Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kdysi jsem žil v iluzi, že mám na výběr. Podívejte jak je to úžasné. Vyberu si desktop jaký chci, správce oken jaký chci, kernel jaký chci, multimadiální framework jaký chci.... Jenže funguje to tak skutečně? Na jeden z strojů jsen nainstaloval Opensuse s Gnome. Gnome byl požadavek uživatele a tak jsem se pořádně zahloubal do vybavení tohoto Desktopu programy. Nepříjemný plíživý pocit, který již dlouho mám z používání svého KDE desktopu se potvrzuje i zde....
Volba Gnome vs. KDE ve skutečnosti končí u volby kdm vs. gdm. Nakonec musí mít člověk Gnome i KDE protože bez toho se fungovat nedá. Rozvinu to lehce do několika příkladů:
Amarok. Již několik let se snažím nalézt jednoduchý přehrýávač, od kterého očekávám jen 2 vlastnosti. Za prvé bude umět minimalizaci do systray, a za druhé otevírané soubory se budou přidávat do fronty (enque), místo aby se okamžitě spouštěly. Druhý požadavek by šel ještě obejít tím, že by Nautilus měl v kontextové nabídce "přidat do fronty totemu" nebo tak něco. Bohužel. Žádný takový jsem nenašel. Existuje kolotočářský přeplácaný cirkus Banshee-1.exe, který umí systray, ale né enque. Pak je tu Exaile, který je o poznání přehlednější, ale opět neumí enque. Totéž rhythmbox. Ten umí systray, ale když člověk otevře další soubor, Rhythbox ho hodí někam do playlistu (né nutně na konec) a zastaví přehrávání (pause). člověk pak musí zmáčknout play. Pak je tady Audacious, který je malý, docela se mi líbí, ale z praktického hlediska neumí ani jedno. Bohužel, Zbývá už jen provozovat Amarok v Gnome. Jenže Amarok 2 už používá Phonon, takže se nenastavím Amarok pouze v Amaroku, jak to bylo v KDE3, ale potřebuju mít v Gnome celé KDE-control, abych mohl nastavit Phonon....
SMPlayer. Tohle jeden z mála programů, u kterých mám pocit, že je to supr. Sice používá Qt, ale to mi vůbec nevadí. Yast používám taky v Qt, protože ta GTK hrůza co vyrobili v Novellu se používat nedá. Problém vůbec není v toolkitu a žádný spor mezi GTK+ vs. Qt nevidím. SMPlayer je samostatný, na prostředí nezávislý a funguje všude dobře. Hurááá.
Firefox. Tenhle prohlížeč má jednu nepříjemnou vlastnost. Závisí na nastaveních Gnome. Takže pokud máte KDE, potřebujete se přepnout do Gnome, aby jste nastavili výchozí programy pro jednotlivé soubory (PDF, torrent, AVI...). Ty vám pak bude Firefox nabízet pro otevření stahovaných souborů i když jste v KDE. Bohužel, jedinou možností v KDE (pokud defaultní volba Gnome nevyhovuje) je napsat jméno programu ručně, ale to si Firefox příště nepamatuje.
KSnapshot - Existuje vůbec něco takového pro Gnome? Ten snímač obrazovky co je v Gnome defaultně to je snad špatný vtip. Kde je výběr části obrazovky? Kde je sejmout vybrané okno?
Takhle by se dalo pokračovat dále. Bohužel. Rád bych se zbavil závislosti na obou prostředích, ale příliš se mi to nedaří. Nejde jen o to, že má člověk najednou kde-libs nebo gnome-libs, ale mnohdy některý program nejde dobře nakonfigurovat z jiného prostředí a pak už je to průser a nekonzistentní guláš. Nautilus nemá téměř žádnou integraci v kontextové nabídce. Zato má ovšem možnost skriptů. Když jsem na to koukal, usoudil jsem, že pro BFU to asi nebude a vůbec nechápu jak tohle může být jediná možnost v prostředí pro BFU. Je to jako v pasti. Rád bych místo Knome zprovoznil Gnome, jenže ono to zdá se nejde. Jak to řešíte vy? Podařilo se vám zbavit se aplikací kriticky závislých na jednom i druhém prostředí, případně alespoň na tom jednom, co nepoužíváte?
