V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Kdysi jsem viděl dechberoucí scenérii slunečních paprsků prosvítajících mezi mraky. Podobou jsem viděl již mnohokrát a je častým námětem líbivých obrazů a fotek. Ale tentokrát jsem si při tom pohledu uvědomil, že se vlastně dívám na něco, co je mnohem zajímavější, než se zdá. Co se vzpírá zdravému rozumu.
Ten pohled vypadal nějak takto:
Na té scéně je něco špatně. Slunce je přece extrémně daleko. Z tak dalekého světelného zdroje musí být paprsky vzájemně rovnoběžné. Ale ony zjevně nejsou. Jak je to možné?
Chvilku mi trvalo, než jsem přišel této malé hádance na kloub, a když jsem se pak ptal dalších lidí na to samé, ani pro ně nebylo jednoduché přijít rychle na příčinu. Takže než začnete procházet diskuzi, zkuste se trochu potrápit a nad tímto fenoménem zamyslet. Není to zkreslením objektivu. Na vlastní oči byste viděli to samé, co je na fotografii.
Tiskni
Sdílej:
teďko jeto nebezpečný :D :D ;D ;D
"Chjo"? Citace přímo z té stránky, na kterou se odkazujete:
Nejvíce je zkreslena poloha hvězd v blízkosti obzoru (horizontu) - astronomická refrakce dosahuje až půl stupně.
Jestli ta fotka není focená nějakým hodně dlouhým objektivem, tak je slunce přinejmenším 20-30 stupňů nad obzorem, přičemž podle této stránky je při 10° nad obzorem odchylka asi 5.3' a při 45° nad obzorem méně než 1'; takže na té fotce se bavíme o odchylce nějaké 2-3'.
Opravdu trváte na tom, že při takové odchylce poznáte bez přístrojů, že to slunce je "kousek vedle"? A že to bude nějak podstatné pro ten efekt z fotografie?
se tomu řiká krepuskulární paprsky jakože vod slovíčka soumrak nóó a takle to jakoby vypadá zvršku hele :O ;D
se tomu tak ale fakt jako řiká :O :O
... keď sa zmieša Latinčina so Slovanským jazykom a vznikne ...Třeba jako názvy měsíců ve slovenštině? (-: Navážet se toho, že starý mrtvý jazyk historickým vývojem zanechal stopu v dnešních jazycích mi přijde vtipné.