U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Odešla Barbora Bühnová, propagátorka IT mezi ženami. Docentka a proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vedla řadu výzkumných týmů s orientací na softwarové architektury a patřila ke spoluzakladatelkám neziskové organizace Czechitas. Zemřela po dlouhé nemoci ve čtvrtek 5. prosince ve věku 43 let.
V únoru představený AI generátor realistických videí z textového popisu Sora od OpenAI je dnešním dnem dostupný uživatelům ChatGPT Plus a Pro. Ne však uživatelům v EU.
Java - Výhodu vidím f tom, že pokud Oracle vydá na operační systém runtime, vše aplikace běží.
Jako bývalý IT servisák mohu říci, že se jedná výborný a robustní nástroj. Nesděluji tím, že je ideální na vše.
UI z 90tek mám oblíbenější, než například graficky problikávající stránku a mezi 3 odstavci vložené půl-obrazovkové reklamy.
Raději nastartuji prohlížeč Lynx, na takovou stranu.
apt install ...
, ale pro běžné uživatele je fajn, když k tomu existuje i GUI.
$ trjita Příkaz „trjita“ nebyl nalezen, možná jste měli na mysli: příkaz „trojita“ z deb balíčku trojita (0.7-0ubuntu5) Vyzkoušejte: sudo apt install <název deb balíčku> $ trojita Příkaz „trojita“ nebyl nalezen, ale je možné ho nainstalovat pomocí: sudo apt install trojita
Asi to cili na uplne jiny uzivateleAno, necílí to na konzervy a nerdy.
Pro me neni nic privetivejsiho nez napsat [balickovac] install [program] do terminaluCož přesně potvrzuje, co jsem napsal výše (bez urážky).
Oproti tomu na Windows je relativně slušná šance, že 20 let starý .exe bude fungovat i dnes.
To je dobrá bajka. Jedním z důvodů, proč jsem před 20 lety definitivně opustil MS Windows bylo totiž to, že v něm přestaly fungovat grabovací TV karty, protože k nim nebyl software. V linuxu by fungovaly ještě dnes, kdybych oživil tu starou desku s PCI sloty.
… akorat co si pamatuji tak jsem nesmel aktualizovat jinak jsem resil proc to kurva zase nefunguje.
Tyhle starosti jsem přestal mít jakmile jsem se zbavil MS Windows. V linuxu se vždy našel způsob jak si poradit a dosáhnout kýženého výsledku aniž bych musel čekat než se někomu milostivě uráčí.
Myší a klávesnicový clipboard separátní? To mi přijde dost komplikvaný.A teď si představ, že by se jich někdy hodilo ještě víc - typicky když kopíruješ nějaké key-value mezi aplikacema (např. jméno a heslo, nebo v KiCadu Name a Value vlastnosti součástky). Vždycky si to musím přepínat v clipboard manageru.
Najviac ma serie pomalý štart audacity. 15s je skutočne veľa.Nečeká to na něco, třeba resolvnutí jména počítače? Není v strace vidět že to na něčem čeká? Nebo to opravdu celých 15 sekund vytěžuje CPU/hrabe na disk? Mně Audacity startuje 3-4 sekundy první start a pod 3 sekundy druhý (pravda, poměrně nový, ale notebook - Core Ultra 9 185H).
Ak počítač niekde niečo označí alebo fokusuje alebo ja zruším označenie to na clipboard nemá vplyv.Jo, to mi dělá WhatsApp (v browseru!!) a KiCad. Hmm, u toho KiCadu by se to možná dalo nějak fixnout a poslat jim to. Ale teda myslel jsem že když nemáš v manažeru nastavenou synchronizaci klávesového a myšího bufferu, tak ti klávesový tohle přepisovat nebude.
Dávám za pravdu, že se podléhá "pseudo-módě", mluvím za Windows (v cyklech hranaté/nehranaté, pestrobarevné/méněbarevné, co jsme vyhodili vracíme, patlavé/nepatlavé... no kompot) a většiny dister Linux (forků). Mac-Apple neznám, neužívám. Před více jak desítkou let jsem přešel na konzervativní antiX (s Xfce) a jsem stále spokojen.
Další věc je totální opomíjení desktopu – před cca 15 lety si někdo asi přečetl statistiku, že se mobilů prodává víc a víc a prodeje počítačů stagnují, a z ní vyvodil, že desktop už není potřeba, klávesnice a myš jsou přežitek a je nutné se soustředit výhradně na podporu mobilních matlacích zařízení jako jsou telefony a tablety.Ten někdo to ale vyhodnotil správně, ne? Vždyť to tak je, desktop +- stagnuje, zatímco mobilní trh za těch 15 let obrovsky vyrostl, do velikosti cca srovnatelné s desktopem (podle toho, jakou metriku použiješ), ie. dává smysl, že nějaká část výrobců desktop podporuje taknějak kompromisním způsobem, případně vůbec. Mně tyhle názory strašně matou, protože tě mam v paměti jako velkého podporovatele trhu, zároveň pak ale kritizuješ, když se lidi nebo firmy chovají tržně, vlastně moc nechápu, co to ve výsledku znamená... Nebo to je názor na nějaké jiné rovině?
Máš pravdu, že nikoho nemůžu nutit, aby zadarmo vyvíjel desktop, jaký se líbí mně. Ale svůj názor na aktuální vývoj snad říct můžu, ne?To v každém případě ano. Vlastně s tim názorem i do zančný míry sympatizuju, jenom bych to neházel na tvůrce SW, protože IMO se prostě chovali/chovají tržně. Souhlasim, že Ubuntu Touch nebo Plasma s mobilním UI jsou podivnosti, které asi k ničemu moc ve výsledku nejsou. OTOH tu motivaci autorů chápu, vzniklo to v době, kdy mobilní platformy rostly extrémně rychle a oni asi chtěli na nich získat nějaký podíl, něco nabídnout uživatelům. Asi to bylo naivní, protože podcenili sílu vendor lockinu a svazování HW se SW. V každém případě se to nepodařilo a dnes FOSS v mobilním světě moc není...
Za užitečnější než neustálé experimentování bych považoval evoluci navazující na konec 90. let tzn. vrhnout to úsilí třeba na Xfce nebo Trinity nebo něco podobného a pilovat ty prostředí k dokonalosti a dopisovat pro ně užitečné aplikace. Než dělat už několikátou revoluci a vyrábět nějaké podivné kočkopsy, které se neujaly ani na mobilech ani nepasují na desktopy / pracovní stanice.Nevim no, pro mě ty 90s UI nepasují o nic lépe než Plasmy apod. Když se nad tim zamyslim, od desktopu potřebuju hlavně integraci se systémem, tj. takové ty věci jako ovládání konektivity, audia, jasu obrazovky, input method a podobně... A pak samozřejmě launcher na spouštění aplikací. A to je asi tak všechno. Nějaké panely, menu, widgety, rámečky oken, ikonky a podobně ... to mi všechno přijde jako blbosti a z DE bych to vyhodil :)
Kdyby to NOKIA začala tenkrát normálně prodávat, našlo by se těch co by to ocenili mnohem víc. Jenže to by musel té firmě šéfovat Olli-Pekka Kallasvuo a ne Stephen Elop, který byl podle mne nastrčený užitečný blbec za prachy od Applu a ne Microsoftu, jak si mnozí dodnes naivně myslí.
Zrovna systemd a pulseaudio si u me svy misto nasly, sic to byl boj z hlediska konzervatismu a toho ze ty pocatecni verze tehle projektu byly fakt bolestive zabugovany. Ale respektuju jejich cil zlepsit uzivatelum zazitek s linuxem a rekl bych ze se to povedlo.
S GNOME uz je horsi. Beru to jako hlavni desktop linuxu, neco jako referencni implementaci GUI. GNOME2 byvalo v pohode a nemel jsem jedinej problem to pouzivat (i kdyz jsem byl spis na KDE/Qt strane). Ale co je GNOME3 tam vubec nechapu cile toho projektu, kazdopadne vysledna kvalita a zazitek je z myho pohledu neco strasnyho. Veskery GUI paradigmata na ktery jsem zvyklej prevraceny naruby. A nikde neni konfigurace ktera by to prepla no nejakyho modu ktery bych byl ochotny pouzivat. Neco jako pro windowsaky osmicky.
