plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Vybaluju netbook z krabice, první dojem: "sákra, ten je ale malý". První spuštění, poměrně nahlas vrčí ventilátor... startuje Xandros, žádná sláva, příliš mne neuchvacuje ani vzezřením ani rychlostí. Touchpad je poměrně drsný, tlačítka se zle mačkají a hlasitě klikají. Klávesnice se při psaní malinko prohýbá. Nuže zapínám wifi, ale EEE se k mému routeru nechce připojit. Pryč s Xandrosem!
Novou distribuci mám již pár dní předem staženou. Zvažoval jsem něco rychlého, podmínkou však byla plná funkčnost veškerého hardware ihned po instalaci. Zavrhnul jsem Puppy EEE linux, nelíbí se mi od pohledu (inu, už jsem takový...). Na domácím PC mám Xubuntu, takže jsem zašilhal po EEEXubuntu, ale dle referencí je tohle distro ještě nedoladěné a ne vše v něm běhá tak jak by mělo. Nakonec narazím na Ubuntu EEE s Netbook remix. Vypadá prostě výtečně, instaluju z flashky, návod je na stránkách distribuce a není to žádná věda.
První start... trvá ... to ... zatraceně ... dlóóuho. Ugh. Sysém nevypadá zle, Netbook remix launcher se nastěhoval na plochu, je to takové roztažené menu s nějakýma efektama mizení a rozplývání. Budiž mu země lehká, hned jej odstraňuji ze spouštěných aplikací. Promažu i další spouštěné procesy, snad se startování systému o něco zrychlí... Netbook remix přichází defacto jen s několika aplety pro gnome panel, jsou ale šikovně poskládané, takže když je nechám běžet a použiju Human netbook remix theme, ušetřím vpodstatě jednu řádku u okýnek. Nejede kamera, musí se zapnout v BIOSu... jinak veškerý hardware šlape. A přes wifi se konečně chytnu...
Zkouším gnomí aplikace. Kupodivu to vše běhá svižně, nautilus frčí, totem taky, pidgin, skype... samá klasika. Po pár hodinách na netu opouštím Firefox 3 - neustále zamrzává. Na domácím PC jsem s nim poměrně spokojený, i když se mi zdá, že je to žrout. Chvíli váhám a nakonec instaluju Epiphany, po pár úpravách (instalace rozšíření - tiny menu a pár drobností) vypadá obstojně, nezabírá moc plochy při browzdání a hlavně je rychlý. A zatím ještě nespadnul...
Pomalu se poohlížím po jiném přehrávači hudby, Rythmbox je podle mě trochu moloch, rá bych něco lehčího... Knihovnu médií si na netbooku stejně udržovat nebudu, na to má malý disk, takže budu cucat z externího disku. Možná vyměním konzoli, vyzkouším Totem místo Nautila... vlastně pořád koketuju s myšlenkou sudo apt-get install xubuntu-desktop...
Tiskni
Sdílej:
A new model called Eee PC 900A features almost the same specs as the Eee PC 901 (except the primary SSD, Bluetooth, 1.3M pixel webcam and the 6-cell battery, that has been replaced by a 4-cell battery) but in a case nearby the same as used at the Eee PC 900 model.viz Wikipedie
Pryč s Xandrosem!Jsi ťula. Je to v podstatě normální Debian. Koupil jsem ženě tohle EEE už minulý pátek v alze.