Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Nedávo jsem na stroj mého malého brášky, nahodil archlinux. Jako DE jsem vybral GNOME, kterej jel celkem obstojně, nemohl jsem si na nic stežovat, na to že to je počítač několik let starý, to jelo svižně.
Asi tak před pár dny jsem na svým pc zkoušel KDE4, celkem se mi to zalíbylo, a tak mě napadlo, že zkusím jestli se dá KDE4 rozjed i na něčem pomalejším. Takže jsem se rozhodl na bráškův pc nahodit KDE4. Balíčky jsem měl už postahovaný u sebe na pc, takže jsem si je přes síť nahodil i na ten bráškův kompl. Pak jsem to dal instalovat, restartoval pc a jako sezení jsem zvolil KDE4. K mému údivu to vše krásně najelo, trvalo to sice o něco málo déle než na mém pc, ale zas tak zlý to nebylo. Ale doba startu mě příliš nezajímal, spíše jsem byl zvědav, jak se bude jevit KDE4 jako celek, hlavně odezva GUI atd. Pokud bych měl porovnat KDE4/QT4 s GNOME2/GTK2, tak bych si dovolil tvrdit že rychlost je +- stejná, teda alspoň se to tak tváří. Ale například dolphin jede mnohonásobně lépe než nautilus.
Takže ve výsledku se dá říct, že KDE4 zdaleka není tak náročné jak by se mohlo na první pohled zdát. Ještě sestava na které jsem to zkoušel:
cpu: 333MHz RAM: 128MB GK: TNT Vanta 16MB RAM AGP 4x
Tiskni
Sdílej:
... uz jenom pro Xka je to dost malo...Proboha proc? Samotny XServer si nevezme vice nez 20-30MB rezidentne, starsi servery z XFree klidne i mene (na mem starem notebooku kolem 10-15MB). Na 64MB bez swapu jde Xka povozovat i s nejakym mene narocnym windowsdmanagerem a jde tam spustit a provozovat mene narocne aplikace, dokonce i Firefox, pokud vypnete pametovou cache, obrazky, Javascript a vsechny pluginy.