Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Co by jste doporučily a proč?
Kvůli dvou balíčkům měnit distribuci? Trochu ujeté. Ty kompilátory dostanete i na debian, tak v čem je problém? Balíček se dá vytvořit také jednoduše pomocí dh_build.
Prostridal jsem hodne distribuci, na archu jsem jel docela dlouho. Je super, mas porad aktualni baliky a se systemem si muzes vyhrat. Po urcite dobe me to hrani ale preslo, tak jsem presedlal na debian ... po urcitych porodnich bolestech jsem naprosto spokojeny. Pouzivam ho na nekolika strojich k naproste spokojenosti ... v porovnani s archem je o dost spolehlivejsi, s archem jsem zazil par pernych chvilek pri uvadeni systemu do funkcniho stavu po updatu baliku(jinak je to super distro :)).. Jestli ti jde o ty dva baliky tak si je zkompiluj a mas klid.
Jednoznacne Slackware.
Ma dobrou zakladni vybavu, vsechno funguje, updatovat se da pomoci slackpkg z repozitare, a pokud chces neco jiny tak si to muzes skompilovat a nahodit s checkinstall.
Neresis problemy s dep. hell , i kdyz slackpkg upgrade-all po zmene hlavniho cisla distribuce je jen pro odvazne, system se chova logicky a podle prirucek. Baliky jsou proste .tgz
A taky ma husty logo :D (myslim tucnaka z dymkou, to jsem sem dal na odlehceni)
baliky uz nebudu tgz to len tak na okraj, lebo vysla 13-ka
Sabayon_Linux_CoreCD_4.2_x86.iso 24-Jul-2009 18:32 373M
makepkg
stahují source a kompilují binárky, ty samé, jako jsou přímo v Repo. ABSkem si je ale můžete stáhnout k sobě a kompilovací proces upravit/opatchovat jak je vám libo.
Už jak jsem přečetl první řádky, byla odpověď jasná: Arch
Já, jak jsem dočetl k výrazu
k vůly
došel jsem k závěru, že změna distra nepomůže. A po přečtení prvního komentáře jsem nabyl dojmu, že problém bude patrně někde úplně jinde.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Sabayonu? Správu balíčků. Tím se budeme zabývat přibližně rok. Už máme v repozitářích 7500 binárních balíčků jak pro architekturu amd64, tak pro i686. Ale nebude to jen o instalaci binárek, chceme dát uživatele do středu dění, přičemž některé nápady jsou importovány z „revoluce“ Web 2.0.
Ubuntu
+1
ja si nedavno na radu znameho nainstaloval Mint a to je teprv distro pro total lenochy, po instalaci (cca 15min) jsem jen prehodil kvuli sumeni z pulseaudia na alsu a vse vcetne kodeku jsem tam mel, opravdu nemam cas na to mit ntb tyden nepouzitelny jen kvuli tomu, abych mel nejakou cool distribuci, kterou pouziva 100 lidi na zemekouli... kvuli tomu mam na serverech freebsd/gentoo
arch jsem zkousel, ale po tom, co temer kazdej vetsi upgrade xsek znamena laborovani s tim jaka verze je stabilni a jaka pada, fakt diky nechci... ale uznavam, ze nekomu se toto muze zdat jako fajn vlastnost, minimalne se tim lidi nauci znat svuj system
Tak jednou dvakrát do roka...
Ale to je většinou vinou používání SW z neoficiálních repositářů...
ja zatim neprisel na duvod proc na x86 (architektura bez true 64bit logiky) kor na ntb s 2gb ram jet 64bit (prumerny notes), po startu systemu xka zabiraji 2x tolik v ramce a rychlostni rozdil videt neni, mozna tak na 2+ multicore-cpu serveru s 24GB pameti to uz ma smysl, ale obecne (notebook/obyc. stolni pocitac) je to jen zvracenost, ktery se jde snad jen smat...
Arch. Protože:
1. KISS
2. Rolling updates. (1)
3. Používá vanilla verze aplikací. Patch se aplikuje jenom když je to opravdu nutné. (2)
4. Primárně je binární, ale snadno se kombinuje s vlastními kompilovanými balíčky.
5. AUR
6. Velmi jednoduchá tvorba vlastních balíčků.
(1) - Na desktopu příjemné, na server patří Debian stable a jemu podobní.
(2) - Nekecá do práce tvůrcům jednotlivých aplikací. Nezanášejí se nové problémy.
