Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Stává se Vám někdy, že si jdete udělat čaj, zalijete lístky vodou, sednete si k počítači a zaberete se do práce? Já jsem posledních pár měsíců nepil čaj, který by nebyl "přejetý". Nač utrácet peníze za drahé čajíky, když nakonec stejně chutnají jako chininová břečka. Je třeba splašit minutník do počítače.
Používám XFCE, takže jsem hledal něco lehkého, nejépe pro panel. Konečné možnosti jsou dvě. Nainstalovat xfce4-xfapplet-plugin , který umožňuje spouštěné appletů určených pro gnomí panel a následně nainstalovat Teatime. Výsledek je uspokojivý, máte možnost nastavit si libovolné množství druhů čajů a dobu louhování, po vypršení času můžete nechat přehrát zvuk atd.
Druhou možností (a je to i má volba) je instalace xfce-timer-plugin, což je jednoduché odpočítávátko předem nastavených časů, grafický poněkud lépe zapadá do koncepce panelu xfce, rovněž umožňuje provedení libovolné akce po skončení odpočítávání. Já jsem zvolil přehrání zvuku pomocí příkazu play (jedná se o prográmek, který je součástí sox aka Sound eXchage. Stačí pak jen zadat play nazev-souboru.wav popř. mp3
Tolik o louhování čaje. Třebas Vám tento tip zachrání alespoň několik chuťových buňek... :)
Tiskni
Sdílej:
function beep() { while true; do /bin/echo -e '\a' sleep 1 done } if [ -z "${2}" ]; then TIME=${1}; else TIME=$((${1} * 60 + ${2})); fi echo Waiting for $TIME seconds ... sleep $TIME echo Finished beep
sleep 4m && kdialog --error "Dej si caj" &
. gnomari muzou kdialog nahradit zenity a na ostatni tu zbyva xdialog.
sleep 200 && echo "Cajicek" | osd_cat -p middle -A center