E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
čili adrenalin zpoza desky psacího (programovacího) stolu…
Žil byl jeden servřík. Na tom servříku žilo bylo pár kocourů, jmenujme je například tomcat_aaa
, tomcat_bbb
a tomcat_ccc
. No a nakonec, žil byl jeden nebohý programátor ZZZ (občas si přál, aby tomu tak nebylo), který vyvíjel aplikaci AAA
běžící na kocourovi aaa
. A tady, milé děti, začíná naše polhátka.
Tak si představte, že ZZZ jednoho ne příliš krásného dne dokončil novou fíčuru AAA a k večeru se pustil do aktualizace aplikace. Jenže to drahně zkonil, totiž zeslonil, opomněl commitnout do SVNka jeden konfigurační soubor a chytrá AAA to zjistila. A protože šlo o problém, ze kterého se nedokázala zotavit (zas tak chytrá nebyla), prohlásila ho za fatální selhání a následovalo Shutting down server... System.exit(1)
.
OK, řekne si ZZZ, máme logy, chybu opravíme, problém napravíme, kocoura znovu polechtáme. Commit, svn up
, rebuild a:
$ cd tomcat_aaa/bin/ $ ./startup.sh Already running!!
Cože? Vždyť to padlo, ten kocour nemá co běžet! jps -v
, a co myslíte? – Měl ho tam!
$ ./shutdown.sh Connection refused... blablabla... nějaký stacktrace...
Inu, řekne si ZZZ, poněkud zbrocen potem, snadná pomoc:
$ kill 12345 $ jps -v
Chvilka napětí… Ne?? Zatraceně, no tak mu pošleme devítku! OK, tohle nepřežije kocour ani s devíti sty a devětadevadesáti životy, natož hloupý tomcat_aaa
!
$ ./startup.sh Already running!!
Tu máš pane adrenalin. Čili čerte kropáč. Následuje martyrium [j]ps
ů (brr, kocoure!) a netstat
ů, po každé iteraci prohlubující depresi vše- a zároveň nicneříkající hláškou Already running!!
S duší takhle maličkatou a srdcem takhle hluboko v kalhotách zkouším vim startup.sh
: ach bože, co to tu je? Ta nebeská kráva (to už je celé ZOO) testuje, jestli neběží proces java
, v jehož parametrech se vyskytuje dirname $0
. A to je v tuhle chvíli ".", samozřejmě že jich běží mraky, přinejmenším všichni ostatní kocouři!
Trest smrti! Pak pochopitelné ./catalina.sh start
a otázka, zda bude stačit pivo, nebo bude potřeba něco tvrdšího. Zatraceně, děti, jakto že ještě nespíte?
Tiskni
Sdílej:
PS: mě spíš štve, že mi nefunguje automatický deployment a aktualizace aplikace za běhu, kdo má furt toho tomcata restartovat ...
Pokud se nepletu, výraz "velmi elegentní řešení" v textu nikde nezazněl… A dovolím si otázku: co děláte vy, když v aplikaci nastane chyba, z níž neexistuje možnost zotavení?
Ne že bych byl autorem toho kódu, ale souhlasím s ním v odpovědi na otázku: co jiného v takové chvíli dělat? Je zřejmé, že to není ideální řešení, ale lepší než v tichosti polknout výjimku a doufat, že "se to nějak samo tento..."
No, vlastně šlo o chybu v konfiguráku, která byla zjištěna až za běhu (jasně, musel jsem si to vyzkoušet), a která znamenala, že žádný další požadavek nemůže být obsloužen. Vlastně by nebylo možné obsloužit žádný požadavek jen pro jednoho konkrétního uživatele, ale to pochopitelně vrstva, která chybu zjistila, nemohla vědět.
Abyste mne špatně nepochopili, já vím že to je krutě nečisté řešení, možná bych i souhlasil, že to je špatné řešení, ale je to nejlepší univerzální řešení. Ale to jsme se dostali pěkně off topic…
System.exit()
ani nepovolil…
#!/bin/bash
export JAVA_HOME="/opt/lucerna/ipin/jdk1.5.0_04"
cd /opt/lucerna/tomcat5/bin
./shutdown.sh
cd /opt/lucerna/bin
./javabin pftpi.util.PortToucher checker.killport
./javabin pftpi.util.PortToucher crawler.killport
sleep 5
killall java