Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zdravim
Koukám na předávání cen ČESKÁ HLAVA a nevěřím svým očím:
1) Ronju vymyslel jakýsi Jan Šváb. Lidi okolo ronjy a crusadera znam buď přes web nebo i živě a tenhle mi teda povědomej neni. Že zasel Karel Clock Kulhavý víme všichni, ale jak vidno, opět sklízí někdo jiný...
2) Jistý středoškolský student vymyslel, teď se podržte, magnetickou rotační míchačku. Není to nic jiného než rotující odpudivý magnet v podložce a nad ní něco kovového s těžištěm ve středu. Běžně se to používá jako míchačka chemických roztokú (s použitím 4cm dlouhé kovové tyčky) a lze to koupit v obchodě jako dekoraci. Fakt vynález jak brno. Prej že levitace, chacha.
Ostatní ocenění se zdají být v pořádku, tak aspoň něco.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
...ale co vím, tak Honza Šváb s onou prací (alespoň co jsem ho viděl prezentovat) netvrdil, že to vymyslel, ale že to postavil. Tj. rozhodoval, jaké čipy kde a proč použije, jakým způsobem eliminuje rušivé vjemy apod. ...Z toho bych pochopil, že bysme měli bejt rádi a že se to snaží vylepšit...
A proc by to mel dokazovat on a ne autor?No možná proto, že když někoho z něčeho obviníš, tak je celkem na místě to svoje obvinění dokázat. To je jak kdybys na někoho náhodně ukázal, že ti ukradl auto a pak po něm chtěl dokázat, že to není pravda.