Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
My jsme měli na svém území enklávy s obyvatelstvem jiné národnosti, stejně jako má dnes GruzieTechnicka poznamka, v obou pripadech neslo o enklavy, ale o uzemi prilehle k hranici.
Kdo ve skutečnosti konflikt vyprovokoval, je dnes jasné.Pokud narazis na nacisticke nemecko, tak to je dost nepresvedcive - AFAIK konflikt existoval uz od vzniku CSR, v roce 1919 byly masivni demonstrace sudetskych nemcu rozehnany pomoci ceske armady, zbylo ~50 mrtvych. O dvacet let pozdeji se jen ukazalo, jak bylo neprozretelne zabrat uzemi, na kterem skoro nikdo nechtel byt soucasti daneho statu. Krom toho jakekoliv historicke analogie jsou dost irelevantni, dulezite je, co se skutecne v tomto pripade na Kavkaze odehralo. Malokdo z nas ma zarucene informace a tezko rici, ktera z propagand je blize pravde. IMHO na vine je ten, kdo jako prvni zasahl do relativne poklidneho statu quo masivnimi armadnimi manevry a ostrelovanim tezkou technikou, at uz to je kterakoliv strana, ale ani takove jednani neobhajuje pripadnou neadekvatni reakci ostatnich stran.
O dvacet let pozdeji se jen ukazalo, jak bylo neprozretelne zabrat uzemi, na kterem skoro nikdo nechtel byt soucasti daneho statu.To není pravda. Většině sudetských Němců to bylo fuk. Když byla v roce 1938 mobilizace proti Německu, 90% sudetských Němců narukovalo.
Jenže se nepřišlo na to, kolik z nich by bylo pátou kolonou, jak by byli spolehliví v boji.
90% sudetských Němců narukovalo.A nenarukovat, predpokladam, bylo trestne?
Ale: není ta verze s vyvražďováním Osetijců asi podobná tomu, jak my jsme za 1. republiky utlačovali chudáky sudetské Němce?Co ja vim, tak Ceskoslovensko z 1. republiky dost drsne utlacovalo sudetske Nemce, zejmena ihned po svem vzniku.
Všichni se koukají, jak se pěkně sportuje, kdo by si kazil náladu.Ono to fakt někoho zajímá?
Ano, zajímá. To, že mne něco nebaví, ještě neznamená, že se nebudu tvářit, jako by to nezajímalo nikoho.Snad chápeš, že vás jen tak popichuju
Víte vy vůbec, co bylo před tou blbou olympiádou na ČT2 v 19:35?
Padesátá repríza Simpsonových? Ti navíc nezmizeli, jen se přesunuli.
To, že mne něco nebaví, ještě neznamená, že se nebudu tvářit, jako by to nezajímalo nikoho.A on to opravdu vyznamna cast lidi sleduje? Nehodnotim podle sebe, ale kdyz se podivam na sve siroke pribuzenstvo, tak sice zaznamenavaji informace o vysledcich, ale nevim o nikom, kdo by na to aktivne koukal.
jinému vztekem, že nedávají Simpsnovy
Jak už jsem upozornil v předchozím příspěvku, oni je dávají. Jen trochu jindy a na ČT1 místo ČT2.
Olimpiádu … stoprocentně ignoruju
Zjevně nejen olympiádu… :-)
Tohle slovo dostalo svůj současný význam poměrně nedávno.Se slovem mrdat je to podobné. Naopak jiná slova se zase otupila - například používat (v dnešním významu) běžně slovo sranda bylo před pár desítkami let naprosto nemyslitelné.
Ale to je už nějak hodně daleko od olympiády, co? :)
Vlastně ani moc ne… :-(
Stejně jako olympiády v letech 1920 a 1948, taky byli lidi rádi, že jsou živí a mohou reprezentovat.
Tiskni
Sdílej: