Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Když jsem se pídil po významu některých jednotek v antice, narazil jsem na následující text na české Wikipedii:
Záznamy v Pompejích ukazují otroka, který byl prodán za 6252 sesterciů. Pro srovnání, běžný plat legionáře byl v prvním století 900 sesterciů ročně, Což po odečtení nákladů na stravu a výzbroj znamenalo, že legionář žil ze zhruba 1,5 sestercie na den, což by byl v dnešní měně ekvivalent zhruba 800 Kč.
Tento údaj mě zarazil, protože to by znamenalo, že onen otrok stál přes 3,3 mil. korun. To samozřejmě vzbudilo moji pozornost, protože jsem tak vysokou sumu nečekal a rozbouřilo pochyby o výhodnosti otrocké práce v prvním století. Další údaje hovoří o ceně otroků v rozmení 400 až 300 000 sesterciů, což už by byly u nejdražších otroků ceny srovnatelné snad jen s dnešními fotbalisty.
Anglická wikipedie je v tomto směru podstatně střídmější a přirovnává cenu jednoho sestercie k cca 28 korunám. To by také více odpovídalo údajům o cenách z té doby a informaci, že se jednalo o nejběžněji používanou minci. Ale o tom, že se tehdejší a dnešní údaje těžko srovnávají, svědčí i výše uvedený plat legionářů, který rozhodně nepatřil k těm nejnižším.
V antické literatuře se velmi často používá pro peněžní hodnoty výraz talent. Např. Flavius Iosephus o talentech hovoří velmi často a mimo jiné uvádí, že jeden z Herodových synů disponoval ročním důchodem 100 talentů, který mu měl umožnit žít si jako král a ztratit tak motivaci se jím v brzké době skutečně stát. Za život Iulia Caesara bylo pirátům vyplaceno výkupné 50 talentů. Jeden talent stála na černém trhu měřice pšenice (6.67 kg) během obléhání Jeruzaléma.
Talent je hmotnost vody v jedné amfoře a odhady jeho velikosti se značně různí - od 21 kg po 60 kg. Také se málokdy uvádí, jestli je myšlen zlatý nebo stříbrný talent. Ovšem při dnešních cenách zlata (cca 850 tis. Kč/kg) a stříbra (cca 770 tis. Kč/kg) se dostáváme k opravdu ohromujícím částkám. Při použítí stříbrného talentu o hmotnosti 21 kg by Caesarův život stál přibližně 800 milionů korun.
Na rozumější úroveň se dostanou tyto částky, výjdeme-li z údaje, že jeden talent byl roven šesti tisícům denárů. Také se uvádí 9 člověkoroků kvalifikované práce.
1 aureus (zlaťák) = 25 denárů 1 denár (stříbrňák) = 4 sestercie = 16 assů 1 sestercius = 2 duponie = 4 assy (měďáky) 1 duponius (bronzová mince) = 2 assy 1 talent = 6 000 denárů
V přepočtu na koruny:
1 aureus = 2 800 Kč 1 denár = 112 Kč 1 sestercius = 28 Kč 1 duponius = 14 Kč 1 as = 7 Kč 1 talent = 672 000 Kč
Několik vybraných cen:
chléb = 1-2 assy 0,5 l vína = 1-5 assů tunika = 15 sestercií osel = 500 sestercií kráva = 800 sestercií otrok = 500-1500 denárů otrokyně = 2000-6000 denárů 1 kg pepře = 4-15 denárů pořádání her = 50000 denárů
Zajímavé jsou ceny prostitučních služeb:
"Otrokyně Logas: za 8 Assů" "Menader, uhlazený v jednání: za 2 assy"
Učitel si vydělal 12 denárů měsíčně.
Ceny se samozřejmě měnily v průběhu času a také v závislosti na místě impéria. Už vzhledem ke zmíněným platům je zřejmé, že je na ně nutné pohlížet z pohledu obyvatele třetího světa, takže možná ani ten původní přepočet na české Wikipedii nemusí být zcela nesprávný. V přepočtu na dnešní cenu zlata by byl jeden sestercius asi 750 Kč.
Tiskni
Sdílej:
Aktuální cena zlata je trochu nižší, ale to je detail. Dost podstatný ne-detail je údaj od ceně stříbra - jeden kilogram se obchoduje za cca 11 tisíc (jestli dobře počítám, převod na Kč tam není):
http://finance.yahoo.com/q?s=xagusd%3Dx
Ale jinak je to pěkná úvaha. Já jsem taky kdysi zarazil na cenami otroků - žít v takové době, odhaduji, že pro mě by byl jediný otrok celoživotní investicí, které bych si sakra hleděl a vůbec bych nehleděl na to, co jednou budou vykládat komunisti o třídním boji.
Jenom bych připomenul ještě jednu věc: cena čehokoliv se mění. I cena otroků. A to dost podstatně.
+1