......a Rust teda vypadá že se možná budu muset nějak naučit.
neboj pak už jako určitě řekneš že nenávidíš :P :D :D ;D
že maj lidi rači flatpak než snap chapu :P :P ale příde mi divný že lidi tak moc nenaviděj ten systemd :D
Diky za odkaz na tvuj blog o PipeWire, nejak jsem to nepostreh. Ani jsem nevedel, ze PulseAudio uz je legacy sw. Urcite PipeWire vyzkousim, i kdyz jsem se s PulseAudio naucil nejak zit.
Se zbytkem bych asi souhlasil, az na ten Rust.
Wayland mám na Ubuntu 22.04 jako součást základní instalace, ale užívám X11, protože na Wayland dost mnou užívaného SW se nespustí.
V tomto měsíci jsem četl, jak si autor chválil Wayland. Údajně mnohem lepší zobrazení a možnosti nastavení. Odkaz možná přidám, musím dohledat.
Nedohledal jsem původní článek, ale z mých poznámek. Wayland potřebný pro:
- HiDPI obrazovky a potřeba škálování podle monitoru (per-monitor scaling), což X11, Xorg, Xfree86, etc neumožní, zastaralé 30 let
- dotykový monitor
- více monitorů a potřeba rozdílných "refresh rates"
- obraz bez škubání za všech okolností
je např. nějaký podstatný rozdíl mezi Deb a RPM?Napriklad je nejaky podstatny rozdil mezi instalatorem .exe, .cfg a .msi? Tolik ke spolecnemu standardu a tahnuti za jeden provaz...
Jejich balíčkové repozitáře jsou taková Česká pošta ... poskytnout vývojářům hladký způsob distribuce SWMS nema vubec nic, stahni si SW nekde z internetu a updaty res jak chces, nejlepe permanentnim procesem na pozadi co vola kazdou minutu domu. Ten pokus o store je cira trapnost.
Napriklad je nejaky podstatny rozdil mezi instalatorem .exe, .cfg a .msi?To je jedno, všechny tři fungují na všech windowsech, většinou na různých verzích.
MS nema vubec nic, stahni si SW nekde z internetu a updaty res jak chces, nejlepe permanentnim procesem na pozadi co vola kazdou minutu domu.To je sice oprávněná kritika MS Windows, ale jakým způsobem to souvisí s mým komentářem? Vývojářům SW to zřejmě nijak moc neztěžuje distribuci SW na widle.
/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt
, Fedora v /etc/pki/tls/certs/ca-bundle.crt
a Suse ještě někde jinde? Jaká je výhoda této vzájemné nekompatibility, co to lidem přináší pozitivního? Naprosto žádná, je to čistě jenom komplikace. Trolling.
Moc mi není jasný, co je na kritice tohohle stavu tak kontroverzního, fakt si někdo myslí, že tohle je dobrý stav, že takhle mají vypadat systémová rozhraní a že to vývojáře neodpuzuje?
Proč má třeba Debian TLS certifikáty v /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt , Fedora v /etc/pki/tls/certs/ca-bundle.crt a Suse ještě někde jinde? Jaká je výhoda této vzájemné nekompatibility, co to lidem přináší pozitivního?Má tohle aplikace řešit? Neměla by aplikace používat systémové openssl, které si certifikáty už najde samo? Jasně, řekneš, že openssl nemá stabilní API a aplikace z roku 2010 už se současným nebude fungovat. Takže by si měla každá aplikace tahat svoje historické openssl, s historickými openssl dírami? Pokud aktualizuješ openssl bundlované s aplikací, tak to už můžeš zase používat to aktuální systémové, ne? Teda, zrovna na Windows mají prý kryptografii nějakou stabilní a systémovou. A slyšel jsem na to nějaký hejt, a proto si prohlížeče tahají vlastní.
Má tohle aplikace řešit? Neměla by aplikace používat systémové openssl, které si certifikáty už najde samo? Jasně, řekneš, že openssl nemá stabilní API a aplikace z roku 2010 už se současným nebude fungovat.No spíš už to v té chvíli není ten případ "hodim uživateli program i s dependencemi", je potřeba se integrovat s distribučníma repozitářema, ve kterých to systémový openssl je. Podobně je to i s dalšíma věcma, třeba 3D grafika, notifikace apod. Proč neposkytnou Linuxové distribuce jedno stejné openssl pro všechny? Bezpečnostní díry i nové featury by se daly řešit zpětně kompatibilně. V praxi to samozřejmě nejde, protože se distra nedohodnou, jak se má ta openssl nakonfigurovat a mj. taky nemaj společnou libc, proti které by se ta společná openssl dala nalinkovat, žejo
:-/
Začít by se muselo sladěním libc a pokudmožno nerozbíjením libc, další věci by mohly následovat a mohlo by vzniknout něco jako základní linuxové API, které by měly distribuce společné (resp. navzájem kompatibilní). Samozřejmě tohle je vlhký sen / world if meme a reálně se to nestane...
Teda, zrovna na Windows mají prý kryptografii nějakou stabilní a systémovou. A slyšel jsem na to nějaký hejt, a proto si prohlížeče tahají vlastní.Jo, ale afaik i tak používaj to systémový API na načtení certifikátů (a dtto macOS). Ve Fedoře (a Arch to přebral) tohle začali řešit p11-kitem s drop-in náhradou libnss co načítá certifikáty ze systému. Debian/Ubuntu to AFAIK nepoužívaj.
Tak na jednu stranu máš pocit, že je fajn když existují konkureční tlaky. Ale na druhou stranu u open-source se ti to samé nelíbí. Člověče. Ty vlastně nevíš co chceš.
/etc/bar
místo /etc/foo
?
Spousta podobných věcí je standardizovaná napříč distribucemi v rámci freedesktop.org. Když tě to tak trápí, proč to neřešíš třeba tam?Ano, to by dávalo smysl. Kromě takových těch klasických důvodů jako čas/energie to neřešim asi hlavně proto, že distribuce se na to pak vykašlou. Nikdo je nemůže k ničemu nutit, nikdo jim nemůže befelem naordinovat standard.
Zrovna u toho šifrování by bylo dobré mít nějakou společnou abstrakci – API (ve kterém se dbá na zpětnou kompatibilitu). K ní pak můžeš mít různé implementace – a program napíšeš jen jednou oproti tomu abstraktnímu rozhraní.Ano. Mě překvapuje že tobě nebo mnoha lidem s podobnými názory tohle nevadí. Když si nějakej random program co napsal Pepa Vomáčka po večerech ve volným čase staticky přilinkuje pár knihoven, z nichž třeba půlku stejně žádnej jinej program nepoužívá, tak je to strašný problém a hřích. Ale když distra běžně rozbíjejí fundamentální systémová API, tak to je v pohodě? Případně když ta API vůbec neexistují a pytlíkuje se to taknějak jak to zrovna komu vyjde... Je to taková divná kombinace velmi striktního a velmi laxního YOLO přístupu.
Tohle je běžná praxe třeba v Javě. Jenže to bys zase nesměl mít fóbii z Javy…Já nemam fobii z nějakých rozhraní obecně, fobii z Javy mam hlavně proto, že ten princip žene do extrému. Abstraktní rozhraní na úplně všechno a co nejvolnějším (= nejméně predikovatelným) způsobem.
Přijde mi, že tak, jak to popisuješ, tak v podstatě chceš, aby distribuce přestaly existovat, ne?Víceméně ano. Resp. existují distribuce, které se liší skutečně podstatně, třeba Nix nebo Qubes nebo podobně, tam asi dává smysl, aby zůstaly nějakým způsobem oddělený...
.. existují distribuce, které se liší skutečně podstatně, třeba Nix ..
Jo. I ty mají svoje mouchy, které vylezou, když se ti to nejméně hodí.
Tiskni Sdílej: