abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    AbcLinuxu:/ Blogy / - / a / -

    -

    19.6.2005 22:24 | a | poslední úprava: 14.7.2012 18:08

    -        

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.6.2005 22:34 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Proč ne?
    Když se podívám na svojí plochu, tak bash, mutt, gaim i mozilla na Windows běží taky a nijak kvůli tomu nestrádám :-)
    19.6.2005 22:37 ---- | skóre: 23 | blog: -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    No jo, ale jak chtějí potom urvat s Linuxem kus trhu, když to běžným uživatelům poběží i na Widlích ?
    19.6.2005 22:42 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    Výhodama Linuxu, přeci. Nemáme snad zapotřebí vázat na sebe stejně jako M$ chudáky uživatele tak, že všechny jejich oblíbené programy poběží jenom u nás, ne? :-)
    Copak toho není dost?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 19.6.2005 22:44 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    Moje řeč. Co motivuje Widláky k přechodu, když jim dosbox, firefox, OO.org a snad i ten Supertux nebo TuxRacer fakčí pod Windows...

    Na druhou stranu se tohle někdy hodí. Komerční soft co dělám ve firmě bude mít klientskou stranu i pro Linux díky multiplatformnnosti linuxových knihoven.
    19.6.2005 22:47 pp_jj | skóre: 8 | blog: kdysi jsem tu psal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    No a co? I uživatelé Windows mají právo na dobré programy :)
    Best viewed in Mozilla Explorer.
    19.6.2005 22:54 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    Nejsem ekonom a neaspiruju na to, takže opravdu nevím, jak urvat s Linuxem kus trhu... Ale tyhle multiplatformní free aplikace beru jako způsob, jak dostat Free/Libre/Open Source Software do povědomí normálních lidí. A když budou lidi vědět, že i na Linuxu jim poběží jejich oblíbený Firefox, možná Linux hned nezavrhnou...

    PS: První free program, se kterým jsem se (vědomě) setkal, byla Mozilla na Windows.
    19.6.2005 22:58 ---- | skóre: 23 | blog: -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    No, ale aby právě nedopadly tyhle programy jako třeba Firefox (viz pichiho blogpost), který s každou verzí stále více a více Windowsovatí :-/ Najednou bude třeba takové GNOME na Unixu nepoužitelné...
    19.6.2005 23:03 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    Mám-li mluvit za sebe, tak když mi jednoho krásného dne kdysi dávno zkolaboval Internet Explorer, naštval jsem se a stáhl si Mozillu (tehdy někde kolem 1.0), která mě docela rychle uchvátila (v porovnáním s IE to byl prostě zázrak :-)). No, a když jsem se krátce poté začal zajímat o Linux, byl pro mě fakt, že je můj oblíbený prohlížeč i pro Linux docela důležitý. Nebýt toho, možná bych se k Linuxu odhodlával mnohem déle, pokud vůbec.
    Copak toho není dost?
    19.6.2005 22:59 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    PS: První free program, se kterým jsem se (vědomě) setkal, byla Mozilla na Windows.
    Tak to jsme na tom stejně :-)

    Já to vidím tak, že samo o sobě je určitě dobré, že ti lidé používají OS software a vyhovuje jim. Pakliže zjistí, že jim vyhovuje i Linux, nebudou mít problém na něj přejít. Pakliže ne, proč je nutit. Pravda, mohlo by to asi Linuxu přinést pár uživatelů, ale co z toho.
    Copak toho není dost?
    19.6.2005 23:45 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč ne?
    Řekněme si to upřímně: pokud by jediným nebo hlavním důvodem přechodu uživatelů na Linux měl být širší rejstřík aplikací, pak by Linux nepoužíval téměř nikdo. V první řadě musí být kvalitnější sám systém, jinak nemá smysl, aby na něj někdo přecházel…
    20.6.2005 00:19 imro | skóre: 19 | blog: hovado
    Rozbalit Rozbalit vše no
    Pani,prechod na Linux???Ako to myslite???Ako pouzivatelia linuxovych distribucii by ste mali vediet,ze Linux,to je kernel.Takze ak sa hovori o prechode na linux,mali by ste skor hovorit o prechode na niektoru z linuxovych distribucii.Zapamatajme si uz,ze moj XYZ(dostadte si tam svoj mandrake,debian,gentoo,arch...) nie je linux.Su to linuxove distribucie!!!
    20.6.2005 00:23 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    1. OTAZNÍKŮ A VYKŘIČNÍKŮ JE DOSTATEK, ALE ZAPOMNĚL JSI NA VELKÁ PÍSMENA!?!

    2. V popsané situaci jde o přechod GNU/MS Windows -> GNU/Linux, tedy přechod na jiné jádro OS ;-)
    20.6.2005 00:45 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    GNU/Windows, hehe :-) Tak teď už jenom MS Linux ;-)
    Copak toho není dost?
    20.6.2005 07:12 Matouš Jan Fialka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    Windows maj jádro? ;-)
    Luk avatar 20.6.2005 08:33 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    ...jako že by místo něj byla dutina? :-D
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    20.6.2005 09:40 Lukoko | skóre: 8 | blog: Lukoko | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    No jiste, ty ses nikdy nena**al u hlasky : krnl32.dll provedl neplatnou operaci a jde do kdytek ... to byl kernel ;-)
    Mac OS X je taky unix
    Vašek Lorenc avatar 20.6.2005 16:20 Vašek Lorenc | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    Ale dozajista.. Někteří zdatní šílenci už s tím chtějí i něco dělat -- GeNToo.
    ...včetně majestátného loosa
    20.6.2005 02:02 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    Brrrr... Hnusnej příspěvek. Nevím k čemu to patlání se v podrobnostech je, navíc je to zavádějící. K čemu jsou distribuce bez jádra? K ničemu. Tak proč tomu celýmu neříkat Linux?
    20.6.2005 08:41 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    K čemu jsou koblihy bez náplně? Tak proč tomu celýmu neříkat marmeláda? ;-)
    20.6.2005 10:24 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    Miluju koblihy s pudinkem ;-)
    20.6.2005 15:21 Jáchym Čepický | skóre: 29 | blog: U_Jachyma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no
    BSD? ;-)
    jako kdybys to snad delal schvalne, abys nam prekrasnym zpusobem nazorne ukazal, ktera cast linuxove komunity pusobi jako nejspolehliveji odpuzujici magnet na novacky..... bravo!
    FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.