Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Zajímalo by mě, jak je možné, že zaostalý operační systém pro sociály (autora jmenovat nemusím hádám) dokáže na změny v síti reagovat daleko rychleji a pružněji, než moderní OS pro profesionály :)Správní profesionálové s hypertrofovanou prostatou nepotřebují provádět změny v síti a celková stabilita systému je pro ně mnohem důležitější!
%SystemRoot%\system32\drivers\etc\
A stejně tak bych rád věděl jak je možné, že když jsem v tom zaostalém OS připojen přes SSH k serveru, změním si IP a restartuju síť (no, vy víte co myslím), spojení vydrží. Přitom v moderním OS když změním IP, tak se veškerá spojení sesypou a čekám 30+ vteřin, než se zase můžu připojit.Třeba to není operačním systémem, ale SSH klientem.
A stejně tak bych rád věděl jak je možné, že když jsem v tom zaostalém OS připojen přes SSH k serveru, změním si IP a restartuju síť (no, vy víte co myslím), spojení vydrží.WTF?
Podla mna cele to tvrdenie funguje iba ak je splneny urcity predpoklad a nejake faktory k tomu... v tomto pripade je tym predpokladom pouzitie NAT medzi ssh klientom a ssh serverom, a teda nech ma klient akukolvek IP, navonok je stale s tou istou adresou. Samozrejme ako som uz spomenul, toto by samo o sebe nestacilo, lebo predsa NAT musi mat nejaku translations tabulku, ktora si pamata mapovanie adries resp portov a ona stav udrzi a pri dalsom pokuse o pripojenie smerom von sa logicky musi pouzit novy src port, lebo povodny je obsadeny spojenim s povodnou adresou. no a v tomto pripade mi to pride tak, ze ta tabulka flushne (spominany faktor) pre dane spojenie (cez staru IPcku) a teda nove spojenie bude mat rovnaku kombinaciu adresa:port ako stare spojenie...
Podla mna ine rozumne vysvetlenie neexistuje. TCP predsa funguje na principe socketov (src ip:port
a dst ip:port
) ... ak sa nieco z tych "parametrov" zmeni, uz je to povazovane novy socket (a teda nove spojenie) a logicky sa povodna relacia nemoze obnovit...
Podstatné pro mě je, že to nějak funguje. Naštěstí už teď IP moc často neměním :)To bych docela rád věděl jak. Dokážu si představit několik způsobů jak takové magie (přesněji řečeno iluze) dosáhnout, ale aby to fungovalo samo od sebe?
Dokážu si představit několik způsobů jak takové magie (přesněji řečeno iluze) dosáhnout, ale aby to fungovalo samo od sebe?Moje řeč.
A když se prováděly změny IP, tak on musel mít někoho v serverovně nebo doufat, že se po změně IP nic nepo...
Tohle občas dělám a nikoho u Win serveru mít nemusím.
Já se prostě připojil, změnil IP, reloadnul nastavení, otestoval a když se nešlo připojit přes HTTP, tak jsem to změnil zpátky a nahlásil nefunkční IP. Server byl nedostupnej jen pář vteřin. Kolega vyfasoval nefunkční IP a Win server byl nedostupnej asi hodinu, protože do serverovny musel dojet :)
Počkat. Byl jsi připojený pomocí ssh na server, kterému jsi změnil IP - vyzkoušel http, a když to nešlo, tak jsi po tomtéž ssh přípojení (na jakou IP to tedy prosím šlo, když původní nebyla a na novou jsi nenavázal spojení?) opět změnil zpátky?
>>>/jízlivost/ Zajímalo by mě, jak je možné, že zaostalý operační systém pro sociály (autora jmenovat nemusím hádám) dokáže na změny v síti reagovat daleko rychleji a pružněji, než moderní OS pro profesionály :)
Zajimalo by mne treba proc mms je pri leceni chorob zpusobenych jakymikoli mikroorganismy v lideskem tele dosahuje uspesnosti a farmaceuticke firmy dotovane miliardama dolaru kulhaji v leceni blbe chripky na kterou za desitky let nevyvinuly ucinny preparat.
O zavaznejsich infekcnich chorobach nemluve.
To jen k tej jizlivosti ... a tak to mate se vsim .... to ze za necim stoji firma s miliardama dolaru jeste neznamena ze to musi byt dokonaly a funkcni. Takoveto firmy maji i prostredky jak zmanipulovat masy.
Ne
Bohuzel realita.
>>>Já, že ta stránka s tím emms je plná blábolů :)
To ja vim, ale co mam delat, kdyz to funguje a hubi patogeny v tele na nez je medicina kratka.
Mam verit lekarum snad ....
Jedna se o chloritan sodny (asi jej znate z vojny, pouzival se, kdyz jste si v terenu nabrali vodu na piti z kaluze k zniceni choroboplodnych zarodku avsak aby zustala stale pitna) NaClO2 - 25% roztok smichany s 10% roztokem kyseliny citronove to vse v pomeru 1:5. To vse nekolik kapek do 2 dl vody.
Vice o davkovani a presny postup pripravy v knize kterou mj muzete najit naskenovanou na jednom znamem ceskem fileserveru ...
Neni to o penezich. Chloritan sodny stoji par desetikorun za litr a kyselina citronova tez tak. Na ceny v e-shopu se nedivejte - uz na tom nekdo vydelava.
Svetove zdravotnictvi takovouto metodu neuznava a nehodla komentovat. Totez farmaceuticky prumysl.
Zadna studia odborniku nehledejte.
Bohuzel ukolem zdravotnictvi a farmacie neni lecit lidi, ale vydelavat penize.
To neni lek
Chemicka latka kterou timto zpusobem dodava clovek do tela jiz v organismu je a to jako prirozena latka jez si telo vytvari samo a hubi prirozenou cestou patogeny (skodlive mikroorganismy)
Tak jako ve vode ve verejmen vodovodu - ta musi byt bez patogenu a presto pitna, nezavadna.
V obdobi nemoci a celkove oslabenosti je nizsi i tvorba teto latky a tak se timto podpori jeji obsah v krvi, aby se organismus s patogeny lepe vyporadal.
Je to jen podpora pro prirozeny obranny system cloveka ci ostatnich savcu. Nikoliv lek.
Jednak je otázka, nakolik látka opravdu zabrala, jednak může hrát roli i chování toho, kdo látku podává. Proto existuje přesná metodika, jak při testování léčiv postupovat, např. o tom, zda jde o testovanou látku nebo placebo, by neměl vědět nejen pacient, ale ani ten, kdo mu látku podává. Stejně tak existuje přesná metodika, jak výsledky testu vyhodnocovat, tj. žádné "strejda měl zánět, doktoři s tím nemohli hnout, tak to zkusil a ono to fungovalo, je to bomba", ale pořádné statistické vyhodnocení a testování hypotéz.
Šarlatáni všeho druhu na takové podmínky ovšem zásadně odmítají přistoupit a vykřikují, že jde o komplot farmaceutické lobby a že tuto metodiku na jejich "alternativní způsoby léčby" aplikovat nelze.
Kdybych to tu cetl tak jako ostatni tak tez budu psat ze je to blbost nejaka 3,14ovina jakyhosi diletanta.
Jenze ja jsem videl pozitivni vysledky tak jsem dost na vazkach a premyslim ze to nasadim pred obdobim chripek jako prevenci.
Ony ty antibiotika tez organismus nijak nepohladi. Totez ostatni farmaka.
Kdyz slysim jak lekari nemocnemu se zanetlivym loziskem v noze podavaji jiz 6 mesic antibiotika a stav se nelepsi tak nevim no....
Jasne
Je to risk a nebo zisk. Otazka jak pusobi farmaka, antibiotika .... Jsou tak "neskodne" oproti mms ...
