Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jenže u ATI (AMD) se dá čekat, že budeme mít do budoucna kvalitní open source ovladač. Nvidia specifikace svých karet, jak je vidět, zveřejnit nehodlá.
Jinak fglrx (ATI Catalyst) je utrpení, to je pravda. Po nainstalování mi začalo Kubuntu "padat". Open source ovladač "radeonhd" zase neumí 2D, resp.3D akceleraci. Ale to se do budoucna určitě zlepší.
Já osobně, kdybych to dostal jako placenou práci, tak tento ovladač za tu dobu stvořím úplně s přehledem a sám.Skoro se mi zdá, že zase slyším lži, jako obvykle.
AMD/ATI již nělikrát uvolnila (všimněte si minulého času - pro Vás speciálně jako lekci českého jazyka vysvětluji, že minulý čas znamená, že se to už stalo, a že to není pouhý slib) různé části dokumentaci, kterými OTEVŘELA SPECIFIKACE. Nic jiného tímto neudělala. Mezi uvolněnými specifikacema byly i věci týkající se 3D.Tak si podle toho, pane Ponkrác, můžete zkusit napsat komplet ovladač s podporou 3D. Specifikace byly otevřeny jen částečně. Nuže se předvěďte.
Každému doporučuji se čemukoli z dílny ATI vyhnout, a vyhýbat do té doby, než zde bude perfektní opensource ovladač, nebo aspoň perfektní Fglrx.To "cemukoliv" bych opravil na "cemukoliv s chipy novejsimy nez rada r200 (pokud chcete plne funkni ovladac) pripadne nez rada r500 (pokud chcete 2D plne funkcni a 3D alespon trochu funkcni)". Ja sam mam v desktopu rv350, v HTPC rv250 a v notebooku rv200 (mam pocit, ze se ale mobilni verze jmenuje jinak, M10 nebo tak nejak) a az na nefunkcnost OpenGL her s novejsimy enginy (Doom 3 a pod.) s opensource ovladaci zadne jine problemy nemam. Osobne si myslim, ze i pro ty dnes nejnovejsi modely bude nekdy v dispozici opensource ovladac, ale bohuzel budou pri tom stejne zastarale jako je moje rv350 dnes
Podíváme-li se na ovladačovou mizérii ATI na platformě Windows...zvláštní, za poslední roky jsem jel x550, x1300, 2900, 3450, 3650, 3850, 4550, 4670, 4850 a nepamatuju si na nějaký výraznější problém s drivery pod wokenicemi. ano, občas se sralo ccc, ale to s ovbladači a funkčností ve hrách nesouvisí (beztak jej netřeba používat). mohl bys tedy tu mizérii rozvést, nejlépe doložit vlastními negativními zkušenostmi z používání (na "kámoš má" jsem už fakt alergickej)?
...na "kámoš má" jsem už fakt alergickej..., protože i u kámoše se člověk dozví či vyzkouší mnoho věcí, ale dobrá - omezíme se pouze na ty, které jsem měl osobně ve svém PC. Byly ty tyto:
ATI Radeon 9000 ATI Radeon 9250 ATI Radeon X550 ATI Radeon X1250 ATI Radeon X1600 ATI Radeon HD2600 ATI Radeon HD3200 ATI Radeon HD3650 ATI Radeon HD4850Snad jsem na žádnou nezapoměl, každopádně toto jsou kusy, které jsem měl osobně já ve svém PC a všechny jsem používal nebo aspoň vyzkoušel(HD4850) ve Windows i v Linuxu. Musím říct, že né vždy jsem byl nespokojen. V době Radeonu 9000 mi karta sloužila dobře nějaký ten rok, dva? Už si nepamatuju jak dlouho. Byl to nějaký Herkules 3D Prophet. Čas plynul a já si jednoho dne zatoužil zahrát Call of duty2. Vše ovšem končilo chybovou hláškou: "Your driver does not support dynamic textures" Zjistil jsem, že potřebuji novější ovladače a v ten moment to začlo. Asi jsem byl u historického milníku posrání ATI driverů. Někdy během té doby mezi mým nákupem ATI a instalací CoD2 totiž v ATI vymysleli Catalyst Control Center. Tahleta příšernost na mém P4 způsobila katastrofální pomalost startu Windows XP, protože systém sice najel, ale jakmile se začal načítat Catalyst Control Center do system tray, na desítky vteřin možná minutu to zmrzlo. Tehdy jsem to řešil tak, že jsem nainstaloval staré drivery se starým CC a pak přeinstaloval ovladač, ale CC nechal staré. Dodneška jsem vděčný, že šlo Catalyst CC aspoň nenainstalovat. Karty X300-X800 podle mě nebyly nic moc. AGP chipy naroubované na PCIe sběrnici, tu X1600 ještě někde mám, a dodneška náhodně po restaru vyhazuje pruhy v obraze což je třeba řešit dalším restartem. Catalyst Control Center stále nenažraný, kolega v kancu, co rád Quaka raději doporučuje Omega-drivers, ty podávají vyšší výkon a nemají imbecilní Control center. Radeon X1250 jsem měl v několika kusech, pokud se dobře pamatuji, všechny zdechly mě i mým kolegům, Gigabyte asi neumí dělat AMD desky, ale od inteligentního chipu bych očekával, že seaspoň neuškvaří. HD3650 a HD3200 jsem měl možnost vyzkoušet pouze v Linuxu. Takže zde o Windows driverech nemohu hovořit, za to opět Gigabyte a opět IGP ATI, a opět co? Zdechla. Tentokrát ssebou vzala i CPU. proto zkušenosti s ovladači v té době malé. Včera jsem zkoušel HD4850. Catalyst Control Center nabíhá rychle. Ovšem to připisuji spíše své obrovské RAM a rychlému CPU. Oproti Control center nVidie je to strašně nepřehledné, do Windows neintegrované. Pokud si koupím dnešní produkt ATI, mám téměř 100% jistotu, že ovladače budou další rok upravovány a opravovány, protože v ATI asi neumí dodat kvalitní driver při vydání karty.
Pokud si koupím dnešní produkt ATI, mám téměř 100% jistotu, že ovladače budou další rok upravovány a opravovány, protože v ATI asi neumí dodat kvalitní driver při vydání karty.Tohle se rika pomalu uz od dob ATI Rage - kvalitni hardware, ale spatne drivery, ktere jsou odladeny az po nekolika mesicich od vydani.
pro svůj Linux preferuji tyto samostatné grafiky:Intel už dělá samostatné grafiky? Sem s nimi!
Mne KDE na ATI vždy bežalo bez najmenších problémov. Vlastne som s ATI mal v živote jediný problém a to keď som raz zabudol po inštalácii driveru vymeniť modul jadra. Po ďalšom reštarte bolo všetko OK.
Potom som vymenil svoju ATI Radeon 9200SE za Nvidiu 5200 (kvôli hroznému chladiču na ATI) a Nvidia išla zase bez problémov. Teda išla .. asi pred 3 týždňami mi odišla asi doska, nechcelo sa mi zatiaľ presne zistiť kde je problém.
Na jednom notebooku mám SIS. Žiaden problém s grafikou. Všetko rýchle, stabilné, video bez problémov.
Teraz používam intel. Intel išiel výrazne horšie ako Nvidia (chýbajúca vertikálna synchronizácia videa). Našťastie to v 2.2 opravili.
Neviem čo všetci majú problémy s grafickými kartami v linuxe, ja som v živote na žiaden závažnejší problém s grafickými kartami nenarazil.
Xv taky funguje (ale poslední dobou se mi stane, že jednou za čas sebou - třeba - VLC vezme celý systém, ještě jsem nevypozoroval, kdy se tak stává).No jestli jednou začas s sebou nějaký přehrávač videa vezme celý systém, tak se to jednoznačně nedá nazvat funguje.
Já bych se připojil spíše s pozitivními zkušenostmi. Nedávno jsem byl jistými okolnostmi donucen zakoupit do své starší desky zakoupit ATI X1550. Ač jsem si byl vědom ne zrovna pozitivních ohlasů na kvalitu ovladačů pro Linux, tak jsem to přesto udělal.
