Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Loni rozvířil vody 3D tisku nebývale úspěšný Kickstarter projekt Printrbot. Tento projekt se ještě dále rozvinul a nyní se úspěšně realizuje. Na možnost objednat si dopravu do Evropy si ještě budeme muset 3-4 týdny počkat a vůbec není jisté, jak rychle budou schopni uspokojovat objednávky.
Ale Printrbot není zdaleka jediná zajímavá 3D tiskárna poslední doby. Nadějně vypadal projekt High Resolution DIY 3D Printer. Ten sliboval relativně velmi levnou 3D tiskárnu založenou na tuhnutí světlocitlivé pryskyřice s vynikajícím rozlišením. V praxi je mezi takovou tiskárnou a extruderem, jako je RepRap, rozdíl asi jako perovým plotterem a laserovou tiskárnou. Nevýhodou je velmi drahý tiskový materiál, jehož litr prý stojí více než 350 dolarů.
Nakonec se samozřejmě ukázalo, že vše nebude tak růžové, jak se jevilo, a že se nedokáží s cenou kompletní stavebnice dostat pod 4000 dolarů. Proto hodlají distribuovat více levnějších variant, kdy si zákazník bude moci zakoupit např. jen kompletní dokumentaci pro stavbu tiskárny a vzorec na výrobu pryskyřice (který bych rozhodně rád viděl). Dnes spustili projekt na Indiegogo.
Mezi Printrbotem a touto tiskárnou je ale ještě jeden podstatný rozdíl. A to v komunikaci. Autoři Printrbotu neustále chrlí nové a nové informace, dávají vědět, jak jejich projekt postupuje, točí všemožná videa apod. Oproti tomu autoři DIY 3D Printer bohužel komunikují celkem dost málo a vlastně ani dnes nedokáži se stoprocentní jistotou říct, že se nejedná jen o boudu.
Tiskni
Sdílej: