Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
[[ "12.123.1234" =~ "^[[:digit:]]*.[[:digit:]]*.[[:digit:]]*$" ]]
A víš ty jak je CGI pomalé?To netuším, ještě jsem to nikdy nepoužil.
Jediné řešení je FastCGIKdyž to říkáš, patrně to tak bude
ad perl ... neznalost neospravedlnuje Vyhody jazyka su v jeho mantineloch, a tie ma perl riadne daleko.
Btw, odporucam knizku
Higher Order Perl: Transforming Programs with Programs a to nielen pre priaznivcov, spominane principy by mal ovladat kazdy, kto si chce vraviet programator.
sh
, že :)
jinak Python, dvourozměrná syntaxe a pravý opak mrtvýho vývoje
Pro většinu skriptíků používám PERL, tudíž se ode dneška považuji za masochistu. I když je pravda, že v poslední době začínám pokukovat po Pythonu (fakt se to líp čte).
bash
, grep
, sed
, awk
(nezatracovat -- zatraceně užitečný nástroj!), perl
, m4
a pak standardní nástroje jako je find
atd. a jsem moc spokojenej.
Jako největší nevýhodu bashe bych viděl to jeho masívní využívání externích programů. Jasně -- na Unixech to nevadí -- tam je vystavení nového procesu extrémně rychlé, ale pod takovým cygwinem na počítači "bez operačního systému" -- to opravdu nejde! Navíc si nejsem jistej, jestli např. Python umí tak elegantně vytvářet, slučovat, přesměrovávat jiné filehandly než STD*.
A buďte rád, že jste zavrhnul PHP. Byl jsem nucenej s tím dělat pod konzolí (a ještě pod Windoze) -- no něco tak neskutečně na hovno jsem ještě nezažil!
use utf8;
ja nevravim, ze to vyuzivam, jednoducho i to je jedno z obmedzeni, ktore perl ma dalej ako ostatne jazyky
Tiskni
Sdílej: