Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Když jsem se pídil po významu některých jednotek v antice, narazil jsem na následující text na české Wikipedii:
Záznamy v Pompejích ukazují otroka, který byl prodán za 6252 sesterciů. Pro srovnání, běžný plat legionáře byl v prvním století 900 sesterciů ročně, Což po odečtení nákladů na stravu a výzbroj znamenalo, že legionář žil ze zhruba 1,5 sestercie na den, což by byl v dnešní měně ekvivalent zhruba 800 Kč.
Tento údaj mě zarazil, protože to by znamenalo, že onen otrok stál přes 3,3 mil. korun. To samozřejmě vzbudilo moji pozornost, protože jsem tak vysokou sumu nečekal a rozbouřilo pochyby o výhodnosti otrocké práce v prvním století. Další údaje hovoří o ceně otroků v rozmení 400 až 300 000 sesterciů, což už by byly u nejdražších otroků ceny srovnatelné snad jen s dnešními fotbalisty.
Anglická wikipedie je v tomto směru podstatně střídmější a přirovnává cenu jednoho sestercie k cca 28 korunám. To by také více odpovídalo údajům o cenách z té doby a informaci, že se jednalo o nejběžněji používanou minci. Ale o tom, že se tehdejší a dnešní údaje těžko srovnávají, svědčí i výše uvedený plat legionářů, který rozhodně nepatřil k těm nejnižším.
V antické literatuře se velmi často používá pro peněžní hodnoty výraz talent. Např. Flavius Iosephus o talentech hovoří velmi často a mimo jiné uvádí, že jeden z Herodových synů disponoval ročním důchodem 100 talentů, který mu měl umožnit žít si jako král a ztratit tak motivaci se jím v brzké době skutečně stát. Za život Iulia Caesara bylo pirátům vyplaceno výkupné 50 talentů. Jeden talent stála na černém trhu měřice pšenice (6.67 kg) během obléhání Jeruzaléma.
Talent je hmotnost vody v jedné amfoře a odhady jeho velikosti se značně různí - od 21 kg po 60 kg. Také se málokdy uvádí, jestli je myšlen zlatý nebo stříbrný talent. Ovšem při dnešních cenách zlata (cca 850 tis. Kč/kg) a stříbra (cca 770 tis. Kč/kg) se dostáváme k opravdu ohromujícím částkám. Při použítí stříbrného talentu o hmotnosti 21 kg by Caesarův život stál přibližně 800 milionů korun.
Na rozumější úroveň se dostanou tyto částky, výjdeme-li z údaje, že jeden talent byl roven šesti tisícům denárů. Také se uvádí 9 člověkoroků kvalifikované práce.
1 aureus (zlaťák) = 25 denárů 1 denár (stříbrňák) = 4 sestercie = 16 assů 1 sestercius = 2 duponie = 4 assy (měďáky) 1 duponius (bronzová mince) = 2 assy 1 talent = 6 000 denárů
V přepočtu na koruny:
1 aureus = 2 800 Kč 1 denár = 112 Kč 1 sestercius = 28 Kč 1 duponius = 14 Kč 1 as = 7 Kč 1 talent = 672 000 Kč
Několik vybraných cen:
chléb = 1-2 assy 0,5 l vína = 1-5 assů tunika = 15 sestercií osel = 500 sestercií kráva = 800 sestercií otrok = 500-1500 denárů otrokyně = 2000-6000 denárů 1 kg pepře = 4-15 denárů pořádání her = 50000 denárů
Zajímavé jsou ceny prostitučních služeb:
"Otrokyně Logas: za 8 Assů" "Menader, uhlazený v jednání: za 2 assy"
Učitel si vydělal 12 denárů měsíčně.
Ceny se samozřejmě měnily v průběhu času a také v závislosti na místě impéria. Už vzhledem ke zmíněným platům je zřejmé, že je na ně nutné pohlížet z pohledu obyvatele třetího světa, takže možná ani ten původní přepočet na české Wikipedii nemusí být zcela nesprávný. V přepočtu na dnešní cenu zlata by byl jeden sestercius asi 750 Kč.
Tiskni
Sdílej:
Aktuální cena zlata je trochu nižší, ale to je detail. Dost podstatný ne-detail je údaj od ceně stříbra - jeden kilogram se obchoduje za cca 11 tisíc (jestli dobře počítám, převod na Kč tam není):
http://finance.yahoo.com/q?s=xagusd%3Dx
Ale jinak je to pěkná úvaha. Já jsem taky kdysi zarazil na cenami otroků - žít v takové době, odhaduji, že pro mě by byl jediný otrok celoživotní investicí, které bych si sakra hleděl a vůbec bych nehleděl na to, co jednou budou vykládat komunisti o třídním boji.
Jenom bych připomenul ještě jednu věc: cena čehokoliv se mění. I cena otroků. A to dost podstatně.
+1