Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tohle je zápis spíše pro pamětníky. Hlavně pro ty, kteří vědí, že odnepaměti existuje Neviditelný pes a pamatují si s jakým nadšenectvím byl založen.
V těch dřevních dobách byl Pes umístěn do domény pes.eunet.cz aka pes.internet.cz. A že to byly slavné domény. Existují dodnes, po strastiplném putování, prodávání a slučování skončily ve vlastnictví impéria GTS/Novera.
Jenže dnešní manageři nejsou včerejší manageři. A tak co se nestalo, šetřit se musí, GTS bez upozornění či varování ukončilo život serveru pes.internet.cz. Považte, vždyť z toho neměli ani jeden haléř cashflow. Takže nyní se už na Neviditelného psa přes klasické URL nedostanete. Kdyby v roce 1996 spadl server, na kterém bežel Pes, jeho admin by závadu odstranil do hodiny a styděl by se ještě měsíc. Nikoliv tak dnešní admini. Na hlášení poruchy na údajně 24/7 provozovanou podporu mi během 24 hodin nikdo z GTS neodpověděl. Nicméně protože lidí se ozývalo více, věc se začala řešit. Jeden by čekal, že někdo v GTS obratem ruky server oživí. Jenže to by se jeden nedočkal. Dožili jsme se pouze toho, že byly v DNS nastaveny CNAME tak, aby ukazovaly na nový server, kde běží Pes od sloučení s Lidovými novinami. Jenže to je další problém, admini tohoto serveru to nečekali a tak na něm nezaložili potřebný virtuální server a tak dochází k úžasnému efektu, kdo jde na pes.eunet.cz, skončí na titulní straně Idnes. ANO Mafráckého IDNES, nikoliv na Lidových novinách, pod které patří. Efekt outsourcingu a globalizace. Jeden by zase čekal, že takovou prkotinu někdo odstraní během několika minut, ale to by se jeden zklamal, nyní po 18 hodinách byl stav výrazně vylepšen a vypadá takto:
Samozřejmě neříkám, že GTS má nějakou povinnost, nebo dokonce právní závazek, takový server provozovat. Ale mnozí jiní by byli hrdí, že mají u sebe doménu, která se tak výrazně zapsala do historie. Navíc tam nebylo potřeba vůbec nic jiného, než apache generující hlavičku 503 - Moved na novou adresu. Její zřízení na jiném serveru trvalo sotva jednu minutu, jenže málo platné, impérium potřebuje ke změně DNS žádost osmkrát podepsanou, ztracenou, nalezenou, schválenou sedmi managery, projednanou na závodní radě a schválenou odbory.
Řekl bych, že jsme svědky konce jedné epochy Internetu. Konce epochy, kdy bylo možné dělat věci snadno a rychle. Z malých firem se staly velké a jak je vidět, velká firma je asi tak akční jako Vogoni.
A jaké z toho plyne poučení? Nikdy nezakládejte svůj projekt v cizí doméně, nikdy nevíte, jestli náhodou nebude úspěšný a jestli se nestanete zrnkem máku mezi mlýnskými kameny, bez možnosti ovlivnit svůj osud.
Tiskni
Sdílej:
host pes.eunet.cz pes.eunet.cz is an alias for neviditelnypes.zpravy.cz. neviditelnypes.zpravy.cz is an alias for c3.idnes.cz. c3.idnes.cz has address 194.79.52.194a 194.79.52.194 na
GET / HTTP/1.0 Host: pes.eunet.czodpovídá přesměrováním kódem
302
na titulní stránku www.idnes.cz
. Jinými slovy to zobrazuje úplně něco jiného, než člověk očekává, a tudíž to nejede.