Po zhruba půlročním používání jsem nezaznamenal žádné zádrhele ani problémy (předtím jsem dlouho používal grafiku nVidia). A co se týče kvality fglrx, tak mi připadá, že se to s každou novou verzí spíše zlepšuje. Jsou to ale moje subjektivní zkušenosti a nevylučuji, že má někdo zkušenosti jiné.
Teď v tom mám v hlavě pořádnou bramboračku: v téhle dikusi je ATI shit, ale tady nedaleko, a ne tak dávno, je shitem zase nVidia.
V oboru grafických kartet se neorientuju, ale v dohledné době mě čeká nákup nového železa. Protože pro mně je PC nástroj a nehodlám nakupovat a zkoušet X karet, mám dotaz: Existuje někde nějaké opravdu KVALIFIKOVANÉ srovnání dostupných karet založené na důkladných a zevrubných testech, nikoli na nahodilých zkušenostech? Zajímá mě výkon a kvalita v: 3D (hry a objemové modelování CAD), 2D (Gimp, foto a video) a zbytek (kancelář), a to odděleně.
Aby ti na tohle někdo skutečně objektivně odpověděl, tak by musel přiletět z vesmíru nebo z Marsu a odzkoušet všechny karty na všech možných hardwerových sestavách.
Každý je prostě nějak ovliněn zkušenostmi ( negativními nebo pozitivními) z používání různých grafických karet. Ty si můžeš všechny ty informace přebrat a přehodnotit, anebo hledat informace jinde.
Tím že jsem napsal "odděleně" jsem měl na mysli doporučení pro každou klíčovou oblast používání; karta, která je vynikající na kancelář, je pro 3D nepoužitelná, a tak podobně. Pak si vyberu podle převládajících aplikací a podle peněženky; v tom se snad shodneme.
Mně ale šlo o něco jiného: jsou tu dvě poměrně rozsáhlé diskuse na jedno téma na jednom serveru v podstatě v rámci jedné komunity, hodnocení ATI x nVidia je v těchto dvou diskusích ale ostře protikladné. Mně jako uživateli, který se zabývá především sw a nechce přehazovat karty a zkoušet různé ovladače, pak zbývá po přečtení všech těch článků na netu jediné: zavřít oči, vsadit na něco a modlit se, aby nebyl problém (nebo aby byl alespoň rozumně řešitelný).
Musím říct, že jsem moc rád, že mám svou 9600GT a nemusím se otravovat s něčím tak příšerným, jako je ATI.Vzhledem k tomu, jak nízký výkon tahle karta má si myslim, že rozcházet na tom nějak mohutně 3Dčko moc nemá smysl.
Nemyslím si, že Windows aplikace jsou profesionálnější, než Linuxové, ale zase si myslím, že Linux vývojáři naprosto zbytečně spoustu energie musí věnovat překonávání roztříštěnosti Linuxu, jeho žádného standardu, a často se to musí řešit značně prasecky (statické linkování, apod..), a špatné dokumentaci pro vývojáře.Roztříštěnost žádný velký problém není, dokud neděláte nějaký vysoce komplikovaný proprietární software. V takové situaci stačí přibalit knihovny, což byste udělal i na Windows. Jaké standardy vám na Linuxu chybí? Proč byste musel použít statické linkování? A kde je ta špatná dokumentace (minule se odhalil jen kernel space)? Zatím pro mě vypadáte jen jako lhář, co háže špínu, tak ukažte, že tomu tak není!
Podpora TCP/IP tam bola, to uz bol fakt pokrok (oproti starsim Windowsom).A to ještě jenom když sis ji doinstaloval ručně.
Tak Windows 95 jsem používal nesmírně dlouho, asi pět let v kuse. A "Připojení do interentu" mě připojilo do celosvětové internetové sítě ,,,,
Téměř každý instaloval balíček Netscape Navigator. S MS-IE bylo spoustu problémů, téměř nepoužitelné.
http://en.wikipedia.org/wiki/Netscape_Navigator
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Explorer
Nebo jako já měl ještě druhý boot na IBM OS/2 Warp, který Internet zvládal perfektně.
Tiskni
Sdílej: