Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
čili adrenalin zpoza desky psacího (programovacího) stolu…
Žil byl jeden servřík. Na tom servříku žilo bylo pár kocourů, jmenujme je například tomcat_aaa, tomcat_bbb a tomcat_ccc. No a nakonec, žil byl jeden nebohý programátor ZZZ (občas si přál, aby tomu tak nebylo), který vyvíjel aplikaci AAA běžící na kocourovi aaa. A tady, milé děti, začíná naše polhátka.
Tak si představte, že ZZZ jednoho ne příliš krásného dne dokončil novou fíčuru AAA a k večeru se pustil do aktualizace aplikace. Jenže to drahně zkonil, totiž zeslonil, opomněl commitnout do SVNka jeden konfigurační soubor a chytrá AAA to zjistila. A protože šlo o problém, ze kterého se nedokázala zotavit (zas tak chytrá nebyla), prohlásila ho za fatální selhání a následovalo Shutting down server... System.exit(1).
OK, řekne si ZZZ, máme logy, chybu opravíme, problém napravíme, kocoura znovu polechtáme. Commit, svn up, rebuild a:
$ cd tomcat_aaa/bin/ $ ./startup.sh Already running!!
Cože? Vždyť to padlo, ten kocour nemá co běžet! jps -v, a co myslíte? – Měl ho tam!
$ ./shutdown.sh Connection refused... blablabla... nějaký stacktrace...
Inu, řekne si ZZZ, poněkud zbrocen potem, snadná pomoc:
$ kill 12345 $ jps -v
Chvilka napětí… Ne?? Zatraceně, no tak mu pošleme devítku! OK, tohle nepřežije kocour ani s devíti sty a devětadevadesáti životy, natož hloupý tomcat_aaa!
$ ./startup.sh Already running!!
Tu máš pane adrenalin. Čili čerte kropáč. Následuje martyrium [j]psů (brr, kocoure!) a netstatů, po každé iteraci prohlubující depresi vše- a zároveň nicneříkající hláškou Already running!!
S duší takhle maličkatou a srdcem takhle hluboko v kalhotách zkouším vim startup.sh: ach bože, co to tu je? Ta nebeská kráva (to už je celé ZOO) testuje, jestli neběží proces java, v jehož parametrech se vyskytuje dirname $0. A to je v tuhle chvíli ".", samozřejmě že jich běží mraky, přinejmenším všichni ostatní kocouři!
Trest smrti! Pak pochopitelné ./catalina.sh start a otázka, zda bude stačit pivo, nebo bude potřeba něco tvrdšího. Zatraceně, děti, jakto že ještě nespíte?
Tiskni
Sdílej:
-- Sorry, ale je to moc pěkný zápis
PS: mě spíš štve, že mi nefunguje automatický deployment a aktualizace aplikace za běhu, kdo má furt toho tomcata restartovat ...
Pokud se nepletu, výraz "velmi elegentní řešení" v textu nikde nezazněl… A dovolím si otázku: co děláte vy, když v aplikaci nastane chyba, z níž neexistuje možnost zotavení?
Ne že bych byl autorem toho kódu, ale souhlasím s ním v odpovědi na otázku: co jiného v takové chvíli dělat? Je zřejmé, že to není ideální řešení, ale lepší než v tichosti polknout výjimku a doufat, že "se to nějak samo tento..."
No, vlastně šlo o chybu v konfiguráku, která byla zjištěna až za běhu (jasně, musel jsem si to vyzkoušet), a která znamenala, že žádný další požadavek nemůže být obsloužen. Vlastně by nebylo možné obsloužit žádný požadavek jen pro jednoho konkrétního uživatele, ale to pochopitelně vrstva, která chybu zjistila, nemohla vědět.
Abyste mne špatně nepochopili, já vím že to je krutě nečisté řešení, možná bych i souhlasil, že to je špatné řešení, ale je to nejlepší univerzální řešení. Ale to jsme se dostali pěkně off topic…
System.exit() ani nepovolil…
#!/bin/bash
export JAVA_HOME="/opt/lucerna/ipin/jdk1.5.0_04"
cd /opt/lucerna/tomcat5/bin
./shutdown.sh
cd /opt/lucerna/bin
./javabin pftpi.util.PortToucher checker.killport
./javabin pftpi.util.PortToucher crawler.killport
sleep 5
killall java