Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Stalo se to včera ... Náznaky už tu byly delší dobu, nečekaně a často mi padal firefox, občas padl i thunderbird. Včera už se v tom nedalo pracovat vůbec. Logy mlčely. Padalo to všechno na neoprávněný přístup do paměti.
Tak jsem si udělal zálohy, neboť /home bylo na stejném oddílu jako / a celé to nainstaloval znovu z CD 10.2.
Pak jsem přes lynx stáhnul swaret a dotahal to na current. Nainstaloval jsem kernel 2.6.15.3 se vším, co k němu patří. Spustil jsem si Xfce a pak firefox.
Stačilo v textovém poli, popř. přímo v adresním řádku stisknout jakoukoli kurzorovou klávesu a firefox šel k zemi. V čisté instalaci a -safemode. Tak nevím.
Pak začaly padat X.org. Na neoprávněný přístup do paměti. Zkusil jsem rebootnout a rc.modules měl najednou 26MB, tak jsem se to pokusil přepsat rc.modules z tgz, což mělo za následek asi dvacet minut trvající výpis bílým písmem na červeném pozadí, jehož každý řádek začínal e2fsněco (fs byl ext3).
Slack pak už nenabootoval. Přitom na té samé mašině v pohodě běží legální Windows 2000 Pro current, z kterých to taky teď píšu. Naštěstí se mi pomocí e2fsd podařilo vytahat všechna data.
Ext2 partitions jsem zabil a udělal místo nich jednu velkou 20GB ntfs přes celý disk. Pustil jsem na něj kontrolu disku z Windows. A nic. Tak nevím.
Ach jo...
Update: Tak asi jedinou příčinou byl vadný 128MB DIMM. Jádro 2.6.15.3 zatím bez problémů.
Tiskni
Sdílej:
Distribucí to zřejmě není.A proč mně X.org 7.0 nepadají?
pritom na nvidii take veci nestvara.
Mi taky nepadají, jen se občas seknou
Systém běží dál, jen klávesnice a obrazovka nereaguje. Bohužel nemám další stroj, abych to mohl odstřelit přes ssh, takže jsem si už párkrát zkusil reset.
V logu něco je, ale ještě jsem neměl čas to zkoumat.
~x86, XP2600+, NVidia MX440