Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera (resp. dneska ráno, repríza) jsem viděl diskusní pořad s pány Nečasem a Sobotkou. V průběhu diskuse pan Nečas položil otázku: "Kolik má bilión nul?" (prý středoškolské učivo) a pak sám si odpověděl, že 12.
Nevím, co si pan Nečas pod biliónem představuje, ale já podobně jako třeba u desíti nebo tisíce, že je to abstraktní pojem udávající množství. Také mě zaráží výraz "nul", jestli:
Tiskni
Sdílej:
Hm, šlo by to spočítat, kolik jich je tam obsažených - kdyby se to upřesnilo, třeba "kolik nul je v celých číslech od 1 do 1e12" - ale takoé příklady nemám rád.
billion 1) BR bilion 2) AM miliarda
Lexikon slovenského pravopisu:
bilión: milión miliónov
miliarda: tisíc miliónov
já nevím, co je tak těžkého na tom převést otázku na tvar "Kolik číslic nula je v desítkovém zápisu čísla bilion?"Ani to nemusí byť presné:
1 000 000 000 000
- 12 1 000 000 000 000,000
- 15 0 001 000 000 000 000
- stále 15.
nehledě na to, že se celá čísla zásadně vyjadřují s přesností na jednotky (od toho jsou to čísla celá, že ...)No ale tu žiadne jednotky zadané nie sú (a keby aj boli, na veci to nič nemení) a o tom, že to má byť celé číslo tu tiež nikde nie je ani zmienka. Ale vlastne je to jedno...
0001000000000000
je ve skutečnosti 68719476736. :-)
2. Prečo len po desatinnú čiarku?konvence ...
A keď náhodou áno, tak to môžeme obmeniť na 0 001 000 000 000 000
- stále 15.
nemužeme, pokud není zadáno jinak - opět konvence (která se dodržuje i ve vašich krajích, viděl jsem nedávno slovenskou desetikorunu a bylo na ní napsáno 10 a ne "0 001 0")
prosímtě, pokud neumíš pořádně česky, tak se nesnaž slovíčkařit a) jednotkami nejsou myšleny jednotky fyzikální, nýbrž řád jednotek (tj. číslice, kterou v desítkovém zápisu násobíš 10^0) b) bilion celé číslo je, dokonce je to číslo přirozené - zkus dokázat opak ... copak vždy musí někdo zmínit že se Země točí, aby se točila?nehledě na to, že se celá čísla zásadně vyjadřují s přesností na jednotky (od toho jsou to čísla celá, že ...)No ale tu žiadne jednotky zadané nie sú (a keby aj boli, na veci to nič nemení) a o tom, že to má byť celé číslo tu tiež nikde nie je ani zmienka.
bilion (ať je to kolik chce) / 0 = kladné nekonečno... takže nějaké jiné číslo :)
Tento clanek/anketa a nasledna diskuze, je barvitym prikladem unavenych, sebestrednych a z realneho sveta odtrzenych lidi … Ja kdyz mam takove chvilky, tak se snazim vyrazit do prirody nebo mezi humanitne vzdelane lidi
No, to si tedy pomůžete. Podle mých zkušeností se humanitně vzdělaní lidé zabývají úplně stejnými blbostmi (pokud se na to podíváte trochu s odstupem) jako oběti přírodovědného a technického vzdělání, jen jim připadají zajímavé trochu jiné blbosti.