Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na rozdíl od jednoho z předchozích zápisů se mi to konečně povedlo.
Pes byl zakopaný v takové 'opičárně' až mi bylo hanba:
make oldconfigTakže správný postup:
make mrpropervyčistí zdrojáky od předchozí kompilace
cp /boot/config /usr/src/linux/.configzkopíruje config distribučního jádra na jeho místo
make oldconfignatáhne volby z tohoto configu
make xconfigsamotná konfigurace jádra. Mě šlo hlavně o to zkompilovat jádro pro Athlon XP, mít přímo v jádře podporu mého fs (reiserfs) a vykopat podporu železa, které nemám a určitě mít nebudu.
make && make modules_install && installinstall mi ale hodil System.map a vmlinuz do /, takže ještě je zkopírovat do /boot
cp /vmlinuz /boot/vmlinuz-my-2.6.11 cp /System.map /boot/System.map-my-2.6.11a upravit symlinky
cd /boot ln -s System.map System.map-my-2.6.11 ln -s vmlinuz vmlinuz-my-2.6.11pak z lilo.conf vyhodit
initrd = /boot/initrd.gzprotože ten tam byl jen kvůli tomu reiserfs a pak už jen
liloa reboot.
Po dlouhé době zase jeden 'malý' úspěch.
Tiskni
Sdílej:
make [menu|x]config
natahuje obsah souboru .config
automaticky ... tedy mě (vanilla, mandrake i gentoo sources) to tak funguje ...
jinak nechápu, proč dělat krok make install
, když si potom uživatel stejně všechno předělá ručně (kopírování výsledků, hm, já bych je radši přesunul, editace lilo.conf, spuštění lilo - víc make install
snad nedělá)
export INSTALL_PATH=/boot
jinak nechápu, proč dělat krokProtože třeba ve Fedoře to správně zapíše nové jádro do grub.conf, nakopíruje System.map a vmlinuz tam kde mají být a ještě k nim přidá to číslo verze (k názvu souboru samozřejmě) a ve finále mi to ještě vyrobilo initrd image s podporou ext3 (protože jsem si ji zkompiloval jako modul)make install
, když si potom uživatel stejně všechno předělá ručně (kopírování výsledků, hm, já bych je radši přesunul, editace lilo.conf, spuštění lilo - vícmake install
snad nedělá)