Souhlasím , včetně poznámek
Až na ten server (debian patří jedině do popelnice) souhlas
hehe +1, ale to by mohlo byt i ubuntu, ale tam je to aspon opreno o nejake uspechy v anketach oblibenosti (archari me zas sezerou
Arch mam 5 let na desktopu a na firemnim notesu (J2EE+DB) uz rok. Na desktopu sem za tu dobu nezaregistroval zadny problem,
ktery by nevyresilo precteni news a i tech bylo tak do 5 a na notesu stale bez problemu.Pro pokrocileho uzivatele co chce aktualni, cistej a jednoduchej system, muze byt Arch dobra volba.
Takova distribuce neexistuje, jedina ta bez balíků. :)
Ale když člověk kvůli něčemu chce novější verzi programu, než je zrovna ve vydání, je to pak celkem na houby, protože Ubuntu není na takové věci připraveno.
Launchpad.
http://www.getdeb.net/app/Pidgin
Tam člověk najde prakticky vše co potřebuje v aktuální verzi a rozhodně je to mnohem pohodlnější než v Archu.
Mě přijde bezstarostná aktualizace na nejnovější verzi pohodlnější, než pravidelný prolízání nějakejch webů...
yaourt -Syu --aur
je velmi pohodlný. A zmiňovaný pidgin byl dostupný jako ostatně většina aplikací téměř hned po vydání.
...a rozhodně je to mnohem pohodlnější než v Archu.jasně
K aktuálnosti programů v ubuntu využívám. : ubuntutweak , umí přidat spousty zdrojů. Getdeb, dobrý portál, zachvíli s z vlastními funkčními repositáři. A nakonec Již zmíněný Launchpad, google a hledání program+PPA.
Nemá to v žádným případě na balíčkovácí systém Archlinuxu, ale já nepotřebuji vědět o systému všechno a vše mít pod "kontrolou", mě stačí, že to funguje ;)
taky radim arch, ne ze bych byl uplne spokojen, ale kdykoliv zacnu uvazovat o necem jinem zjistim nakonec ze arch je stejne asi nejmensi zlo..
u archu me stve ze update je temer nenavratnou zmenou: napriklad jsi nestastny majitel intel grafarny, mesic si nedaval yaourt -Syu a potom co ho do konzole napises vyjede ti 500 MB balicku mezi nima i nove jadro, v tom je ale rozesrana podpora pro intel grafarny, dobra tedy vyhrabes nekde starou verzi jadra a rucne ji nainstalis, jenze tim si zazdis celou radu pro nove jadro psanych zalezitosti z onech stazenych a nainstalovanych 500 MB updatu, takze ti treba nenajedou xka
jinak jsem ale s archem spokojen, k dispozici je mnoho aktualnich balicku i kdyz nejedes na testingu, u vetsiny aplikaci ktere pouzivam se nejaktualnejsi verze v repu objevi do jednoho/dvou dnu maximalne, zadne upgrady jednou za pul roku a zastarale repozitare, pohyboval bych se na tenkem lede kdybych bez patricnych dukazu tvrdil ze se mi zda ze je system o mnoho svyznejsi nez obdobna konfigurace na ubuntu, ale to je jen takovy subjektivni pocit :))
Sám používám ke své spokojenosti Kubuntu 9.04. Můžu jen doporučit.
K instalaci balíčků používám zásadně program aptitude
.
Kubuntu je vlastně Ubuntu s prostředím KDE.
Jooo.. Ubuntuu...
To je paradni vec!
Instalace Win7: vlozim DVD, nainstaluju a za 30 min funguju, BT myska, WiFi, setreni baterky (frekvence CPU, otacky vetraku,...) - vse funguje.
Instalace Ubuntu: vlozim CD a nainstaluju. Najede system. Sit - nefunguje (v ovladacich mam povolene "nesvobodne" ovladace, system se tvari, ze je vse v poradku) nenajde zadnou wifi sit. BT myska - dela, ze se paruje, jakoze se sparuje, ale nefunguje. Vetrak na procaku se toci jak sileny celou dobu - nejake "figly" (zmena frekvence CPU, rychlost vetraku,...) pro setreni energii, tam linux zrejme jeste nedosel. Ale verim, ze za dalsich 10 let, se o tom zacne psat a par nadsencu neco vymysli a uzivatele notasku pak budou mit po 3 dnech kompilaci, instalaci a metode pokus-omyl o 10 min lepsi vydrz.
Ale jinak je ten linux fakt paradni.. Na takoveto domaci tukani do OpenOffice skvely (akorat do stare verze, protoze novou si bez netu nestahnete). Nic vic, ale necekejte...
Ehm mohli byste se mi prosím podívat na Xorg.0.log?
Nejak mi tuhne xserver...
Jake distro?
ZADNE!!!
Jedine Windows 7!!!!!
Tiskni
Sdílej: