Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
Tak jsem se dneska zastavil na úřadě, abych si požádal o výpis z rejstříku trestů. To zase bylo něco. Navíc jsem získal dojem, že státní správa je počítačem a internetem nezasažený moloch, takže debaty na téma "Jaký OS ve státní správě" jsou mírně mimo.
Dneska jsem poprvé shlédl celý díl VyVolených a nestačil jsem se divit. To že jistý Zvěřina (nomen omen) se chová dost nevybíravě už mi pár lidí řeklo. Nicméně dneska jsem to viděl na vlastní oči.
Pak rozhovor s jeho matkou, která proboha snad věří tomu, že to synáček tak geniálně hraje, aby pobavil krvechtivé diváky. Chudák paní. Osobně si myslím, že to moc nehrál.
Nemůžu posoudit, jestli je falešný, ale rozhodně to je sprostý hulvát. Fuj!!!
Tak jsem se ulkidnil a může přijít otázka: Co si myslíte Vy? Hrál to nebo ne?
„Nakreslete nějaký prázdninový zážitek!“, říkala nám učitelka na základní škole v hodině výtvarné výchovy. „Tématem slohové práce bude: Můj nejhezčí prázdninový zážitek“, vyrukovala s překvapením češtinářka. Prázdniny byly ukonce, začala škola a každý se snažil vytěžit, co se dalo.