Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravim
Dnes to bude povídací a o ničem. Jsem stále ještě trochu nasratej, ale už je to skoro spravený.
První odstavec, první setkání s Ubuntu o kterém chci psát. Jedna paní, důchodkyně, se připojila k nám do sítě a šupho, na kompu Ubuntu. Nenastavené, čistá instalace. V krámu kde to instalovali je to zjevně jen příprava pro nelegální wokna, ale je to jen doměnka. Tak jsem to nastavil a když jsem odcházel, paní byla spokojená že může na net. První bod pro Linux.
Další případ. Jistý malý restauratér měl počítač, starou šunku. Odešla do věčných lovišt a za malé peníze dostal od kamarádů z PC Shopu nejaký starší ale vcelku solidní komp a na něm Ubuntu. Jenže 8.04 nebo možná ještě starší. Upgradovat jsem to nechtěl, ale staré OpenOffice, to prostě nešlo. Tak jsem tam narval nové podle nějakého návodu a bylo to. Jelikož se mu o to starám já, další bod pro Linux.
Pokračovalo to tak, že mi napsal maila do té doby neznámý chlapík že se o mě dozvěděl že bych mu mohl pomoct s Linuxem a nainstalovat Ubuntu. Že si koupil knížku s Ubuntu. No přijel jsem tam, vše OK, jen to Ubuntu bylo tuším 8.10. Měl jsem ssebou 9.04, tak jsem ho nainstaloval, nastavil medibuntu, dal přednášku atd, vše dle očekávání. Zeptal jsem se a vypadlo z něj, že si mě našel v nějakym seznamu instalatérů Linuxu, který tady kdysi koloval a kde jsem se registroval. Třetí bod pro linux.
Další případ byl opět člen naší sítě. Zvláštností může být že to byl hluchoněmý kluk se stejně postiženou přítelkyní a měli malé dítko. Opět Ubuntu, opět ze stejné firmy jako ta paní výše. Opět základní instalace, snad jen že už tam byl repozitář medibuntu a partner, ale nic z toho nainstalovaný nebylo. Díky jeho postižení a že jsem zakládal i emailový účet, přednášku k Thunderbirdu, do záložek Firefoxu odkazy na SMS brány, rozchodit kamerku a k ní skype atd... Prostě jsem tam strávil přes dvě hodiny, udělal komplet výklad úplný základy jak zacházet s počítačem. Byl by to další bod pro linux, kdyby...
... mi kolega nevolal že tenhle pablb si tam nechal dát wokna od nějakýho neschopnýho amatéra kterej nenainstaloval ani ovladače ani vůbec nic a zmizel. A že kolega neví co s tim. Jsem ho stáhl se slovy že my děláme net ale funkční počítač není naše starost. Vytočilo mě to do oranžova a to byl i impuls k napsání tohohle traktátu.
No jelikož mu to pořád nefunguje a dotyčný pořád kolegu otravuje proč to nefunguje, dal jsem mu nabídku že mu to znovu nainstaluju do stavu než jsem odešel. Tak jsem zejtra zvědavej..
No a k Ikarii se váže to, že moje milá polovička je dnes po dlouhé době opět v práci a zrovna na odpolední, tudíž nemusím koukat na nějakou trapnou ordinaci ale víc než měšíc po stažení jsem si pustil Ikarii XB1. Jedním slovem bašta. Velmi doporučuji. Dokonce je to film, který si útržkovitě pamatuju z ranného dětství (vstup do neznámé lodi v magnetických botách). Jen škoda že to skončilo s tak otevřeným koncem. No a jelikož z tohoto je jasné že film už skončil, tak aby jste věděli, teď běží Vyšetřování ztráty třídní knihy.
Poslední odstavec je o mém kamarádovi. Léta používá starší komp s dnes již neaktualizovatelným Arch Linuxem s KDE 3.5. Koupil si nový notes. Na jednu stranu by chtěl nejspíš to stejný, na druhou stranu třeba chce aby mu spolehlivě chodila WiFina po hotelích a logicky taky Bluetooth. Dilema Arch vs. Ubuntu vyhrál Arch s KDE 3.5.10 z Chakra project. To jsem tam všechno nainstaloval z netu. Na stolní použití není sebemenší problém (mám tohle ve škole na NFSroot klientech), ale jak probůh nastavovat WiFi? Já na to mám skripty, ale nějaký WPA_supplicant je pro mě španělská vesnice, jenže na hotelích to maj dost často. Bluetooth nešel ani omylem. Zjevně je libbluetooth novější než požaduje KDEBluetooth z 3.5.10.
Co já s tím mám sakra dělat? Proč to sakra nefunguje? Aby bylo jasno, na tuhle otázku nechci odpověď. Sám si jí přes ldd můžu zjistit taky a překompilovat to. Dále musím uživatele nastavovat do všemožných skupin aby šel zvuk, USB atd, modifikovat PolicyKit aby si mohl připojit flashdisk. Navíc je to Dell Latitude D610 (tuším). Uspání do ram v Archu funguje, ale probuzení už ne. Na klavesnici po uspání nereaguje a po zmáčknutí vypínače se jakoby odznovu zapne, totéž po zaklapnutí a otevření displeje. Tudíž S2R nefunguje. S2D funguje. Jenže tohle všechno jsou uplně zbytečný problémy který já prostě NECHCI řešit. Jenže Ubuntu je s Gnome a cpát tam Amarok 1.4, na kterým je kámoš závislej se mi moc nechce... Kubuntu je nějaká prehistorická verze a všechny ty BFU klikací nástroje z Ubuntu tam nejsou...
Takže zápisek je hotov, kdo jste dočetli až sem tak gratuluju.
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
>Co já s tím mám sakra dělat? Proč to sakra nefunguje? Aby bylo jasno, na tuhle otázku nechci odpověď
Nedá mi to - jestli chceš user friendly přístup, používej user friendly distribuci - friendly musí být ne k tobě, ale k uživateli, kterýmu to instaluješ. Dobrá volba je např. MDK+KDE, případně Ubuntu+GNOME.
/usr/bin/ld: cannot find -lknmdbus collect2: ld returned 1 exit status make[2]: *** [lib/kcm_networkmanagement.so] Error 1 make[1]: *** [settings/config/CMakeFiles/kcm_networkmanagement.dir/all] Error 2
Klobouk dolu, ze se Vam chce znovu zabit 2hod nad instalaci Ubuntu cloveku, ktery si toho ocividne nevazi
(osobne by me zajimalo, jak dlouho tam potom vydrzi Ubuntu, nez mu nejaky taky-ITak da widle)