Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Občas si hraju s XBMC. A jsem s ním spokojen.
XBMC používám. Umí snad jako jediná aplikace v linuxu přehrávat MPEG4/H264, přehraje i video ve Full HD 1920x1080i. Jako ovladač používám Wiimote (ovladač z Nintenda Wii) s vypnutým módem myši (tudíž používám jen šipky + asi 6 dalších tlačítek co na ovladači jsou).
Pro úplnost ještě HW:
Podotýkám, že na tom nenahrávám ani nesleduji TV (ono to ani XBMC neumí).
Používám Arch Linux + Freevo.
Ja jsem si koupil SkyStar HD 2, pres vplug rozkoduji cele DigiTV a treba i ORF HD
Připomínám článek HTPC pro odvážné (a další díly). Jenom pokud chceš přehrávat HD videa, tak bych uvažoval nad nVidia chipsetem s nějakou integrovanou GF 8000+ kvůli akceleraci...
Děkuji za odkaz, uvidíme, jaký soft na sestavu nasadí, ale dle zaměření to bude pravdepodobně Windows ...
Je to Windows... ale z hlediska HW je to zajímavý
Ja premyslim nad nejakou krabickou nebo HTPC, tam se totiz strasne bojim hluku... ja chci zcela bezhlucnou vec, by by se pri tom dalo spat napr. kdyby to stahovalo atd.
Blizsi info by nebylo?
Potřebuji nahradit stařičký DVD přehrávač na přehrávání dvd, divx, mp3, wav, ... něčím použitelnějším bez nutvnosti dalšího hromadění neskladných DVD ...
Takže je jasné, že pro přehrávání starých médií a přehrávání z disku (divx, mp3/ogg, h.264, ...) se nejvíc hodí HTPC, ale nestačilo by koupit HDD přehrávač [1] a znovu nějaký DVD/DivX přehrávač [2] ...
A proč takové rozhodování? HTPC má spousty možností, ale nemusí být dokonalé (záleží na výběru komponent) a tiché (nebo může?). Oproti tomu kombinace HDD + DVD/DivX nabízí vše co potřebuji. Ale: jsou to dvě zařízení. Pro: start téměř okamžitý.
Takže: HTPC nebo HDD + DVD/DivX? Do čeho by jste šli vy?
Tiskni
Sdílej: