Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Tohle je zápis spíše pro pamětníky. Hlavně pro ty, kteří vědí, že odnepaměti existuje Neviditelný pes a pamatují si s jakým nadšenectvím byl založen.
V těch dřevních dobách byl Pes umístěn do domény pes.eunet.cz aka pes.internet.cz. A že to byly slavné domény. Existují dodnes, po strastiplném putování, prodávání a slučování skončily ve vlastnictví impéria GTS/Novera.
Jenže dnešní manageři nejsou včerejší manageři. A tak co se nestalo, šetřit se musí, GTS bez upozornění či varování ukončilo život serveru pes.internet.cz. Považte, vždyť z toho neměli ani jeden haléř cashflow. Takže nyní se už na Neviditelného psa přes klasické URL nedostanete. Kdyby v roce 1996 spadl server, na kterém bežel Pes, jeho admin by závadu odstranil do hodiny a styděl by se ještě měsíc. Nikoliv tak dnešní admini. Na hlášení poruchy na údajně 24/7 provozovanou podporu mi během 24 hodin nikdo z GTS neodpověděl. Nicméně protože lidí se ozývalo více, věc se začala řešit. Jeden by čekal, že někdo v GTS obratem ruky server oživí. Jenže to by se jeden nedočkal. Dožili jsme se pouze toho, že byly v DNS nastaveny CNAME tak, aby ukazovaly na nový server, kde běží Pes od sloučení s Lidovými novinami. Jenže to je další problém, admini tohoto serveru to nečekali a tak na něm nezaložili potřebný virtuální server a tak dochází k úžasnému efektu, kdo jde na pes.eunet.cz, skončí na titulní straně Idnes. ANO Mafráckého IDNES, nikoliv na Lidových novinách, pod které patří. Efekt outsourcingu a globalizace. Jeden by zase čekal, že takovou prkotinu někdo odstraní během několika minut, ale to by se jeden zklamal, nyní po 18 hodinách byl stav výrazně vylepšen a vypadá takto:
Samozřejmě neříkám, že GTS má nějakou povinnost, nebo dokonce právní závazek, takový server provozovat. Ale mnozí jiní by byli hrdí, že mají u sebe doménu, která se tak výrazně zapsala do historie. Navíc tam nebylo potřeba vůbec nic jiného, než apache generující hlavičku 503 - Moved na novou adresu. Její zřízení na jiném serveru trvalo sotva jednu minutu, jenže málo platné, impérium potřebuje ke změně DNS žádost osmkrát podepsanou, ztracenou, nalezenou, schválenou sedmi managery, projednanou na závodní radě a schválenou odbory.
Řekl bych, že jsme svědky konce jedné epochy Internetu. Konce epochy, kdy bylo možné dělat věci snadno a rychle. Z malých firem se staly velké a jak je vidět, velká firma je asi tak akční jako Vogoni.
A jaké z toho plyne poučení? Nikdy nezakládejte svůj projekt v cizí doméně, nikdy nevíte, jestli náhodou nebude úspěšný a jestli se nestanete zrnkem máku mezi mlýnskými kameny, bez možnosti ovlivnit svůj osud.
Tiskni
Sdílej:
host pes.eunet.cz pes.eunet.cz is an alias for neviditelnypes.zpravy.cz. neviditelnypes.zpravy.cz is an alias for c3.idnes.cz. c3.idnes.cz has address 194.79.52.194a 194.79.52.194 na
GET / HTTP/1.0 Host: pes.eunet.czodpovídá přesměrováním kódem
302
na titulní stránku www.idnes.cz
. Jinými slovy to zobrazuje úplně něco jiného, než člověk očekává, a tudíž to nejede.