tak neinstalovat ovladac od vyrobce.
V tom je však malý háček: Windows 7 64 bit neumožňuje instalaci nepodepsaných driverů. Naštěstí ty od výrobce podepsané jsou a také je mám nainstalované (podstatně snižují počet modrých obrazovek).
Umožňují, musí se nastavit nějaký parametr "jádra". Tuším, že v bootovací nabídce (po stisku F8) je to přímo v menu.
Tak nevim co furt s tim kdo ma. Win 7 jsem instalil i na 5 les starou plecku notebook i na moderni HW 64bit CPU a vzdy bezproblemu.
U te plecky akorat jsem doplnil driver pro zvukovku a ctecku pam karet.
Zato instalace win XP - to je stredovek se vsim vsudy at uz na stary hw tak na ten moderni.
Nejlepší je microsoftí implementace s2both (zároveň do RAM i na disk).
Já to používal, když jsem neměl stroj na UPS. Když se vypnula v noci elektřina, tak to naběhlo do předchozího stavu z disku (pár sekund) jinak z RAM (hned).
Jmenuje se to hybrid sleep. Je to v power options v editaci power planu.
Control Panel\All Control Panel Items\Power Options\Edit Plan Settings
tam je tlačítko "Change advaced power plan settings".
ovladače to sice instalovalo ale nešel s nimi spustit Photoshop - pro ní poměrně stěžejní aplikacePřítelkyně je profesionální grafik či "DéTéPák"?
ačkoliv Excel stejně používají jen jako textovou kalkulačku na vedení domácího účetnictvíTo je ale vysoká škola. Tady v podniku používají Excel běžně jako jednostránkový Wordový dokument.
Tiskni
Sdílej: