Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Neudělám snad nic zlého, když si přidám vlastní malé politicky orientované zamyšlení. Jako všechna ostatní co jsem tu doposud četl nevyzní nijak optimisticky. Nevím, ale jestli to je dáno současnou situací, jestli je to obecně platné, nebo jestli je to dané pouze současným stavem mysli pisatele. To poslední vidím jako nejpravděpodobnější
Evropská unie se v dobách, kdy zítřky byly trochu světlejší a růstové křivky vyznívaly pozitivněji, rozhodla, že by bylo dobré ekonomicky dohnat a předehnat velké spojené státy tam za oceánem. Dohnat a předehnat, to je takové heslo co razil už Chruščov, ne? Inu, a ono to ruplo. Nemáme na to, říkají teď unijníci.
Proč na to nemáme? Možná proto, že máme Unii schizofreničku. Jak už to asi je a jak potvrzují odborníci, růst nejlépe jest stimulovati liberálním tržním prostředím a nízkým daňovým zatížením. Ale na druhou stranu, my chceme i sociální prostředí, kde nikdo netrpí hladem a stát štedře rozdává. Jenže ono to dohromady nějak nejde.
Žádný stát, ač by kouzlil sebevíce, nikomu nedá víc než z něj předtím vymlátí. Chce-li hodně dát, musí hodně vybrat a vybere-li hodně, nezbude už lidu na ten rozvoj. Jak to Unie řeší? Inu, ková ve svých černých sklepeních další a další vyhlášky a nařízení, kterými posiluje onu skvělou sociální vizi. A nad povrchem tiskoví mluvčí mluví o onom růstu.
Ale, proč bychom vůbec měli něco takového chtít? Máme zapotřebí být ekonomicky nejsilnější na světě? Pro ten pocit? Ano. Musíme být. Chceme-li sami rozhodovat o vlastních věcech, nechceme-li jen poslouchat ty ostatní a tupě je následovat.
Jenže. Něco to stojí. Ostatní nepřešlapují na místě. Je potřeba se za tím cílem hnát, dělat pro to všechno.
Přečetl jsem si před nějakou dobou kdesi nářek staříka, že jeho syna by chalupa a deset kusů dobytka už nemohlo uživit. Co je to prý za dobu? No, říká se tomu dvacáté první století. Ale ano, deset kusů dobytka mě může uživit, tak jako kdysi. Jenže podívejte se na souseda! Ten už teď má nadnárodní koncern dohromady vlastnící statisíce kusů dobytka. A já? Já nemám šanci.
Já se musím přizpůsobit, já s ním musím soupeřit. Musím se s ním rvát a hnát se dopředu, jinak tady zítra prostě nebudu.
A o to mi celou dobu šlo. Za námi se žene vlna, která nás smete, pokud se na chvilku zastavíme. A já se chci zastavit, nemám chuť vést donekonečna honičku kdo to přežije, chtěl bych si trochu užít to co už mám, víc ani nechci. Jenže…
Četli jste pozorně? Snad ano, zítra už tu totiž nebudu. A Evropská Unie, pokud ta pravidla nepochopí, tak taky ne. Ta marnost, ještě hledáte smysl života?
Tiskni
Sdílej:
Já chci v podstatě po státu pouze to, aby udržoval nemocnici, kam třeba jednou půjdu, a tam se o mě ten týden postarali. Nic víc.Nic víc? To je až moc. Pokud jde jen o rýmu a kašel, tak taková nemocnice asi poslouží, ale jakmile bys poznal, jaké to je, být na nemocničním personálu a službách _zcela_ závislý a strávit v ní nedobrovolně hodně času, říkal bys něco jiného. Takový stupeň péče totiž státní nemocnice prostě neposkytne. Totiž, ano... neumřeš a nakonec to nějak dopadne, ale je to peklo. Viz jiný můj komentář.