Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Přepisuje ještě Yast konfigurační soubory, které si uživatel mnohdy pracně zeditoval k obrazu svému?
Ač sám uživatel Opensuse, na destkopu se v konfigurácích příliš často nehrabu. A Yast měl v tomto historicky dost špatnou pověst. I proto mě první myšlenka ohleně serverového OS zavedla k Ubuntu. Jaká je vaše zkušenosti s konfiguráky a Yastem? Nejlépe z verzí 11.x ! Hází ještě Yast CLI administrátorovi občas klacky pod nohy? Na případném serverovém nasazení by to mohlo vadit.
PS: Vím že to je chameleon
Tiskni
Sdílej:
A blogy o kočkách
Nikdy se mi to nestalo (narozdíl třeba od Debianu).
a co ti v Debianu přepsalo konfiguráky, smím-li se zeptat.
dpkg-reconfigure
? Mám openSUSE 11.0 nasazené na serveru, a jediné s čím jsem bojoval co se týká tohoto přepisování jsou vhosty v Apache. Ale to pouze v případě, že jsem konfiguraci poté editoval v Yastu a musím říct, že mě na to Yast vždycky upozornil.
Co je trošku nezvyk (asi), je to že jsou různé konfiguráky rozdělené do více souborů. Mám namysli jeden konfigurační soubor je rozdělen na části do více menších souborů. Například zrovna Apache. Ale podle mě je to takto logičtější a i přehlednější. Ale nevím jak je to v ostatních distrech.
Takhle to je v mnoha disribucích. V Ubuntu je například co jsem si stačil všimnout /etc/apt.conf takhle rozdělen do souborů. V opensuse jsem si zase všimnul /etc/xinet.d, taky rozdělené. Nejdřív jsem brblal, ale po chvilce používání je todocela fajn.
Mozes napisat konkretne, ako ten problem zreprodukovat?