Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zdravim
Dnes to bude povídací a o ničem. Jsem stále ještě trochu nasratej, ale už je to skoro spravený.
První odstavec, první setkání s Ubuntu o kterém chci psát. Jedna paní, důchodkyně, se připojila k nám do sítě a šupho, na kompu Ubuntu. Nenastavené, čistá instalace. V krámu kde to instalovali je to zjevně jen příprava pro nelegální wokna, ale je to jen doměnka. Tak jsem to nastavil a když jsem odcházel, paní byla spokojená že může na net. První bod pro Linux.
Další případ. Jistý malý restauratér měl počítač, starou šunku. Odešla do věčných lovišt a za malé peníze dostal od kamarádů z PC Shopu nejaký starší ale vcelku solidní komp a na něm Ubuntu. Jenže 8.04 nebo možná ještě starší. Upgradovat jsem to nechtěl, ale staré OpenOffice, to prostě nešlo. Tak jsem tam narval nové podle nějakého návodu a bylo to. Jelikož se mu o to starám já, další bod pro Linux.
Pokračovalo to tak, že mi napsal maila do té doby neznámý chlapík že se o mě dozvěděl že bych mu mohl pomoct s Linuxem a nainstalovat Ubuntu. Že si koupil knížku s Ubuntu. No přijel jsem tam, vše OK, jen to Ubuntu bylo tuším 8.10. Měl jsem ssebou 9.04, tak jsem ho nainstaloval, nastavil medibuntu, dal přednášku atd, vše dle očekávání. Zeptal jsem se a vypadlo z něj, že si mě našel v nějakym seznamu instalatérů Linuxu, který tady kdysi koloval a kde jsem se registroval. Třetí bod pro linux.
Další případ byl opět člen naší sítě. Zvláštností může být že to byl hluchoněmý kluk se stejně postiženou přítelkyní a měli malé dítko. Opět Ubuntu, opět ze stejné firmy jako ta paní výše. Opět základní instalace, snad jen že už tam byl repozitář medibuntu a partner, ale nic z toho nainstalovaný nebylo. Díky jeho postižení a že jsem zakládal i emailový účet, přednášku k Thunderbirdu, do záložek Firefoxu odkazy na SMS brány, rozchodit kamerku a k ní skype atd... Prostě jsem tam strávil přes dvě hodiny, udělal komplet výklad úplný základy jak zacházet s počítačem. Byl by to další bod pro linux, kdyby...
... mi kolega nevolal že tenhle pablb si tam nechal dát wokna od nějakýho neschopnýho amatéra kterej nenainstaloval ani ovladače ani vůbec nic a zmizel. A že kolega neví co s tim. Jsem ho stáhl se slovy že my děláme net ale funkční počítač není naše starost. Vytočilo mě to do oranžova a to byl i impuls k napsání tohohle traktátu.
No jelikož mu to pořád nefunguje a dotyčný pořád kolegu otravuje proč to nefunguje, dal jsem mu nabídku že mu to znovu nainstaluju do stavu než jsem odešel. Tak jsem zejtra zvědavej..
No a k Ikarii se váže to, že moje milá polovička je dnes po dlouhé době opět v práci a zrovna na odpolední, tudíž nemusím koukat na nějakou trapnou ordinaci ale víc než měšíc po stažení jsem si pustil Ikarii XB1. Jedním slovem bašta. Velmi doporučuji. Dokonce je to film, který si útržkovitě pamatuju z ranného dětství (vstup do neznámé lodi v magnetických botách). Jen škoda že to skončilo s tak otevřeným koncem. No a jelikož z tohoto je jasné že film už skončil, tak aby jste věděli, teď běží Vyšetřování ztráty třídní knihy.
Poslední odstavec je o mém kamarádovi. Léta používá starší komp s dnes již neaktualizovatelným Arch Linuxem s KDE 3.5. Koupil si nový notes. Na jednu stranu by chtěl nejspíš to stejný, na druhou stranu třeba chce aby mu spolehlivě chodila WiFina po hotelích a logicky taky Bluetooth. Dilema Arch vs. Ubuntu vyhrál Arch s KDE 3.5.10 z Chakra project. To jsem tam všechno nainstaloval z netu. Na stolní použití není sebemenší problém (mám tohle ve škole na NFSroot klientech), ale jak probůh nastavovat WiFi? Já na to mám skripty, ale nějaký WPA_supplicant je pro mě španělská vesnice, jenže na hotelích to maj dost často. Bluetooth nešel ani omylem. Zjevně je libbluetooth novější než požaduje KDEBluetooth z 3.5.10.
Co já s tím mám sakra dělat? Proč to sakra nefunguje? Aby bylo jasno, na tuhle otázku nechci odpověď. Sám si jí přes ldd můžu zjistit taky a překompilovat to. Dále musím uživatele nastavovat do všemožných skupin aby šel zvuk, USB atd, modifikovat PolicyKit aby si mohl připojit flashdisk. Navíc je to Dell Latitude D610 (tuším). Uspání do ram v Archu funguje, ale probuzení už ne. Na klavesnici po uspání nereaguje a po zmáčknutí vypínače se jakoby odznovu zapne, totéž po zaklapnutí a otevření displeje. Tudíž S2R nefunguje. S2D funguje. Jenže tohle všechno jsou uplně zbytečný problémy který já prostě NECHCI řešit. Jenže Ubuntu je s Gnome a cpát tam Amarok 1.4, na kterým je kámoš závislej se mi moc nechce... Kubuntu je nějaká prehistorická verze a všechny ty BFU klikací nástroje z Ubuntu tam nejsou...
Takže zápisek je hotov, kdo jste dočetli až sem tak gratuluju.
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
>Co já s tím mám sakra dělat? Proč to sakra nefunguje? Aby bylo jasno, na tuhle otázku nechci odpověď
Nedá mi to - jestli chceš user friendly přístup, používej user friendly distribuci - friendly musí být ne k tobě, ale k uživateli, kterýmu to instaluješ. Dobrá volba je např. MDK+KDE, případně Ubuntu+GNOME.
/usr/bin/ld: cannot find -lknmdbus collect2: ld returned 1 exit status make[2]: *** [lib/kcm_networkmanagement.so] Error 1 make[1]: *** [settings/config/CMakeFiles/kcm_networkmanagement.dir/all] Error 2
Klobouk dolu, ze se Vam chce znovu zabit 2hod nad instalaci Ubuntu cloveku, ktery si toho ocividne nevazi
(osobne by me zajimalo, jak dlouho tam potom vydrzi Ubuntu, nez mu nejaky taky-ITak da widle)