Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Vybaluju netbook z krabice, první dojem: "sákra, ten je ale malý". První spuštění, poměrně nahlas vrčí ventilátor... startuje Xandros, žádná sláva, příliš mne neuchvacuje ani vzezřením ani rychlostí. Touchpad je poměrně drsný, tlačítka se zle mačkají a hlasitě klikají. Klávesnice se při psaní malinko prohýbá. Nuže zapínám wifi, ale EEE se k mému routeru nechce připojit. Pryč s Xandrosem!
Novou distribuci mám již pár dní předem staženou. Zvažoval jsem něco rychlého, podmínkou však byla plná funkčnost veškerého hardware ihned po instalaci. Zavrhnul jsem Puppy EEE linux, nelíbí se mi od pohledu (inu, už jsem takový...). Na domácím PC mám Xubuntu, takže jsem zašilhal po EEEXubuntu, ale dle referencí je tohle distro ještě nedoladěné a ne vše v něm běhá tak jak by mělo. Nakonec narazím na Ubuntu EEE s Netbook remix. Vypadá prostě výtečně, instaluju z flashky, návod je na stránkách distribuce a není to žádná věda.
První start... trvá ... to ... zatraceně ... dlóóuho. Ugh. Sysém nevypadá zle, Netbook remix launcher se nastěhoval na plochu, je to takové roztažené menu s nějakýma efektama mizení a rozplývání. Budiž mu země lehká, hned jej odstraňuji ze spouštěných aplikací. Promažu i další spouštěné procesy, snad se startování systému o něco zrychlí... Netbook remix přichází defacto jen s několika aplety pro gnome panel, jsou ale šikovně poskládané, takže když je nechám běžet a použiju Human netbook remix theme, ušetřím vpodstatě jednu řádku u okýnek. Nejede kamera, musí se zapnout v BIOSu... jinak veškerý hardware šlape. A přes wifi se konečně chytnu...
Zkouším gnomí aplikace. Kupodivu to vše běhá svižně, nautilus frčí, totem taky, pidgin, skype... samá klasika. Po pár hodinách na netu opouštím Firefox 3 - neustále zamrzává. Na domácím PC jsem s nim poměrně spokojený, i když se mi zdá, že je to žrout. Chvíli váhám a nakonec instaluju Epiphany, po pár úpravách (instalace rozšíření - tiny menu a pár drobností) vypadá obstojně, nezabírá moc plochy při browzdání a hlavně je rychlý. A zatím ještě nespadnul...
Pomalu se poohlížím po jiném přehrávači hudby, Rythmbox je podle mě trochu moloch, rá bych něco lehčího... Knihovnu médií si na netbooku stejně udržovat nebudu, na to má malý disk, takže budu cucat z externího disku. Možná vyměním konzoli, vyzkouším Totem místo Nautila... vlastně pořád koketuju s myšlenkou sudo apt-get install xubuntu-desktop...
Tiskni
Sdílej:
A new model called Eee PC 900A features almost the same specs as the Eee PC 901 (except the primary SSD, Bluetooth, 1.3M pixel webcam and the 6-cell battery, that has been replaced by a 4-cell battery) but in a case nearby the same as used at the Eee PC 900 model.viz Wikipedie
Pryč s Xandrosem!Jsi ťula. Je to v podstatě normální Debian. Koupil jsem ženě tohle EEE už minulý pátek v alze.