Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Je nový root, slyším. Je nový root, říkají. Tak máme nového roota, ozývá se. A protože fakt nejsem profesionální webdesigner, nenapíšu k tomu rozsáhlý rozbor novinek a změn, ale pouze malé zamyšlení. Které je stejně delší než 150 slov, takže jsem před něj musel vepsat tenhle hloupý perex
Je to vždy stejné. Mějme nějaký web a mějme ho dlouho stejný. Nic není dokonalé a zub času hlodá, hlodá a hlodá. Najednou jsou chyby vidět tak nějak víc, nové vlastnosti se přidávají o trochu hůře, nakonec už to jsou spíše hacky. A co teď?
Vyhodit to a napsat, navrhnout znova! Připravit zbrusu nový vzhled na úrovni doby, přepsat nebo vylepšit systém… Všechno se tak nějak zadaří a nastal čas jít s tím ven.
A co se stane? No fuj! Vaše pracně zbudovaná značka je v trapu a i nejvěrnější uživatelé se zapřísahávají, že k vám už nikdy nepáchnou. Všechny diskuze okolního světa zní plamennými projevy staromilství a odporu k té nové blitce.
Uplyne týden a už to tak nějak není slyšet. Pravda, to staré bylo lepší, no, ale tak, přežijem to. Uplynou dva týdny a nikdo si toho nevšímá. Po třetím už máte novou značku. A tak budeme mít za tři týdny i nového roota. Jako jsme (po menších peripetiích, pravda ) měli nové abclinuxu. A jako budeme mít leccos dalšího.
Prostě je to vždy stejné.
Tiskni
Sdílej:
Kdezto root tedka je mene prehledny, psany trpaslicim pismem (At zijou inteligetni browsery. Ctr+kolecko nahoru, ale i tak je opruz...) a v nem oblibenem browseru Konqueroru (A to nem spravci roota rekli, ze je minoritni! Linuxaci ... to me strasne nastvalo.) se spatne zobrazuje. Ze uz neni cerny, to mi tak moc nevadi, chapu, ze novacky to muze odradit.