Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Úsilí převést open-source projekt Squeak Smalltalk na všeobecně akceptovanou svobodnou licenci místo stávající částečně problematické (ač velmi liberální), slaví velký hmatatelný úspěch. Virtuální stroj Squeaku byl přijat distribucí Debian, což tomuto balíčku samozřejmě otevírá dveře do celé řády příbuzných distribucí.
Zde jsou podrobnější informace o tomto balíčku a k dispozici je i changelog popisující změny oproti stávajícímu virtuálnímu stroji (např. odstranění MPEG3Pluginu).
Dalším krokem by měl být důsledný licenční audit kódu image se základním jádrem. Ten je již částečně proveden a vyplývá z něj, že změna licence si vyžádá přepsání několika set metod. Cílem je, aby uživatelé měli k dispozici minimální svobodnou image, která jim umožní si zbytek aktuálního Squeaku (směs různě licencovaného kódu) stáhnout a doinstalovat na požádání.
Přepisování metod probíhá z části tak, že se píší unit testy, které podrobně popisují funkčnost stávající metody. Někdo další pak nezávisle na původní implementaci vytvoří nový kód, který těmito testy projde. Příjemným bonusem pak je bohatší základna automatických testů jádra.
Tiskni
Sdílej: