Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdybyste si měli vybrat jakékoliv jiné GUI kromě qt/gtk které by jste si vybrali?
Tiskni
Sdílej:
A přitom to o moc víc než ncurses nenabízí.Tak jsme se zasmáli
vybraly?Moc dam se zde nevyskytuje, tak se asi nic moc nedozvíš.
vim ~/.emacs
Jak je to s licencováním Gtk/Gnome framewotku nevím, ale existují komerční aplikace (resp. closed source) které Gtk/Gnome používají od boku třeba Acrobat Reader od Adobe, takže to určitě jde.(rejp: těch pár vteřin s googlem jste obětovat mohl) LGPL a licenci pokud vím, sdílí i bindingy, takže je možné bezplatně využívat i v uzavřených aplikacích napsané v jakémkoli (téměř) jazyce.
Asi by byla blbost napsat komerční aplikaci jako frontend/backend s tím že by backend byla ta komerční část a frontend by byla jako open-source napsanaá v QT... doufám že chápete jak to myslím...Podle mne to zas takova hloupost neni (viz muj prispevek vyse), protoze bezny uzivatel si toho ani nevsimne (kdyz se to dobre udela) a u profesionalu si tim naoak splhnou (napr. dobry backend bude mozne pouzivat ve skriptech a podobne). Jedina nevyhoda, ze pro urcity typ aplikaci se muze stat komunikace frontend/backend uzkym hrdlem (spis v dusledku latenci nez propustnosti). To jde ale obejit tim, ze backedn nebude samostatny program, ale knihovna - to je metoda casto uzivana closed-source ovladaci, kde je "frontend" (interface vuci jadru) dostupny jako zdrojak (aby ho bylo mozno prelozit vuc aktualnimu jadru), kdezto samotny ovladac je staticka knihovna, resp. nekolik verzi knihovny pro ruzne volby jadra (SMP, HighMem ...), pripadne i achitekturt (i686, k7, amd64 ...).
Kvůli věční rozporům diskuzím flame... GTK je pomalá, QT má blbou licenci..Tak tohle by ti mělo být naprosto u ... . Lidi flajmují kvůli všemu, v tom nehledej nic smysluplného. Opravdu se spíš zaměř na to, co potřebuješ (vlastnosti, licence) a s čím se ti bude lépe dělat (projeď si Hello Worldy).
Takže v takových případech (kdy se jedná o složitější, dynamičtější GUI, typicky např. ty audio/video sekvencery apod.), bych se opravdu velmi vážně zamýšlel nad něčím jako je FLTKEhm. Největší z největších Ardour toto tvrzení zrovna nesplňuje.
Věděl byste o toolkitu, který by zvládal pravolevý text a dosazování glyphů z jiných fontů a zároveň byl rychlejší než GTK+?
Co mám zkušenosti, tak to zvládá pouze GTK+ s pangem a pak Qt4. Qt3 má problémy se substitucí, Tk neumí pravolevý text. Ostatní toolkity ani jedno nebo zavaří X server při hledání fontu.
Toolkit Vytvorenie PrekresleniePoMinimalizacii GTK1 7.2s 0.4s GTK2 17.0s 2.8s XUL 2.5s 1.5s STK 1.2s 0.4s