Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Nedávo jsem na stroj mého malého brášky, nahodil archlinux. Jako DE jsem vybral GNOME, kterej jel celkem obstojně, nemohl jsem si na nic stežovat, na to že to je počítač několik let starý, to jelo svižně.
Asi tak před pár dny jsem na svým pc zkoušel KDE4, celkem se mi to zalíbylo, a tak mě napadlo, že zkusím jestli se dá KDE4 rozjed i na něčem pomalejším. Takže jsem se rozhodl na bráškův pc nahodit KDE4. Balíčky jsem měl už postahovaný u sebe na pc, takže jsem si je přes síť nahodil i na ten bráškův kompl. Pak jsem to dal instalovat, restartoval pc a jako sezení jsem zvolil KDE4. K mému údivu to vše krásně najelo, trvalo to sice o něco málo déle než na mém pc, ale zas tak zlý to nebylo. Ale doba startu mě příliš nezajímal, spíše jsem byl zvědav, jak se bude jevit KDE4 jako celek, hlavně odezva GUI atd. Pokud bych měl porovnat KDE4/QT4 s GNOME2/GTK2, tak bych si dovolil tvrdit že rychlost je +- stejná, teda alspoň se to tak tváří. Ale například dolphin jede mnohonásobně lépe než nautilus.
Takže ve výsledku se dá říct, že KDE4 zdaleka není tak náročné jak by se mohlo na první pohled zdát. Ještě sestava na které jsem to zkoušel:
cpu: 333MHz RAM: 128MB GK: TNT Vanta 16MB RAM AGP 4x
Tiskni
Sdílej:
... uz jenom pro Xka je to dost malo...Proboha proc? Samotny XServer si nevezme vice nez 20-30MB rezidentne, starsi servery z XFree klidne i mene (na mem starem notebooku kolem 10-15MB). Na 64MB bez swapu jde Xka povozovat i s nejakym mene narocnym windowsdmanagerem a jde tam spustit a provozovat mene narocne aplikace, dokonce i Firefox, pokud vypnete pametovou cache, obrazky, Javascript a vsechny pluginy.