Při styku bakteriálních buněk s chlordioxidem dochází k odtržení elektronu z bakteriální stěny čímž dojde k vytvoření praskliny a tím k narušení vnitřní rovnováhy buňky. Tímto porušením chlordioxid vnikne dovnitř mikroorganismu a naruší jeho metabolické funkce, na rozdíl od ostatních oxidačních činidel, které narušují jen povrch buňky. Reaguje s aminokyselinami, pozměňuje strukturu proteinů a tím i funkci enzymů, které řídí metabolické pochody v buňce.Tady se mi náramně líbí, jak je vynechaná ta část, jak se ty molekuly k té bakterii dostanou. Ony totiž budou reagovat prakticky s čímkoliv (kůže, sliznice úst, žaludku, střev, enzymy v trávicí soustavě, zdravými lidskými buňkami). Tady bych prosil ctěného čtenáře, aby se zamyslel, jaká část těch molekul se takto dostane až k "cíli" - a jaká část toho sajrajtu, co dotyčný vypije poškodí jeho zdravé buňky místo bakterií.
>>>Chlape, ještě jednou - přečtěte si k těm látkám co si tak rád lijete do vody bezpečnostní listy.
Ja to neuzivam. Jen konstatuji zkusenosti jinych lidi s touto metodou.
Samozrejme ze se jedna o nebezpecnou latku.
Zas na druhou stranu, ktery farmaka nejsou nebezpecny.
Vyzkoseno v praxi u pribuznych.
Vysledky OK.
No ja vim
Spis bych vsem teda pral, aby NIKDY nebyli nemocni a zadne preparaty NIKDY nepotrebovali.
Ani farmaka ani alternativa.
Pokud clovek je nemocen tak to vsechno ostatni je uplne na ho**o. Zde si clovek uvedomi spoustu veci a zacina poznavat priority.
Njn.
Ten clovek (Jim V Humble) to vyzkousel sam na sobe v dobe jeho nemoci a tak si rekl ze by se to mohlo hodit i nekomu dalsimu.
To asi tak vse. Me se to taky moc nezda.
Duvod vyleceni meho pribuzneho bude:
(Skodlive patogeny se mu "usidlily" v mozku a tam pachaly neplechu - on prestaval slyset, videl rozmazane, necitil nohu, sotva dosel na zachod a zpet do postele.
Testy krve z laborky byly OK, lekar ho doporucil k psychiatrovi. Jeho stav se zhorsovat a uz mu bylo vsechno jedno.
Po aplikaci MMS doslo k naprave. Nyni jiz chodi do prace, jezdi autem atd.)
a) sam od sebe prestal brat predepsana antibiotika
b) nasadil MMS
c) nezname a nevysvetlitelne jevy
\\1.2.3.4\share
A stejně tak bych rád věděl jak je možné, že když jsem v tom zaostalém OS připojen přes SSH k serveru, změním si IP a restartuju síť (no, vy víte co myslím), spojení vydrží. Přitom v moderním OS když změním IP, tak se veškerá spojení sesypou a čekám 30+ vteřin, než se zase můžu připojit.A to by mě teda fakt zajímalo o který zázračný systém jde, protože ten můj to stoprocentně neumí.
