Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim
Včera jsem se konečně dokopal k tomu, že jsem svoji šílenou HTPC desku dal do krabice. Ještě k ní přidám CD a poputuje poštou do firmy na opravu.
Ale kdyby se to náhodou nepovedlo, počítal jsem cenu náhradního řešení. Na jedné straně je to Intel Celeron, deska s intel čipsetem a nejlevnější nvidia. Suma sumárum 3100Kč.
Asus EN7200GS/HTD 128MB, PCI-EPokukoval jsem i po AMD řešení. Tam je nabídka HTPC desek řádově lepší. Skončil jsme u téhle kombinace, co vy na to? Suma sumárum 2400Kč. Nutno podotknout, že cena je pro mě teď velice důležitá. Starou desku omlátím CZC o hlavu a vydřu z nich peníze a těžce sehnaný CD T2300 snad prodám nebo si ho dám do služebního notesu.
AMD Sempron LE-1100 EEHlasujte v anketě, díky.
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
Nejsi, pokud myslíš, že bys stejně jako já ocenil nějakou trochu pro-AMD možnost :)
Taky o stavbě nečeho takového uvažuji a ta druhá varianta se mi zamlouvá ... ale nebude problém s tou vestavenou ATInou ? rozjedu Tv-out a dva screeny v Xkách ? ... btw.. to fakt nemá sériový, ani paralelní port ? FUJ !
Bohate staci ze to prehraje DVD nejaky ty mpegy a h.264 a cojavim jeste a to stejne pocita predevsim procesor.Nicméně grafárna v tomhle pravděpodobně dost pomáhá. Video v rozlišení 1280x544 (pokud si pamatuju správně, možná to bylo víc) komprimované X.264 šlo přehrát na stroji s procesorem AMD Atlhon XP 1900+ a grafickou kartou nVidia GeForce 5200. Po výměně té grafárny na GeForce 2 už to nejde - video se trhá.
Jako desktop by se mi líbil Asus P2-M2A690G + AMD Athlon X2 BE-2300 (45 W TDP). Jako HTPC by se to dalo určitě použít taky (v tom přípdě by bohatě stačil i ten taky 45W Sempron LE-xxxx).