Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Smazáno
Tiskni
Sdílej:
Já bych se třeba bál chodit na všechny stránky pod windows
Více než všechny antiviry je daleko důležitější aktuální OS a firewall na síti. Sám (pod admin účtem ) jsem nikdy neměl vira (xp, vista, 7 - ff, ie, opera). Uživatelé-laici (neadministrátorský účet) na síti kterou spravuji, také ne.
Jinak nezapomínat na firemní, ale třeba i ve státních institucích, politiku, kde bývá antivir důležitou bezpečnostní položkou.
Spíše položkou v účetnictví .
Spíše položkou v účetnictvíJe to v podstatě takový mandatorní výdaj, který je potřeba připočíst k ceně licencí tohoto „OS“. Já bych si tedy ve firmě* Windows bez antiviru nasadit netroufal – buď je nepoužívat vůbec (lépe) nebo když už, tak s tím antivirem. *) mluvím o běžných uživatelích – ne o programátorech nebo správcích, kteří mají dostatečné znalosti a schopnosti (v jejich případě bych asi instalaci/neinstalaci antiviru nechal na nich – záleží na druhu firmy, lidech, podnikové kultuře…).
Já bych si tedy ve firmě* Windows bez antiviru nasadit netroufal – buď je nepoužívat vůbec (lépe) nebo když už, tak s tím antivirem.
Máš vlastní zkušenost? Neříkám, že jsem na to expert, ale 30 totálních počítačových laiků už něco znamená. Plně aktualizovaná XP a Win 7, antivirus taktéž plně aktuální od ESETu. Za dva roky, tj 60 počítačoroků nula (nalezených) virů.
Tím nechci říct, že viry neexistují. Nejvíc s nimi má problém jeden známý, který má XP SP1 s vypnutou aktualizací (proč asi ) a hry z podobného zdroje. Free antivir se nestačí ohánět. Toto potvrzují zkušenosti z práce pro ISP (pár stovek laiků na síti). Počítač s OS s povolenými updaty byl vždycky OK. PC stahovačů-laiků zabordelený.
Mé zkušenosti jsou jednoznačné. Daleko více než antivir pomohou aktualizace - tj. v ceně OS.
Microsoft je zkrátka fenomén. Dobrá softwarová firma vytváří kvalitní produkty. Nejlepší softwarová firma šíří kvalitní lži.
Chtě nechtě tu musím zopakovat odkaz na můj nejoblíbenější citát Billa Gatese:
Microsoft looks at new ideas, they don't evaluate whether the idea will move the industry forward, they ask, 'how will it help us sell more copies of Windows?'
Já jsem taky agličtinu ve škole buď neměl, nebo výuka stála za prd. Jazyky se člověk nenaučí v běžné škole, víme??? To si holt musí zajistit mimo školu.
Nic tak radikálního jsem přece netvrdil.
Jsou lidi, kteří po osmi letech angličtiny na gymnáziu nejsou schopní vypustit z úst jedinou smysluplnou anglickou větu. To je naprosto špatně. Někde je chyba.
To make explicit different stakeholders' use of the same terms to mean different things or different terms to mean the same thingresp. jak byste ji napsali správně?
Četl jsem článek o nějakém našem tenistovi (Lendl nebo tak), že žije přes 30 let v USA a pořád není s angličtinou spokojený, furt nerozumí některým věcem a tak.Lendl se nenaučil pořádně ani pořádně česky, tak se stěží může naučit pořádně anglicky. Nelze mu to však mít za zlé. Od mala znal jenom tenisový kurt.
to sou ty samy marketingovy krasozvasty jako ta jejich preslavna kampan GET THE FACTS
jen pro jistotu, jak sem to napsal puvodne tak to slo pochopit i tak, ze v ms nechteli aby to vyslo pro ne dobre
Zkuste si treba nejak omezit Firefox, aby se nedalo zmenit nastaveni proxy normalnim uzivatelemProč bych to dělal?
Proč neporovnávat ? Oba případy jsou operační systémy.Právě že ne, v odkazovaném článku se neporovnávají operační systémy ale nějaké konkrétní konfigurace počítačového vybavení (workstation, servery, síť, aplikace). Samozřejmě, je napsán tak, aby to vyznělo že se porovnávají dva OS a že rozdíly jsou dány charakteristickými vlastnostmi. To je běžný a legální trik, používá ho kdekdo.
Přítelka náhodou našla na netu článek, že jedna společnost, která má asi 800 zaměstnanců, se rozhodla kvůli vážným problémům přejít z Linuxu na platformu Microsoft.
Důvody jsem si nejmíň třikrát přečetl a teď mám dojem, že ten "Linux" asi opravdu za moc nestojí. Cituji:
Množství systémových nástrojů a složitých technických postupů vedlo k řadě provozních komplikací a postupnému zvyšování nákladů na správu. Linux neumožňoval virtualizaci ani centralizované aktualizace operačních systémů a aplikací. Chyběly jednotné nástroje pro inventarizaci hardwaru, softwaru a evidenci majetku firmy. Linux také nenabídnul prostředky pro dohled chodu IT prostředí. Řada systémových aplikací a služeb provozovaných v různých lokalitách a na různých systémech neměla možnost jednotného řízení. Infrastruktura pro zálohování zvyšujících se objemů dat rovněž nebyla dostačují a neumožňovala nasazení řady bezpečnostních procesů.
Huh, uf, jsem zděšený a překvapený zároveň. Ale už aspoň vím, proč je ten "Linux" k ničemu. Neumožňuje virtualizaci ani centralizované aktualizace operačních systémů a aplikací. Nenabízí prostředky pro dohled chodu IT prostředí. To jsou vážné věci.
Ale zdaleka to není všechno. Budu citovat ještě aspoň toto:
Například oblast správy identit a přístupů fungovala bez adresářových služeb a umožňovala pouze organizaci do skupin. Uživatelé aplikací, operačních systémů a dalších zdrojů byli odkázáni na oddělené ověřování.
Prostě, měli velké trable s tím "Linuxem". Navíc jsem se doslechl, že například i pošta, která bývá prezentovaná jako velký uživatel Linuxu, má prý údajně na kancelářských PC okna.
A já ten "Linux" všude doporučoval a propagoval. Tak nevím.