Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Přepisuje ještě Yast konfigurační soubory, které si uživatel mnohdy pracně zeditoval k obrazu svému?
Ač sám uživatel Opensuse, na destkopu se v konfigurácích příliš často nehrabu. A Yast měl v tomto historicky dost špatnou pověst. I proto mě první myšlenka ohleně serverového OS zavedla k Ubuntu. Jaká je vaše zkušenosti s konfiguráky a Yastem? Nejlépe z verzí 11.x ! Hází ještě Yast CLI administrátorovi občas klacky pod nohy? Na případném serverovém nasazení by to mohlo vadit.
PS: Vím že to je chameleon
Tiskni
Sdílej:
A blogy o kočkách
Nikdy se mi to nestalo (narozdíl třeba od Debianu).
a co ti v Debianu přepsalo konfiguráky, smím-li se zeptat.
dpkg-reconfigure
? Mám openSUSE 11.0 nasazené na serveru, a jediné s čím jsem bojoval co se týká tohoto přepisování jsou vhosty v Apache. Ale to pouze v případě, že jsem konfiguraci poté editoval v Yastu a musím říct, že mě na to Yast vždycky upozornil.
Co je trošku nezvyk (asi), je to že jsou různé konfiguráky rozdělené do více souborů. Mám namysli jeden konfigurační soubor je rozdělen na části do více menších souborů. Například zrovna Apache. Ale podle mě je to takto logičtější a i přehlednější. Ale nevím jak je to v ostatních distrech.
Takhle to je v mnoha disribucích. V Ubuntu je například co jsem si stačil všimnout /etc/apt.conf takhle rozdělen do souborů. V opensuse jsem si zase všimnul /etc/xinet.d, taky rozdělené. Nejdřív jsem brblal, ale po chvilce používání je todocela fajn.
Mozes napisat konkretne, ako ten problem zreprodukovat?