Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Úsilí převést open-source projekt Squeak Smalltalk na všeobecně akceptovanou svobodnou licenci místo stávající částečně problematické (ač velmi liberální), slaví velký hmatatelný úspěch. Virtuální stroj Squeaku byl přijat distribucí Debian, což tomuto balíčku samozřejmě otevírá dveře do celé řády příbuzných distribucí.
Zde jsou podrobnější informace o tomto balíčku a k dispozici je i changelog popisující změny oproti stávajícímu virtuálnímu stroji (např. odstranění MPEG3Pluginu).
Dalším krokem by měl být důsledný licenční audit kódu image se základním jádrem. Ten je již částečně proveden a vyplývá z něj, že změna licence si vyžádá přepsání několika set metod. Cílem je, aby uživatelé měli k dispozici minimální svobodnou image, která jim umožní si zbytek aktuálního Squeaku (směs různě licencovaného kódu) stáhnout a doinstalovat na požádání.
Přepisování metod probíhá z části tak, že se píší unit testy, které podrobně popisují funkčnost stávající metody. Někdo další pak nezávisle na původní implementaci vytvoří nový kód, který těmito testy projde. Příjemným bonusem pak je bohatší základna automatických testů jádra.
Tiskni
Sdílej: