Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Stalo se to včera ... Náznaky už tu byly delší dobu, nečekaně a často mi padal firefox, občas padl i thunderbird. Včera už se v tom nedalo pracovat vůbec. Logy mlčely. Padalo to všechno na neoprávněný přístup do paměti.
Tak jsem si udělal zálohy, neboť /home bylo na stejném oddílu jako / a celé to nainstaloval znovu z CD 10.2.
Pak jsem přes lynx stáhnul swaret a dotahal to na current. Nainstaloval jsem kernel 2.6.15.3 se vším, co k němu patří. Spustil jsem si Xfce a pak firefox.
Stačilo v textovém poli, popř. přímo v adresním řádku stisknout jakoukoli kurzorovou klávesu a firefox šel k zemi. V čisté instalaci a -safemode. Tak nevím.
Pak začaly padat X.org. Na neoprávněný přístup do paměti. Zkusil jsem rebootnout a rc.modules měl najednou 26MB, tak jsem se to pokusil přepsat rc.modules z tgz, což mělo za následek asi dvacet minut trvající výpis bílým písmem na červeném pozadí, jehož každý řádek začínal e2fsněco (fs byl ext3).
Slack pak už nenabootoval. Přitom na té samé mašině v pohodě běží legální Windows 2000 Pro current, z kterých to taky teď píšu. Naštěstí se mi pomocí e2fsd podařilo vytahat všechna data.
Ext2 partitions jsem zabil a udělal místo nich jednu velkou 20GB ntfs přes celý disk. Pustil jsem na něj kontrolu disku z Windows. A nic. Tak nevím.
Ach jo...
Update: Tak asi jedinou příčinou byl vadný 128MB DIMM. Jádro 2.6.15.3 zatím bez problémů.
Tiskni
Sdílej:
Distribucí to zřejmě není.A proč mně X.org 7.0 nepadají?
pritom na nvidii take veci nestvara.
Mi taky nepadají, jen se občas seknou
Systém běží dál, jen klávesnice a obrazovka nereaguje. Bohužel nemám další stroj, abych to mohl odstřelit přes ssh, takže jsem si už párkrát zkusil reset.
V logu něco je, ale ještě jsem neměl čas to zkoumat.
~x86, XP2600+, NVidia MX440