Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Já bych se třeba bál chodit na všechny stránky pod windows
Více než všechny antiviry je daleko důležitější aktuální OS a firewall na síti. Sám (pod admin účtem ) jsem nikdy neměl vira (xp, vista, 7 - ff, ie, opera). Uživatelé-laici (neadministrátorský účet) na síti kterou spravuji, také ne.
Jinak nezapomínat na firemní, ale třeba i ve státních institucích, politiku, kde bývá antivir důležitou bezpečnostní položkou.
Spíše položkou v účetnictví .
Spíše položkou v účetnictvíJe to v podstatě takový mandatorní výdaj, který je potřeba připočíst k ceně licencí tohoto „OS“. Já bych si tedy ve firmě* Windows bez antiviru nasadit netroufal – buď je nepoužívat vůbec (lépe) nebo když už, tak s tím antivirem. *) mluvím o běžných uživatelích – ne o programátorech nebo správcích, kteří mají dostatečné znalosti a schopnosti (v jejich případě bych asi instalaci/neinstalaci antiviru nechal na nich – záleží na druhu firmy, lidech, podnikové kultuře…).
Já bych si tedy ve firmě* Windows bez antiviru nasadit netroufal – buď je nepoužívat vůbec (lépe) nebo když už, tak s tím antivirem.
Máš vlastní zkušenost? Neříkám, že jsem na to expert, ale 30 totálních počítačových laiků už něco znamená. Plně aktualizovaná XP a Win 7, antivirus taktéž plně aktuální od ESETu. Za dva roky, tj 60 počítačoroků nula (nalezených) virů.
Tím nechci říct, že viry neexistují. Nejvíc s nimi má problém jeden známý, který má XP SP1 s vypnutou aktualizací (proč asi ) a hry z podobného zdroje. Free antivir se nestačí ohánět. Toto potvrzují zkušenosti z práce pro ISP (pár stovek laiků na síti). Počítač s OS s povolenými updaty byl vždycky OK. PC stahovačů-laiků zabordelený.
Mé zkušenosti jsou jednoznačné. Daleko více než antivir pomohou aktualizace - tj. v ceně OS.
Microsoft je zkrátka fenomén. Dobrá softwarová firma vytváří kvalitní produkty. Nejlepší softwarová firma šíří kvalitní lži.
Chtě nechtě tu musím zopakovat odkaz na můj nejoblíbenější citát Billa Gatese:
Microsoft looks at new ideas, they don't evaluate whether the idea will move the industry forward, they ask, 'how will it help us sell more copies of Windows?'
Já jsem taky agličtinu ve škole buď neměl, nebo výuka stála za prd. Jazyky se člověk nenaučí v běžné škole, víme??? To si holt musí zajistit mimo školu.
Nic tak radikálního jsem přece netvrdil.
Jsou lidi, kteří po osmi letech angličtiny na gymnáziu nejsou schopní vypustit z úst jedinou smysluplnou anglickou větu. To je naprosto špatně. Někde je chyba.
To make explicit different stakeholders' use of the same terms to mean different things or different terms to mean the same thingresp. jak byste ji napsali správně?
Četl jsem článek o nějakém našem tenistovi (Lendl nebo tak), že žije přes 30 let v USA a pořád není s angličtinou spokojený, furt nerozumí některým věcem a tak.Lendl se nenaučil pořádně ani pořádně česky, tak se stěží může naučit pořádně anglicky. Nelze mu to však mít za zlé. Od mala znal jenom tenisový kurt.
to sou ty samy marketingovy krasozvasty jako ta jejich preslavna kampan GET THE FACTS
jen pro jistotu, jak sem to napsal puvodne tak to slo pochopit i tak, ze v ms nechteli aby to vyslo pro ne dobre
Zkuste si treba nejak omezit Firefox, aby se nedalo zmenit nastaveni proxy normalnim uzivatelemProč bych to dělal?
Proč neporovnávat ? Oba případy jsou operační systémy.Právě že ne, v odkazovaném článku se neporovnávají operační systémy ale nějaké konkrétní konfigurace počítačového vybavení (workstation, servery, síť, aplikace). Samozřejmě, je napsán tak, aby to vyznělo že se porovnávají dva OS a že rozdíly jsou dány charakteristickými vlastnostmi. To je běžný a legální trik, používá ho kdekdo.
Přítelka náhodou našla na netu článek, že jedna společnost, která má asi 800 zaměstnanců, se rozhodla kvůli vážným problémům přejít z Linuxu na platformu Microsoft.
Důvody jsem si nejmíň třikrát přečetl a teď mám dojem, že ten "Linux" asi opravdu za moc nestojí. Cituji:
Množství systémových nástrojů a složitých technických postupů vedlo k řadě provozních komplikací a postupnému zvyšování nákladů na správu. Linux neumožňoval virtualizaci ani centralizované aktualizace operačních systémů a aplikací. Chyběly jednotné nástroje pro inventarizaci hardwaru, softwaru a evidenci majetku firmy. Linux také nenabídnul prostředky pro dohled chodu IT prostředí. Řada systémových aplikací a služeb provozovaných v různých lokalitách a na různých systémech neměla možnost jednotného řízení. Infrastruktura pro zálohování zvyšujících se objemů dat rovněž nebyla dostačují a neumožňovala nasazení řady bezpečnostních procesů.
Huh, uf, jsem zděšený a překvapený zároveň. Ale už aspoň vím, proč je ten "Linux" k ničemu. Neumožňuje virtualizaci ani centralizované aktualizace operačních systémů a aplikací. Nenabízí prostředky pro dohled chodu IT prostředí. To jsou vážné věci.
Ale zdaleka to není všechno. Budu citovat ještě aspoň toto:
Například oblast správy identit a přístupů fungovala bez adresářových služeb a umožňovala pouze organizaci do skupin. Uživatelé aplikací, operačních systémů a dalších zdrojů byli odkázáni na oddělené ověřování.
Prostě, měli velké trable s tím "Linuxem". Navíc jsem se doslechl, že například i pošta, která bývá prezentovaná jako velký uživatel Linuxu, má prý údajně na kancelářských PC okna.
A já ten "Linux" všude doporučoval a propagoval. Tak nevím.
Tiskni
Sdílej: