Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Znáte obal Krylovy druhé dlouhohrající, Rakoviny. Ten s metály, kupř. za statečnost (in memoriam). Nepříjemně pravdivý. Jako dnešní titulní stránky novin. Ech, že jsem vůbec na ten oběd chodil, když tam rozdávají noviny zdarma…
Můj pocit je venkoncem zvracivý. Kam se poděla ekecheiria? Bývalo zvykem, že v době her (olympijských například) utichly zbraně. Dnes jen silent musae. Kdo ještě pohádky žádá – a strádá?
Chlapci od Googlu řeší svoje loga, chlapci z politiky řeší své schůzky s dalajlámou, chlapci z průmyslu si užívají. Já – piju. Na zapomnění!
P.S.: taky nesnáším mikroblogy
Tiskni
Sdílej:
My jsme měli na svém území enklávy s obyvatelstvem jiné národnosti, stejně jako má dnes GruzieTechnicka poznamka, v obou pripadech neslo o enklavy, ale o uzemi prilehle k hranici.
Kdo ve skutečnosti konflikt vyprovokoval, je dnes jasné.Pokud narazis na nacisticke nemecko, tak to je dost nepresvedcive - AFAIK konflikt existoval uz od vzniku CSR, v roce 1919 byly masivni demonstrace sudetskych nemcu rozehnany pomoci ceske armady, zbylo ~50 mrtvych. O dvacet let pozdeji se jen ukazalo, jak bylo neprozretelne zabrat uzemi, na kterem skoro nikdo nechtel byt soucasti daneho statu. Krom toho jakekoliv historicke analogie jsou dost irelevantni, dulezite je, co se skutecne v tomto pripade na Kavkaze odehralo. Malokdo z nas ma zarucene informace a tezko rici, ktera z propagand je blize pravde. IMHO na vine je ten, kdo jako prvni zasahl do relativne poklidneho statu quo masivnimi armadnimi manevry a ostrelovanim tezkou technikou, at uz to je kterakoliv strana, ale ani takove jednani neobhajuje pripadnou neadekvatni reakci ostatnich stran.
O dvacet let pozdeji se jen ukazalo, jak bylo neprozretelne zabrat uzemi, na kterem skoro nikdo nechtel byt soucasti daneho statu.To není pravda. Většině sudetských Němců to bylo fuk. Když byla v roce 1938 mobilizace proti Německu, 90% sudetských Němců narukovalo.
Jenže se nepřišlo na to, kolik z nich by bylo pátou kolonou, jak by byli spolehliví v boji.
90% sudetských Němců narukovalo.A nenarukovat, predpokladam, bylo trestne?
Ale: není ta verze s vyvražďováním Osetijců asi podobná tomu, jak my jsme za 1. republiky utlačovali chudáky sudetské Němce?Co ja vim, tak Ceskoslovensko z 1. republiky dost drsne utlacovalo sudetske Nemce, zejmena ihned po svem vzniku.
Všichni se koukají, jak se pěkně sportuje, kdo by si kazil náladu.Ono to fakt někoho zajímá?
Ano, zajímá. To, že mne něco nebaví, ještě neznamená, že se nebudu tvářit, jako by to nezajímalo nikoho.Snad chápeš, že vás jen tak popichuju
Víte vy vůbec, co bylo před tou blbou olympiádou na ČT2 v 19:35?
Padesátá repríza Simpsonových? Ti navíc nezmizeli, jen se přesunuli.
To, že mne něco nebaví, ještě neznamená, že se nebudu tvářit, jako by to nezajímalo nikoho.A on to opravdu vyznamna cast lidi sleduje? Nehodnotim podle sebe, ale kdyz se podivam na sve siroke pribuzenstvo, tak sice zaznamenavaji informace o vysledcich, ale nevim o nikom, kdo by na to aktivne koukal.
jinému vztekem, že nedávají Simpsnovy
Jak už jsem upozornil v předchozím příspěvku, oni je dávají. Jen trochu jindy a na ČT1 místo ČT2.
Olimpiádu … stoprocentně ignoruju
Zjevně nejen olympiádu… :-)
Tohle slovo dostalo svůj současný význam poměrně nedávno.Se slovem mrdat je to podobné. Naopak jiná slova se zase otupila - například používat (v dnešním významu) běžně slovo sranda bylo před pár desítkami let naprosto nemyslitelné.
Ale to je už nějak hodně daleko od olympiády, co? :)
Vlastně ani moc ne… :-(
Stejně jako olympiády v letech 1920 a 1948, taky byli lidi rádi, že jsou živí a mohou reprezentovat.