Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Před časem se na LinuxDevices objevilo zajímavé malé bezdiskové PC v ceně okolo $100. Protože potřebuji vytvořit několik bezdiskových stanic, toto zařízení rozhodně stálo za zvážení. Dostalo se mi do rukou pod označneím TC-261 a zde bych se rád podělil o dojmy z jeho testování.
Velikost a výbava
Samotná krabička má rozměry 115x115x35mm a její boky a horní vroubkovaná část jsou vyrobeny z masivního kovu, takže zároveň funguje jako pasivní chladič. Její teplota se při provozu pohybovala kolem pětatřiceti stupnňů, což vylučuje použití jako přenosného vařiče. Dodáván je se čtyřmi šrouby a záslepkami. Přiložená fotografie porovnává jeho velikost s MacMini.
V přední části se nachází dva USB porty, konektor pro reproduktory a mikrofon, konektor na zapojení CompactFlash karty (typ I a II), dvě diody a vypínač. Vypínač může podle nastavení v BIOSu fungovat jako vypínač nebo může počítač suspendovat. Po jeho probuzení se mi ovšem nikdy neoživila USB myš.
V zadní části se nachází konektor pro napájení, VGA konektor, jeden síťový koneketor, další USB port a centrální vypínač. Dražší varianty mají navíc k dispozici dva sériové porty a miniPCI.
Procesor a paměť
Uvnitř tepe x86 procesor o nikterak oslnivé frekvenci 200MHz a vystačit si musí se 128MB RAM.cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : SiS SiS SiS cpu family : 5 model : 0 model name : 09/00 stepping : 5 cpu MHz : 200.008 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu tsc cx8 mmx bogomips : 398.95
Bootování
Bohužel jsem zatím neměl k dispozici CF kartu, takže jsem nemohl vyzkoušet, jestli se k ní tváří jako k IDE disku, což by pravděpodobně umožnovalo nainstalovat DOS. Bootovat je možné z 2,5" disku, pokud je přítomen, a ze sítě pomocí PXE nebo RPL. Problém nepředstavuje ani bootování s USB disku. Já osobně zkoušel externí 40GB USB disk, který zde vyžadoval i připojení sekundárního napájecího konektoru. USB klávesnice nepředstavuje problém.
Grafická karta
Grafická karta má standardně k dispozici 8MB. Tato hodnota jde ovšem v BIOSu zvýšit až na 64MB. Ve framebufferu jsem se potýkal s horizontální frekvencí pouhých 35Hz (při rozlišení 1024x768). Pro X funguje bez potíží ovladač sis včetně dri a glx a to samozřejmě na rozumných frekvencích.
Další HW
Podle lspci zvládá toto miniaturní PC pouze USB 1.0. Zvukovou kartu jsem zatím neotestoval.
lspci 0000:00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 550 Host (rev 01) 0000:00:00.1 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev d0) 0000:00:01.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS85C503/5513 (LPC Bridge) 0000:00:01.2 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 07) 0000:00:01.4 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS7019 Audio Accelerator 0000:00:02.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] Virtual PCI-to-PCI bridge (AGP) 0000:00:0d.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10) 0000:01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 550 PCI/AGP VGA Display Adapter
Napájení
Dodávaný zdroj patří k těm menším a počítači na výstupu poskytuje 5V a 3A, takže jeho spotřeba je poměrně sympatická.
Výkon
Vzhledem k slabšímu procesoru jsem byl zvědav, jak si v reálu povede. Musím uznat, že obstál se ctí. Jako X terminál bootovaný ze sítě pomocí LTSP si vedl dobře a pro běžnou kancelářskou práci byl jeho výkon naprosto dostačující.
Samozřejmě jsem vyzkoušel i nativně běžící systém. Použil jsem k tomu z flash disku bootovaný Damn Small Linux. Ani zde nepropadl a např. Firefox s použitelností problémy neměl, i když samozřejmě nelze čekat zázraky. Při použití CF karty budou výsledky pravděpodobně lepší.
Závěr
Tento miniaturní počítač si díky svým rozměrům, nulové hlučnosti, nízké spotřebě, možnosti připojení monitoru, x86 kompatibilitě, USB portům, absenci pohyblivých součástí a přijatelné ceně uplatnění najde snadno. Přítomnost dalšího síťového rozhraní by jeho užitkovou hodnotu značně zvýšila, ale i tak jej lze s úspěchem použít jako X terminál, malý server, stanici pro sběr dat apod.
Tiskni
Sdílej:
Pomer cena/vykon bude oproti tomuhle lepsi.Neřekl bych. Pořizovací cena i spotřeba jsou srovnatelné. Routerboard a WRAP budou vítězit menšími rozměry, ale výkonově jsou obvykle o něco níže. Záleží na tom, co od toho člověk požaduje.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
akorát nevím, kde vzít tak krátký VGA kabel, aby zbytečně nevisel z LCDčkaMůžeš použít ten "umělohmotný drátek", kterým je kabel svázán, když ho koupíš.