Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Vybaluju netbook z krabice, první dojem: "sákra, ten je ale malý". První spuštění, poměrně nahlas vrčí ventilátor... startuje Xandros, žádná sláva, příliš mne neuchvacuje ani vzezřením ani rychlostí. Touchpad je poměrně drsný, tlačítka se zle mačkají a hlasitě klikají. Klávesnice se při psaní malinko prohýbá. Nuže zapínám wifi, ale EEE se k mému routeru nechce připojit. Pryč s Xandrosem!
Novou distribuci mám již pár dní předem staženou. Zvažoval jsem něco rychlého, podmínkou však byla plná funkčnost veškerého hardware ihned po instalaci. Zavrhnul jsem Puppy EEE linux, nelíbí se mi od pohledu (inu, už jsem takový...). Na domácím PC mám Xubuntu, takže jsem zašilhal po EEEXubuntu, ale dle referencí je tohle distro ještě nedoladěné a ne vše v něm běhá tak jak by mělo. Nakonec narazím na Ubuntu EEE s Netbook remix. Vypadá prostě výtečně, instaluju z flashky, návod je na stránkách distribuce a není to žádná věda.
První start... trvá ... to ... zatraceně ... dlóóuho. Ugh. Sysém nevypadá zle, Netbook remix launcher se nastěhoval na plochu, je to takové roztažené menu s nějakýma efektama mizení a rozplývání. Budiž mu země lehká, hned jej odstraňuji ze spouštěných aplikací. Promažu i další spouštěné procesy, snad se startování systému o něco zrychlí... Netbook remix přichází defacto jen s několika aplety pro gnome panel, jsou ale šikovně poskládané, takže když je nechám běžet a použiju Human netbook remix theme, ušetřím vpodstatě jednu řádku u okýnek. Nejede kamera, musí se zapnout v BIOSu... jinak veškerý hardware šlape. A přes wifi se konečně chytnu...
Zkouším gnomí aplikace. Kupodivu to vše běhá svižně, nautilus frčí, totem taky, pidgin, skype... samá klasika. Po pár hodinách na netu opouštím Firefox 3 - neustále zamrzává. Na domácím PC jsem s nim poměrně spokojený, i když se mi zdá, že je to žrout. Chvíli váhám a nakonec instaluju Epiphany, po pár úpravách (instalace rozšíření - tiny menu a pár drobností) vypadá obstojně, nezabírá moc plochy při browzdání a hlavně je rychlý. A zatím ještě nespadnul...
Pomalu se poohlížím po jiném přehrávači hudby, Rythmbox je podle mě trochu moloch, rá bych něco lehčího... Knihovnu médií si na netbooku stejně udržovat nebudu, na to má malý disk, takže budu cucat z externího disku. Možná vyměním konzoli, vyzkouším Totem místo Nautila... vlastně pořád koketuju s myšlenkou sudo apt-get install xubuntu-desktop...
Tiskni
Sdílej:
A new model called Eee PC 900A features almost the same specs as the Eee PC 901 (except the primary SSD, Bluetooth, 1.3M pixel webcam and the 6-cell battery, that has been replaced by a 4-cell battery) but in a case nearby the same as used at the Eee PC 900 model.viz Wikipedie
Pryč s Xandrosem!Jsi ťula. Je to v podstatě normální Debian. Koupil jsem ženě tohle EEE už minulý pátek v alze.