franta@xkucf03:~$ wget -6 http://www.m4r3k.org/ --2010-04-11 18:27:36-- http://www.m4r3k.org/ Překládám www.m4r3k.org… 2001:15c0:668e::4, 2002:52d1:364a::4 Navazuje se spojení s www.m4r3k.org|2001:15c0:668e::4|:80… nezdařilo se: Network is unreachable. Navazuje se spojení s www.m4r3k.org|2002:52d1:364a::4|:80… ^C franta@xkucf03:~$ wget -6 http://ipv6.google.com/ --2010-04-11 18:27:57-- http://ipv6.google.com/ Překládám ipv6.google.com… 2a00:1450:8004::69, 2a00:1450:8004::68, 2a00:1450:8004::63, ... Navazuje se spojení s ipv6.google.com|2a00:1450:8004::69|:80… spojeno. HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 200 OK Délka: neudáno [text/html] Ukládám do: „index.html“. [ <=> ] 6 627 --.-K/s za 0s 2010-04-11 18:27:57 (175 MB/s) – „index.html“ uložen [6627](zkoušel jsem se připojit přes dva různé poskytovatele, tak tipuji, že závada nebude u mě)
No když to funguje, tak nech. No v žádném případě bych se tím nechlubil.Tak to pozor - pokud zůstane IP adresa stejná tak neexistuje žádný důvod přoč by se měla spojení rušit nebo něco takového. Že se změnilo rozhraní? No a? To je přeci na IP úrovni úplně jedno.
Další příklad je sdílení. Doma se nám nepovedlo (XP - na 7 jsem zatím nezkusili, prý to konečně funguje). Kdysi v dávných dobách XP jsem byl s kolegou síťovat školu - všechna PC v učebně měla mít přístup na 4 disky na hlavním PC. Nezdařilo se, ani po celodenním zaklínání. Pozvali jsme si tedy na pomoc člověka, který byl od MS certifikován v těchto věcech. Ani ten to nedokázal. Nastavení ale bylo naprosto správně. Nakonec jsme to vyřešili malým serverem se Sambou.
Opět jako minule, chtěl bych vidět, co se na tom dá nepovést. Jeden nápad bych měl. Jsou tam nainstalované zbytečné programy jako třeba antivir s firewallem. Tuhle jsem řešil sdílení s kámošem a asi po půlhodině hledání problému u sebe jsem si vzal jeho komp a našel AVAST cosi. Pryč s tím a už to jelo.
Vyjadřuji soustrast MS a plivu směrem k Opeře.
Chjo. Uvědom si, kdo to komu nakázal. Snad Opera MS? NE! Opera si pouze stěžovala u EU. Na to má právo. Na to má právo každý. EU je ta, kdo má máslo na hlavě.
hledali jsme jednoduchou cestu tam kde nebyla.
A přitom nejjednodušší cesta je přečíst si dokumentaci (návod, apod).
Opera přišla s demagogickým tvrzením, že lidé ji nepoužívají proto, že ve Windows je IE.
S tím souhlasím. Ale ještě jednou opakuji, stěžovat si může kdokoliv. Je to jeho právo. Ovšem už není ničí povinnost na takovou stížnou reagovat přesně podle přání stěžovatele. Ad absurdum. Ty si klidně můžeš stěžovat na mě u redakce a požadovat ban, třeba za tento komentář. Měli by pak lidi obviňovat tebe za aktuální zkrat? Nebo Roberta, který mi smaže účet (tedy činnost vyžadující přečtení požadavku, zamyšlení nad ním atd až po konečné DELETE FROM ... WHERE `UserID`='6427';)? Ta situace je stejná.
IMO v případě ballotu, resp akce Opery, která to spustila, nešlo o zkrat ale dobře vypočítanou akci ... to byla jen otázka správného načasování.
To mi nepřipadá jako nedostatek zdravého rozumu (ani na straně Opery ani MS - Opera se tím zviditelní s tím, že o nic přijít nemůže a MS jistě časem najde způsob jak to dostat na svou stranu). Léta dělají vynikající prohlížeč a teď už našli způsob jak jej trochu rozšířit. Nelíbí se mi to, ale chápu je (to je taková ta otázka, jestli bych dělat totéž; existuje české přísloví: "Příležitost dělá zloděje"). Zde je jednoznačně vina na straně EU.
Přitom v moderním OS když změním IP, tak se veškerá spojení sesypou a čekám 30+ vteřin, než se zase můžu připojit.
ipconfig /renewNebudes se 1/2 minuty nudit a navic budes za hackera, protoze je to v terminalu! No neber to...