Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Před časem se na LinuxDevices objevilo zajímavé malé bezdiskové PC v ceně okolo $100. Protože potřebuji vytvořit několik bezdiskových stanic, toto zařízení rozhodně stálo za zvážení. Dostalo se mi do rukou pod označneím TC-261 a zde bych se rád podělil o dojmy z jeho testování.
Velikost a výbava
Samotná krabička má rozměry 115x115x35mm a její boky a horní vroubkovaná část jsou vyrobeny z masivního kovu, takže zároveň funguje jako pasivní chladič. Její teplota se při provozu pohybovala kolem pětatřiceti stupnňů, což vylučuje použití jako přenosného vařiče. Dodáván je se čtyřmi šrouby a záslepkami. Přiložená fotografie porovnává jeho velikost s MacMini.
V přední části se nachází dva USB porty, konektor pro reproduktory a mikrofon, konektor na zapojení CompactFlash karty (typ I a II), dvě diody a vypínač. Vypínač může podle nastavení v BIOSu fungovat jako vypínač nebo může počítač suspendovat. Po jeho probuzení se mi ovšem nikdy neoživila USB myš.
V zadní části se nachází konektor pro napájení, VGA konektor, jeden síťový koneketor, další USB port a centrální vypínač. Dražší varianty mají navíc k dispozici dva sériové porty a miniPCI.
Procesor a paměť
Uvnitř tepe x86 procesor o nikterak oslnivé frekvenci 200MHz a vystačit si musí se 128MB RAM.cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : SiS SiS SiS cpu family : 5 model : 0 model name : 09/00 stepping : 5 cpu MHz : 200.008 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu tsc cx8 mmx bogomips : 398.95
Bootování
Bohužel jsem zatím neměl k dispozici CF kartu, takže jsem nemohl vyzkoušet, jestli se k ní tváří jako k IDE disku, což by pravděpodobně umožnovalo nainstalovat DOS. Bootovat je možné z 2,5" disku, pokud je přítomen, a ze sítě pomocí PXE nebo RPL. Problém nepředstavuje ani bootování s USB disku. Já osobně zkoušel externí 40GB USB disk, který zde vyžadoval i připojení sekundárního napájecího konektoru. USB klávesnice nepředstavuje problém.
Grafická karta
Grafická karta má standardně k dispozici 8MB. Tato hodnota jde ovšem v BIOSu zvýšit až na 64MB. Ve framebufferu jsem se potýkal s horizontální frekvencí pouhých 35Hz (při rozlišení 1024x768). Pro X funguje bez potíží ovladač sis včetně dri a glx a to samozřejmě na rozumných frekvencích.
Další HW
Podle lspci zvládá toto miniaturní PC pouze USB 1.0. Zvukovou kartu jsem zatím neotestoval.
lspci 0000:00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 550 Host (rev 01) 0000:00:00.1 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev d0) 0000:00:01.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS85C503/5513 (LPC Bridge) 0000:00:01.2 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 07) 0000:00:01.4 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS7019 Audio Accelerator 0000:00:02.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] Virtual PCI-to-PCI bridge (AGP) 0000:00:0d.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10) 0000:01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 550 PCI/AGP VGA Display Adapter
Napájení
Dodávaný zdroj patří k těm menším a počítači na výstupu poskytuje 5V a 3A, takže jeho spotřeba je poměrně sympatická.
Výkon
Vzhledem k slabšímu procesoru jsem byl zvědav, jak si v reálu povede. Musím uznat, že obstál se ctí. Jako X terminál bootovaný ze sítě pomocí LTSP si vedl dobře a pro běžnou kancelářskou práci byl jeho výkon naprosto dostačující.
Samozřejmě jsem vyzkoušel i nativně běžící systém. Použil jsem k tomu z flash disku bootovaný Damn Small Linux. Ani zde nepropadl a např. Firefox s použitelností problémy neměl, i když samozřejmě nelze čekat zázraky. Při použití CF karty budou výsledky pravděpodobně lepší.
Závěr
Tento miniaturní počítač si díky svým rozměrům, nulové hlučnosti, nízké spotřebě, možnosti připojení monitoru, x86 kompatibilitě, USB portům, absenci pohyblivých součástí a přijatelné ceně uplatnění najde snadno. Přítomnost dalšího síťového rozhraní by jeho užitkovou hodnotu značně zvýšila, ale i tak jej lze s úspěchem použít jako X terminál, malý server, stanici pro sběr dat apod.
Tiskni
Sdílej:
Pomer cena/vykon bude oproti tomuhle lepsi.Neřekl bych. Pořizovací cena i spotřeba jsou srovnatelné. Routerboard a WRAP budou vítězit menšími rozměry, ale výkonově jsou obvykle o něco níže. Záleží na tom, co od toho člověk požaduje.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
akorát nevím, kde vzít tak krátký VGA kabel, aby zbytečně nevisel z LCDčkaMůžeš použít ten "umělohmotný drátek", kterým je kabel svázán, když ho koupíš.