Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Občas si hraju s XBMC. A jsem s ním spokojen.
XBMC používám. Umí snad jako jediná aplikace v linuxu přehrávat MPEG4/H264, přehraje i video ve Full HD 1920x1080i. Jako ovladač používám Wiimote (ovladač z Nintenda Wii) s vypnutým módem myši (tudíž používám jen šipky + asi 6 dalších tlačítek co na ovladači jsou).
Pro úplnost ještě HW:
Podotýkám, že na tom nenahrávám ani nesleduji TV (ono to ani XBMC neumí).
Používám Arch Linux + Freevo.
Ja jsem si koupil SkyStar HD 2, pres vplug rozkoduji cele DigiTV a treba i ORF HD
Připomínám článek HTPC pro odvážné (a další díly). Jenom pokud chceš přehrávat HD videa, tak bych uvažoval nad nVidia chipsetem s nějakou integrovanou GF 8000+ kvůli akceleraci...
Děkuji za odkaz, uvidíme, jaký soft na sestavu nasadí, ale dle zaměření to bude pravdepodobně Windows ...
Je to Windows... ale z hlediska HW je to zajímavý
Ja premyslim nad nejakou krabickou nebo HTPC, tam se totiz strasne bojim hluku... ja chci zcela bezhlucnou vec, by by se pri tom dalo spat napr. kdyby to stahovalo atd.
Blizsi info by nebylo?
Potřebuji nahradit stařičký DVD přehrávač na přehrávání dvd, divx, mp3, wav, ... něčím použitelnějším bez nutvnosti dalšího hromadění neskladných DVD ...
Takže je jasné, že pro přehrávání starých médií a přehrávání z disku (divx, mp3/ogg, h.264, ...) se nejvíc hodí HTPC, ale nestačilo by koupit HDD přehrávač [1] a znovu nějaký DVD/DivX přehrávač [2] ...
A proč takové rozhodování? HTPC má spousty možností, ale nemusí být dokonalé (záleží na výběru komponent) a tiché (nebo může?). Oproti tomu kombinace HDD + DVD/DivX nabízí vše co potřebuji. Ale: jsou to dvě zařízení. Pro: start téměř okamžitý.
Takže: HTPC nebo HDD + DVD/DivX? Do čeho by jste šli vy?
Tiskni
Sdílej: