Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Stalo se to včera ... Náznaky už tu byly delší dobu, nečekaně a často mi padal firefox, občas padl i thunderbird. Včera už se v tom nedalo pracovat vůbec. Logy mlčely. Padalo to všechno na neoprávněný přístup do paměti.
Tak jsem si udělal zálohy, neboť /home bylo na stejném oddílu jako / a celé to nainstaloval znovu z CD 10.2.
Pak jsem přes lynx stáhnul swaret a dotahal to na current. Nainstaloval jsem kernel 2.6.15.3 se vším, co k němu patří. Spustil jsem si Xfce a pak firefox.
Stačilo v textovém poli, popř. přímo v adresním řádku stisknout jakoukoli kurzorovou klávesu a firefox šel k zemi. V čisté instalaci a -safemode. Tak nevím.
Pak začaly padat X.org. Na neoprávněný přístup do paměti. Zkusil jsem rebootnout a rc.modules měl najednou 26MB, tak jsem se to pokusil přepsat rc.modules z tgz, což mělo za následek asi dvacet minut trvající výpis bílým písmem na červeném pozadí, jehož každý řádek začínal e2fsněco (fs byl ext3).
Slack pak už nenabootoval. Přitom na té samé mašině v pohodě běží legální Windows 2000 Pro current, z kterých to taky teď píšu. Naštěstí se mi pomocí e2fsd podařilo vytahat všechna data.
Ext2 partitions jsem zabil a udělal místo nich jednu velkou 20GB ntfs přes celý disk. Pustil jsem na něj kontrolu disku z Windows. A nic. Tak nevím.
Ach jo...
Update: Tak asi jedinou příčinou byl vadný 128MB DIMM. Jádro 2.6.15.3 zatím bez problémů.
Tiskni
Sdílej:
Distribucí to zřejmě není.A proč mně X.org 7.0 nepadají?
pritom na nvidii take veci nestvara.
Mi taky nepadají, jen se občas seknou
Systém běží dál, jen klávesnice a obrazovka nereaguje. Bohužel nemám další stroj, abych to mohl odstřelit přes ssh, takže jsem si už párkrát zkusil reset.
V logu něco je, ale ještě jsem neměl čas to zkoumat.
~x86, XP2600+, NVidia MX440