Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Windows Vista?
Zase nové zmetky ?
Podle www.novinky.cz mají M$ konečně uvést nové window a jak je zase normální budou se zase jmenovat jinak než původně M$ uváděl.
No jo a pojede to na mém PC ? No s největší pravděpodobností nepojede, neboť nároky to má strašné.
by měl být vybaven dvoujádrovým 64-bitovým procesorem, jedním a více gigabyty dvoukanálové paměti a grafickou kartou zvládající požadavky DirectX 9 a podporující LDDM rozhraní (Longhorn Display Driver Model)," uvedl koncem dubna vývojář Microsoftu Richard Russell.
Takže vzhůru a vyházet staré PC a nakoupit nejmodernější HW na kterém to zase bude padat jako všechny jejich produkty.
Prostě aby se M$ trochu zamyslel tak pořád zdražuje a nutí uživatele s každým novým windows kupovat nový HW a to nejsou nemalé částky obzvláště ty částky za ten jejich OS kdo to má pořád kupovat Grrrrrr.
Prostě oficiálně jsem si koupil MS-DOS a windows 95 osr 2 a na zbytek jsem se vykašlal - samozřejmě mám koupených i několik her, i překladač C pro MS-DOS a pod... (Vše originál) ale abych si kupoval nové windows tak na to jsem se vykašlal a začal jsem používat Linux.
Prostě nemíním firmě M$ cpát takové nehorázné peníze a přitom za nic.
Tiskni
Sdílej:
Vono to s těma HW požadavkama nebude tak horké. Vždycky jsem dokázal windy rozjet i na HW, na kterem vubec nemeli jet. XP jsem normálně provozoval na Cyrix 233PR.
Naprosto souhlasím, možná si někdo myslí, že si ty peníze MSvývojáři zaslouží, ale já na Windowsech nikdy nedokázal pořádně pracovat, protože to neustále házelo hlášky typy : "Stala se neidentifikovatelná chyba, počítač bude restartován!"
Nechápu proč, když si někdo koupí novou verzi Windows, nedostane pak tu další, když vyjde, za nějakou symbolickou cenu..
A linux používám, protože mi vyhovuje více než Windowsy, protože nemusím platit za program, který není kvalitní. Ale zaroveň uznávám, že i liunux má pár chyb a nemusí vyhovat každému, to pak lituji ty, kteří musí používat Windows, sám jsem sotva dal dohromady prachy na nový comp, ještě pořád kupovat nový systém (+nový hardware;) )..
Jen namátkou:
Windows: Driver udělá průsvih -> BSOD a restart
Linux: "Driver" udělá průšvih -> většinou jen Oops a problém se dá řešit bez restartu
emerge -uD nvidia-glx nvidia-kernel rmmod nvidia modprobe nvidia...a je to Ve Windows nemůžu skoro nikdy odstranit driver bez restartu, i když driver není využíván. Windows se ani nenainstaluje bez restartu.
Linux: "Driver" udělá průšvih -> většinou jen Oops a problém se dá řešit bez restartuNo jak kdy, taky sem mačkal po Oopsu reset. Ale to už je většinou problém na straně HW.
Nechápu proč, když si někdo koupí novou verzi Windows, nedostane pak tu další, když vyjde, za nějakou symbolickou cenu..To je nový licenční model (zavedený kvůli Longhornu/Vistě). Buď člověk platí roční paušál a má nárok na nejnovější verzi, anebo musí zaplatit plnou palbu.