Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tohle je zápis spíše pro pamětníky. Hlavně pro ty, kteří vědí, že odnepaměti existuje Neviditelný pes a pamatují si s jakým nadšenectvím byl založen.
V těch dřevních dobách byl Pes umístěn do domény pes.eunet.cz aka pes.internet.cz. A že to byly slavné domény. Existují dodnes, po strastiplném putování, prodávání a slučování skončily ve vlastnictví impéria GTS/Novera.
Jenže dnešní manageři nejsou včerejší manageři. A tak co se nestalo, šetřit se musí, GTS bez upozornění či varování ukončilo život serveru pes.internet.cz. Považte, vždyť z toho neměli ani jeden haléř cashflow. Takže nyní se už na Neviditelného psa přes klasické URL nedostanete. Kdyby v roce 1996 spadl server, na kterém bežel Pes, jeho admin by závadu odstranil do hodiny a styděl by se ještě měsíc. Nikoliv tak dnešní admini. Na hlášení poruchy na údajně 24/7 provozovanou podporu mi během 24 hodin nikdo z GTS neodpověděl. Nicméně protože lidí se ozývalo více, věc se začala řešit. Jeden by čekal, že někdo v GTS obratem ruky server oživí. Jenže to by se jeden nedočkal. Dožili jsme se pouze toho, že byly v DNS nastaveny CNAME tak, aby ukazovaly na nový server, kde běží Pes od sloučení s Lidovými novinami. Jenže to je další problém, admini tohoto serveru to nečekali a tak na něm nezaložili potřebný virtuální server a tak dochází k úžasnému efektu, kdo jde na pes.eunet.cz, skončí na titulní straně Idnes. ANO Mafráckého IDNES, nikoliv na Lidových novinách, pod které patří. Efekt outsourcingu a globalizace. Jeden by zase čekal, že takovou prkotinu někdo odstraní během několika minut, ale to by se jeden zklamal, nyní po 18 hodinách byl stav výrazně vylepšen a vypadá takto:
Samozřejmě neříkám, že GTS má nějakou povinnost, nebo dokonce právní závazek, takový server provozovat. Ale mnozí jiní by byli hrdí, že mají u sebe doménu, která se tak výrazně zapsala do historie. Navíc tam nebylo potřeba vůbec nic jiného, než apache generující hlavičku 503 - Moved na novou adresu. Její zřízení na jiném serveru trvalo sotva jednu minutu, jenže málo platné, impérium potřebuje ke změně DNS žádost osmkrát podepsanou, ztracenou, nalezenou, schválenou sedmi managery, projednanou na závodní radě a schválenou odbory.
Řekl bych, že jsme svědky konce jedné epochy Internetu. Konce epochy, kdy bylo možné dělat věci snadno a rychle. Z malých firem se staly velké a jak je vidět, velká firma je asi tak akční jako Vogoni.
A jaké z toho plyne poučení? Nikdy nezakládejte svůj projekt v cizí doméně, nikdy nevíte, jestli náhodou nebude úspěšný a jestli se nestanete zrnkem máku mezi mlýnskými kameny, bez možnosti ovlivnit svůj osud.
Tiskni
Sdílej:
host pes.eunet.cz pes.eunet.cz is an alias for neviditelnypes.zpravy.cz. neviditelnypes.zpravy.cz is an alias for c3.idnes.cz. c3.idnes.cz has address 194.79.52.194a 194.79.52.194 na
GET / HTTP/1.0 Host: pes.eunet.czodpovídá přesměrováním kódem
302
na titulní stránku www.idnes.cz
. Jinými slovy to zobrazuje úplně něco jiného, než člověk očekává, a tudíž to nejede.