Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Kdysi jsem viděl dechberoucí scenérii slunečních paprsků prosvítajících mezi mraky. Podobou jsem viděl již mnohokrát a je častým námětem líbivých obrazů a fotek. Ale tentokrát jsem si při tom pohledu uvědomil, že se vlastně dívám na něco, co je mnohem zajímavější, než se zdá. Co se vzpírá zdravému rozumu.
Ten pohled vypadal nějak takto:
Na té scéně je něco špatně. Slunce je přece extrémně daleko. Z tak dalekého světelného zdroje musí být paprsky vzájemně rovnoběžné. Ale ony zjevně nejsou. Jak je to možné?
Chvilku mi trvalo, než jsem přišel této malé hádance na kloub, a když jsem se pak ptal dalších lidí na to samé, ani pro ně nebylo jednoduché přijít rychle na příčinu. Takže než začnete procházet diskuzi, zkuste se trochu potrápit a nad tímto fenoménem zamyslet. Není to zkreslením objektivu. Na vlastní oči byste viděli to samé, co je na fotografii.
Tiskni
Sdílej:
teďko jeto nebezpečný :D :D ;D ;D
"Chjo"? Citace přímo z té stránky, na kterou se odkazujete:
Nejvíce je zkreslena poloha hvězd v blízkosti obzoru (horizontu) - astronomická refrakce dosahuje až půl stupně.
Jestli ta fotka není focená nějakým hodně dlouhým objektivem, tak je slunce přinejmenším 20-30 stupňů nad obzorem, přičemž podle této stránky je při 10° nad obzorem odchylka asi 5.3' a při 45° nad obzorem méně než 1'; takže na té fotce se bavíme o odchylce nějaké 2-3'.
Opravdu trváte na tom, že při takové odchylce poznáte bez přístrojů, že to slunce je "kousek vedle"? A že to bude nějak podstatné pro ten efekt z fotografie?
se tomu řiká krepuskulární paprsky jakože vod slovíčka soumrak nóó a takle to jakoby vypadá zvršku hele :O ;D
se tomu tak ale fakt jako řiká :O :O
... keď sa zmieša Latinčina so Slovanským jazykom a vznikne ...Třeba jako názvy měsíců ve slovenštině? (-: Navážet se toho, že starý mrtvý jazyk historickým vývojem zanechal stopu v dnešních jazycích mi přijde vtipné.