Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem se pídil po významu některých jednotek v antice, narazil jsem na následující text na české Wikipedii:
Záznamy v Pompejích ukazují otroka, který byl prodán za 6252 sesterciů. Pro srovnání, běžný plat legionáře byl v prvním století 900 sesterciů ročně, Což po odečtení nákladů na stravu a výzbroj znamenalo, že legionář žil ze zhruba 1,5 sestercie na den, což by byl v dnešní měně ekvivalent zhruba 800 Kč.
Tento údaj mě zarazil, protože to by znamenalo, že onen otrok stál přes 3,3 mil. korun. To samozřejmě vzbudilo moji pozornost, protože jsem tak vysokou sumu nečekal a rozbouřilo pochyby o výhodnosti otrocké práce v prvním století. Další údaje hovoří o ceně otroků v rozmení 400 až 300 000 sesterciů, což už by byly u nejdražších otroků ceny srovnatelné snad jen s dnešními fotbalisty.
Anglická wikipedie je v tomto směru podstatně střídmější a přirovnává cenu jednoho sestercie k cca 28 korunám. To by také více odpovídalo údajům o cenách z té doby a informaci, že se jednalo o nejběžněji používanou minci. Ale o tom, že se tehdejší a dnešní údaje těžko srovnávají, svědčí i výše uvedený plat legionářů, který rozhodně nepatřil k těm nejnižším.
V antické literatuře se velmi často používá pro peněžní hodnoty výraz talent. Např. Flavius Iosephus o talentech hovoří velmi často a mimo jiné uvádí, že jeden z Herodových synů disponoval ročním důchodem 100 talentů, který mu měl umožnit žít si jako král a ztratit tak motivaci se jím v brzké době skutečně stát. Za život Iulia Caesara bylo pirátům vyplaceno výkupné 50 talentů. Jeden talent stála na černém trhu měřice pšenice (6.67 kg) během obléhání Jeruzaléma.
Talent je hmotnost vody v jedné amfoře a odhady jeho velikosti se značně různí - od 21 kg po 60 kg. Také se málokdy uvádí, jestli je myšlen zlatý nebo stříbrný talent. Ovšem při dnešních cenách zlata (cca 850 tis. Kč/kg) a stříbra (cca 770 tis. Kč/kg) se dostáváme k opravdu ohromujícím částkám. Při použítí stříbrného talentu o hmotnosti 21 kg by Caesarův život stál přibližně 800 milionů korun.
Na rozumější úroveň se dostanou tyto částky, výjdeme-li z údaje, že jeden talent byl roven šesti tisícům denárů. Také se uvádí 9 člověkoroků kvalifikované práce.
1 aureus (zlaťák) = 25 denárů 1 denár (stříbrňák) = 4 sestercie = 16 assů 1 sestercius = 2 duponie = 4 assy (měďáky) 1 duponius (bronzová mince) = 2 assy 1 talent = 6 000 denárů
V přepočtu na koruny:
1 aureus = 2 800 Kč 1 denár = 112 Kč 1 sestercius = 28 Kč 1 duponius = 14 Kč 1 as = 7 Kč 1 talent = 672 000 Kč
Několik vybraných cen:
chléb = 1-2 assy 0,5 l vína = 1-5 assů tunika = 15 sestercií osel = 500 sestercií kráva = 800 sestercií otrok = 500-1500 denárů otrokyně = 2000-6000 denárů 1 kg pepře = 4-15 denárů pořádání her = 50000 denárů
Zajímavé jsou ceny prostitučních služeb:
"Otrokyně Logas: za 8 Assů" "Menader, uhlazený v jednání: za 2 assy"
Učitel si vydělal 12 denárů měsíčně.
Ceny se samozřejmě měnily v průběhu času a také v závislosti na místě impéria. Už vzhledem ke zmíněným platům je zřejmé, že je na ně nutné pohlížet z pohledu obyvatele třetího světa, takže možná ani ten původní přepočet na české Wikipedii nemusí být zcela nesprávný. V přepočtu na dnešní cenu zlata by byl jeden sestercius asi 750 Kč.
Tiskni
Sdílej:
Aktuální cena zlata je trochu nižší, ale to je detail. Dost podstatný ne-detail je údaj od ceně stříbra - jeden kilogram se obchoduje za cca 11 tisíc (jestli dobře počítám, převod na Kč tam není):
http://finance.yahoo.com/q?s=xagusd%3Dx
Ale jinak je to pěkná úvaha. Já jsem taky kdysi zarazil na cenami otroků - žít v takové době, odhaduji, že pro mě by byl jediný otrok celoživotní investicí, které bych si sakra hleděl a vůbec bych nehleděl na to, co jednou budou vykládat komunisti o třídním boji.
Jenom bych připomenul ještě jednu věc: cena čehokoliv se mění. I cena otroků. A to dost podstatně.
+1