Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
VirtualBox neni kompatibilni ani sam se sebou. Pokud zkopiruju guest OS na jineho hosta, je velmi pravdepodobne ze nebude fungovat. Windows budou nahodne zamrzat, Linux nemusi najit sitovku nebo disk protoze doslo k jejich precislovani.S tím jsem se nikdy nesetkal a to guest image přenáším dost často mezi 3 počítači. Nikdy žádný problém, žádné zamrzání, nic.
USB a Serial drivery jsou ve VirtualBoxu naprosta tragedie.Opět nemohu souhlasit, USB mi v guestu funguje pod VirtualBoxem perfektně. Kdysi jsem zkoušel VMWare a tam jsem měl s USB problémy. Co se týče seriového portu, tak s tím pod VirtualBoxem zkušenosti nemám, tam klidně pravdu mít můžete.
VirtualBox neumi automatickou instalaci.To je pro mě irelevantní. A kdyby nebylo, budu to řešit radši obecným nástrojem jako je třeba nLite. Tohle by dle mého názoru rozhodně neměla být starost virtualizačního software.
Guest tools jsou ve VirtualBoxu o dost horsi. Napriklad schranka na Linux guestu prakticky nefunguje.Guest tools mi ve VirtualBoxu fungují (včetně schránky v Linux guestu) bezchybně.
VirtualBox nema hromadu dalsich drobnosti:Ty věci co jste vyjmenoval jsou pro mě irelevantní, nikdy jsem je nechtěl a nepotřeboval. A btw. poslední verze VirtualBoxu jestli se nepletu větvené snapshoty má (ale nepoužívám to, tak se za to nemohu zaručit).
Jak v tomto srovnání obstojí řešení založené na kqemu? Je to rozumná alternativa k VMWare nebo ne?
Mel jsem docela problem, vetsina kolegu vcetne bosse jsou zastupci tvrde opensource linie.V tom případě opravdu nechápu proč preferují zrovna VirtualBox. U VMware totiž za přijatelný peníz dostanu i přijatelnou kvalitu a především relativní jistotu, že se o můj problém někdo postará. U VirtualBoxu si za tytéž služby taky musí zaplatit. I když pravda, cena je zhruba třetinová. Jestli oni náhodou ti kolegové nebudou spíš než zástupci tvrdé opensource linie tak trochu držgrešle.
Ano, kam Java slapne, tam sto let nic neroste.Je to smutné, ale jsem téhož mínění.
Tiskni
Sdílej: