Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Zní kladiv chór,
zní z rakví beránků
Nám vládne mor,
má rád krev z červánků
Moje milá mírně ulítává na muzice Romana Dragouna. Na tom není nic špatného, dokonce ani na tom, jak často mám Románka od ní na talíři. Přibližně stejně často, jako ona ode mne Christyho Moora Christy je samozřejmě bůh, ale i Románek má několik super písní, namátkou třeba notoricky klasického Kronikáře. Ale o tom mluvit nechci. Znalci poznali již z úvodních veršů, o co tady jde.
Od Romana Dragouna není daleko ke kapele Progres 2, nahrál s ní ostatně pořad Třetí kniha džunglí. Ale ani o tom mluvit nechci. Třetí knize džunglí předcházela první česká rocková opera Dialog s vesmírem, na kterou jsem narazil snad v každém textu, který jsem o kapele četl. A že na ni lidi pějí chválu!
Oprávněně?
Sakra oprávněně!
Při premiéře v únoru 1978 si kapela pro svoje potřeby pořídila zvukový záznam pořadu, a dobře udělala. Když totiž posléze opus vyšel, stalo se tak v notně zkriplené podobě: vyšla tuším jedna LP, jedna EP a dvě SP desky, některé písně na nich nebyly vůbec, nebylo zachováno pořadí, a… to si ještě povíme. Po levoluci pak naštěstí vyšel původní záznam v úplné podobě. Trochu v tomhle odstavci zjednodušuju, ostatně všichni si to můžete dohledat na oficiálním webu kapely.
Celkem se shoduji s názory lidí, které jsem četl, totiž že album obsahuje dva úhelné kameny: baladickou Píseň o jablku, a hardrockovou Planetu Hieronyma Bosche II. A právě ta druhá je tím, co mi už víc než týden nedává spát. I Christyho Moora jsem kvůli ní upozadil, a užívám si naprosté posedlosti touhle šílenou peckou.
Ničí mne dvě věci. Za prvé je to text – a že jsem na texty náročný. Ale
Leť raděj dál,
dřív než se vyrojí
démonů úl
Spí drogy v květinách
Čím pláče sůl,
když slzu proklíná
je prostě nádhera k uzoufání. Textařský výkon hodný obdivu.
Za druhé je to zpěv. Geniální, vypjatý zpěv pekelným chraplákem, jaký jsem ještě neslyšel. Kdo je schopný tohle vyzpívat? Neskutečné.
Třešničkou na dortu je výborné kytarové sólo zvící snad čtyř minut, a že se mi moc často taková sóla nelíbí, tohle je vážně špíčkový.
Cenzor asi nebyl dvakrát nadšený z toho, že se na konci každé sloky opakuje nám vládne král, má jméno Heroin, ale kapela se téhle písně rozhodně vzdát nemohla. Šalamounské řešení: zpěv k písni byl nahrán ve vykastrované verzi, v níž text sestává pouze ze samohlásek. Zajímavý poslech. V roce 99 pak kapela nahrála píseň znovu, lehce (vlastně docela těžce) nekvalitní verzi si můžete dokonce stáhnout. Já mám ovšem radši původní nahrávku, i se sympatickými drobnými chybkami (nebo to byly úmysly?).
Pakliže píseň neznáte, určitě to zkuste, a pakliže se divíte, jak jsem mohl Progres neznat… no, stalo se. Ale napravil jsem to, a nejen za to mojí milé vroucí dík
A jenom doufám, že nepropásnu nějakou příležitost slyšet tuhle (a nejen tuhle) píseň na koncertě.
Mimochodem, zítra vystupuje v Plzni – fanfára – Angelo Kelly, to bude mazec
Tiskni
Sdílej:
Jo jo Progres 2 mam taky rad. Mozna o nec radsi mam pisnicku co se jmenuje "Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce".
Jinak nedavno se mi dostala do rukou edice "Radio Beat doporučuje díla českých mistrů" a te pekne ceske rockove muziky neni zas tak malo
Mně se líbí v anglické variantěJo jo Progres 2 mam taky rad. Mozna o nec radsi mam pisnicku co se jmenuje "Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce".
Blátivá je massa žvanivých to tvorečků. Některé to na ulici. Některé to v domečku. Na písečcích hmotných statků, maturit a diplómů, staví si to jistoty. To stalo se však jenom slupkou, té pradobytčí nuzoty. Dobré ráno. Dobrý den. Dobrý večer. Dobrou noc. Tak dělí si to tmu a žár, té rudé hvězdy opodál. Nad níž chtěli by a nemají však tu moc. Tak uctívají dobrý mrav. Tak žijí v pravé víře, že říká si to pán. A morálce? Té rozcapené, vilné zhýře? Vylizují z kundy maz. Jen plevelem vzácné zahrady je ten přebujelý vřed, ten země homokaz.