Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedávo jsem na stroj mého malého brášky, nahodil archlinux. Jako DE jsem vybral GNOME, kterej jel celkem obstojně, nemohl jsem si na nic stežovat, na to že to je počítač několik let starý, to jelo svižně.
Asi tak před pár dny jsem na svým pc zkoušel KDE4, celkem se mi to zalíbylo, a tak mě napadlo, že zkusím jestli se dá KDE4 rozjed i na něčem pomalejším. Takže jsem se rozhodl na bráškův pc nahodit KDE4. Balíčky jsem měl už postahovaný u sebe na pc, takže jsem si je přes síť nahodil i na ten bráškův kompl. Pak jsem to dal instalovat, restartoval pc a jako sezení jsem zvolil KDE4. K mému údivu to vše krásně najelo, trvalo to sice o něco málo déle než na mém pc, ale zas tak zlý to nebylo. Ale doba startu mě příliš nezajímal, spíše jsem byl zvědav, jak se bude jevit KDE4 jako celek, hlavně odezva GUI atd. Pokud bych měl porovnat KDE4/QT4 s GNOME2/GTK2, tak bych si dovolil tvrdit že rychlost je +- stejná, teda alspoň se to tak tváří. Ale například dolphin jede mnohonásobně lépe než nautilus.
Takže ve výsledku se dá říct, že KDE4 zdaleka není tak náročné jak by se mohlo na první pohled zdát. Ještě sestava na které jsem to zkoušel:
cpu: 333MHz RAM: 128MB GK: TNT Vanta 16MB RAM AGP 4x
Tiskni
Sdílej:
... uz jenom pro Xka je to dost malo...Proboha proc? Samotny XServer si nevezme vice nez 20-30MB rezidentne, starsi servery z XFree klidne i mene (na mem starem notebooku kolem 10-15MB). Na 64MB bez swapu jde Xka povozovat i s nejakym mene narocnym windowsdmanagerem a jde tam spustit a provozovat mene narocne aplikace, dokonce i Firefox, pokud vypnete pametovou cache, obrazky, Javascript a vsechny pluginy.