Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Je nový root, slyším. Je nový root, říkají. Tak máme nového roota, ozývá se. A protože fakt nejsem profesionální webdesigner, nenapíšu k tomu rozsáhlý rozbor novinek a změn, ale pouze malé zamyšlení. Které je stejně delší než 150 slov, takže jsem před něj musel vepsat tenhle hloupý perex
Je to vždy stejné. Mějme nějaký web a mějme ho dlouho stejný. Nic není dokonalé a zub času hlodá, hlodá a hlodá. Najednou jsou chyby vidět tak nějak víc, nové vlastnosti se přidávají o trochu hůře, nakonec už to jsou spíše hacky. A co teď?
Vyhodit to a napsat, navrhnout znova! Připravit zbrusu nový vzhled na úrovni doby, přepsat nebo vylepšit systém… Všechno se tak nějak zadaří a nastal čas jít s tím ven.
A co se stane? No fuj! Vaše pracně zbudovaná značka je v trapu a i nejvěrnější uživatelé se zapřísahávají, že k vám už nikdy nepáchnou. Všechny diskuze okolního světa zní plamennými projevy staromilství a odporu k té nové blitce.
Uplyne týden a už to tak nějak není slyšet. Pravda, to staré bylo lepší, no, ale tak, přežijem to. Uplynou dva týdny a nikdo si toho nevšímá. Po třetím už máte novou značku. A tak budeme mít za tři týdny i nového roota. Jako jsme (po menších peripetiích, pravda ) měli nové abclinuxu. A jako budeme mít leccos dalšího.
Prostě je to vždy stejné.
Tiskni
Sdílej:
Kdezto root tedka je mene prehledny, psany trpaslicim pismem (At zijou inteligetni browsery. Ctr+kolecko nahoru, ale i tak je opruz...) a v nem oblibenem browseru Konqueroru (A to nem spravci roota rekli, ze je minoritni! Linuxaci ... to me strasne nastvalo.) se spatne zobrazuje. Ze uz neni cerny, to mi tak moc nevadi, chapu, ze novacky to muze odradit.