Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Když jsem se loni rozhodoval, jaké semináře si zvolit do 4. ročníku, programování byla moje jasná volba.
Měl jsem štěstí, že se našlo víc lidí a seminář se otevřel. Hned v první hodině jsme dostali za úkol napsat algoritmus pro výčet prvočísel, následně zakreslit jeho vývojový diagram a ti co už měli zkušenosti s programováním ho i napsat v nějakém programovacín jazyku. Tento úkol se mi velice líbil, a tak jsem se hned pustil do práce. První verze programu jsem měl za chvíli a fungovali dobře, jako jazyk jsem zvolil C++. Jedinou nevýhodou byla rychlost, kdyý jsem chtěl vypsat všechna prvočísla do 100 000, tak to trvalo +- 1 minutu. A tak jsem začal optimalizovat kód, nejprve sem dělal jen drobné změny, potom použil při kompilaci přepínač -O3, čímž jsem se dostal asi na dobu 32s pro prvočísla do 100 000.
Neuspokojilo mě to, ačkoliv to znamenalo zrychlení zhruba o 50%, a tak jsem nakonec celý program úplně přepsal a zvolil jinačí způsob hledání prvočísel. Což se ukázalo jako dobré řešení. Doba pro výčet prvočísel do 100 000 byla kolem 0.900s a po par optimalizacich jsem se dostal na 0.005s. Nakonec jsem se rozhodl to napsat i v ruby, ve kterem to jede sice pomaleji, ale i tak je to rychlejsi nez muj prvni navrh v C++.
Celkově z toho mám dobrý pocit, ale věřím, že by se to dalo ještě vylopšit, ačkoliv už nevím jak. No jediný problém jsou nároky na pamět pro výčet prvočísel do 1 000 000 000 si to vezme skoro 1GB paměti
Kód v C++:
#include <cmath> #include <iostream> using namespace std; typedef unsigned long long myInt; int main ( int argc, char *argv[] ){ myInt nRozsah = 100000; //cout << "Zadejte rozsah:" << endl; //cin >> nRozsah; nRozsah++; bool *polePravda = new bool[ nRozsah]; long op = long(sqrt(nRozsah)); for ( myInt j = 3; j < op; j += 2 ){ if(polePravda[j]==false){ for ( myInt k = j; k <= nRozsah/j; k += 2 ){ polePravda[ k * j ] = true; } } } cout << 2 << endl; for ( myInt l = 3; l < nRozsah; l += 2 ){ if ( polePravda[l] == false){ cout << l; } } return 0;Kód v Ruby:
#!/usr/bin/env ruby $KCODE = 'UTF-8' require 'mathn' nRozsah = 1000000 polePravda = Array.new(nRozsah, 0) op = Math.sqrt(nRozsah) j = 3 loop { if polePravda[j] == 0 then k = j loop do polePravda[ k * j ] = 1 k +=2 break if k > nRozsah/j end end j += 2 break if j >= op } x = 3 loop { if polePravda[x] == 0 then puts x end x += 2 break if x > nRozsah }
Jinak časy byly meřeny pomocí příkazu time a výstup byl přesměrován do souboru.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Generují náhodné číslo pro něž ověří je-lis jistou pravděpodobností
prvočíslo, pokud není generují znovu.
((prvočíslo * prvočíslo) + 1)
věřím, že by se to dalo ještě vylopšit, ačkoliv už nevím jak
Wikipedie se u Eratosthenova síta zmiňuje o urychlování pomocí kruhové faktorizace, tak to můžeš zkusit
Tvůj program je ± Eratosthenovo síto, to co je na wikipedii pod heslem wheel factorization je ale jedna z metod rychlých odhadů prvočíselnosti. (podobné používají třeba kryptografické programy při generování klíčů - teprve pokuď projde číslo některým z těchto testů, zkouší se dál, jestli je to skutečně prvočíslo)
#!/usr/bin/env ruby nRozsah = 10000 puts (2..nRozsah).inject((2..nRozsah).to_a) {|res, i| res.select{|n|n==i||n%i!=0} }
#include <stdio.h>
#include <math.h>
#include "error.h"
#define N 100000000LU
#define UI \
(unsigned int)
#define SIZE(num) \
(num / (sizeof(long) * 8) + 2)
#define BITS \
(sizeof(long) * 8)
#define BITPOS(index) \
((index % BITS) + 1)
#define ArrayPos(index) \
(UI index/BITS+1)
#define OutArrayError(pole, index) \
Error("Index %ld mimo rozsah 0..%ld", (long) index, (long) pole[0])
#define OutArray(pole, index) \
(index < 0 || index > pole[0]) ? OutArrayError(pole, index),0 :
#define BitArray(jmeno_pole, velikost) \
unsigned long jmeno_pole[SIZE(velikost)] = {0}; \
jmeno_pole[0] = velikost
#ifndef USE_INLINE
#define GetBitIn(jmeno_pole, index) \
(jmeno_pole[ArrayPos(index)] & (1LU << BITPOS(index)) ? 1 : 0)
#define GetBit(jmeno_pole, index) \
OutArray(jmeno_pole, index) GetBitIn(jmeno_pole, index)
#define SetBit(pole, index, vyraz) \
if(!(index >= 0U && index <= pole[0]))\
OutArrayError(pole, index);\
if(vyraz != 0) \
pole[ArrayPos(index)] |= 1LU << BITPOS(index); \
else \
pole[ArrayPos(index)] ^= GetBit(pole, index) << BITPOS(index)
#endif
#ifdef USE_INLINE
inline int GetBit(unsigned long pole[], long index)
{
if(index < 1 || index > pole[0])
Error("Index %ld mimo rozsah 0..%ld", (long) index, (long) pole[0]);
return pole[ArrayPos(index)] & ((1LU << BITPOS(index)) ? 1 : 0);
}
inline void SetBit(unsigned long pole[], long index, int vyraz)
{
if(index < 0 || index > pole[0])
Error("Index %ld mimo rozsah 0..%ld", (long) index, (long) pole[0]);
if(vyraz != 0)
pole[ArrayPos(index)] |= 1LU << BITPOS(index);
else
pole[ArrayPos(index)] ^= GetBit(pole, index) << BITPOS(index);
}
#endif
int main()
{
BitArray(eSito, N);
SetBit(eSito, 0, 1);
SetBit(eSito, 1, 0);
for(unsigned int i = 2; i < N; i++)
{
SetBit(eSito, i, 0);
}
unsigned long sqrt_n = sqrt(N);
for(unsigned int i = 2; i < sqrt_n; i++)
{
if(GetBit(eSito, i) == 0)
{
for(unsigned int j = i * i; j < N; j += i)
{
SetBit(eSito, j, 1);
}
}
}
int count = 0;
int prvocisla[10] = {0};
for(unsigned int i = N - 1; i > 1; i--)
{
if(GetBit(eSito, i) == 0)
{
prvocisla[count] = i;
count += 1;
if(count == 10)
break;
}
}
for(int i = 0; i < 10; i++)
printf("%d\n", prvocisla[9-i]);
return 0;
}
Funkcni by to byt melo, nejrychlejsi je to pri pouziti maker, inlive funkce jsou tam pro porovnani (bylo v zadani) a je to cca o 1s pomalejsi. Jeste dodam, ze se vypisuje jen poslednich 10prvocisel, vypisovat vsechno by bylo pochopitelne znacne pomalejsi, kuli io operacim.