Tiskni
Sdílej:
což asi nebude program pro mou přítelkyni, že?
Kde je sejmout vybrané okno?Alt+PrintScreen
Amarok.To se dá používat?
Mě funguje jen Printscreen na celou obrazovku.
Mně Amarok taky padal. Na první pohled mi taky nebyl moc příjemný.Amarok.To se dá používat?
Yast používám taky v Qt, protože ta GTK hrůza co vyrobili v Novellu se používat nedáAFAIK je Yast gtk komunitní projekt.
Firefox. Tenhle prohlížeč má jednu nepříjemnou vlastnost. Závisí na nastaveních Gnome.No KDE4 už určitě používá stejné nastavení mite-type, jako Gnome. Rozhodně system-wide v /usr/share/applications a dost možná i ~/.local/share/applications. Viz screenshot - prostředí KDE4(.2), doinstalován kde4-ark a Firefox i nautilus ho nabízejí. V Gnome by mohl dělat problém File Roller, který by možná tohle nastavení přebil, u ostatních ne archivačních programů by to mělo fungovat.
Jak to řešíte vy? Podařilo se vám zbavit se aplikací kriticky závislých na jednom i druhém prostředí, případně alespoň na tom jednom, co nepoužíváte?Nepoužívám nic z Gnome
Mě teda Firefox nabízí v KDE4 k otevření PDF jenom GIMP. Když PDF stáhnu, otevře ho Okular (nebo jak se to jmenuje)
KDE a Gnome používají vzájemně kdeco. Například jsem teď zjistil, že asi i dost velkou část konfigurace session managementu, což mě nevýslovně potěšilo, asi, protože tohle jsem nikdy integrovat nechtěl.
Snad ani ne, je to tuším jenom nějaké takové to společné místo k nastavení v .config
, asi by to snad mělo být i nějak oddělené, ale moc to nefunguje. Je to pěkně nanic, proč bych proboha chtěl spouštět stejné aplikace v KDE i Gnome...
Nechápu, proč se omezovat. Ano, nejlepší je mít obojí. Držet se dogmaticky jednoho prostředí je... dogmatismus
Mám rád čistotu Gnome a docela se mi líbí GTK look&feel. Ale bez Krusadera bych si práci představit nedovedl. Amarok používám více méně z donucení (xmms už není v distribuci). KTorrent a K3B jsou taky lepší než hračky co defaultně servíruje ubuntí GNOME.
Btw. Qt aplikace spuštěné pod Gnome vypadají dobře. Ale GTK aplikace spuštěné pod KDE mají obvykle takové to téma z devadesátých let...
To je bug v Ubuntu. Repspektive né bug v aplikaci, ale v návrhu. Když spustíš v Kubuntu GTK aplikaci, má theme jako ostatní QT aplikace. Ale když spustíš Synaptic, tak má ten hnusný theme ala Win98. Bohužel, Synaptic spoustis jako root, a v Ubuntu je root "zablokovany". Takže člověk musí sehnat utilitu gtk-chtheme, spustit ji pomocí kdesudo, a nastavit nějaké příjemné téma - třeba Clearlooks. Přísští spuštění Synapticu už bude mít téma Clearlooks.
enqueue a systray - VLC a single instance mode
snímky obrazovky - GScrot
a skutečně jsem tam tu volbu nenašel. VLC 0.9.8a (qt based)
> KSnapshot - Existuje vůbec něco takového pro Gnome? Ten snímač obrazovky co je v Gnome defaultně to je snad špatný vtip. Kde je výběr části obrazovky? Kde je sejmout vybrané okno?
Sejmout vybrané okno lze buď přes klávesovou zkratku (standardně Alt+PrintScreen, ale můžeš si to normálně změnit). Sejmout jen výběr přes ten dialog nelze (a upřímně -- jak často to kdo potřebuje...), nicméně to umí třeba GIMP.
Já to používám pořád. Proč bych měl snímat něco co nepotřebuju.
A s tím Nautilem, to jesice fajn. Ale když nejsem programátor skrptů, tak si mám po čertech shánět skripty po internetu? člověk by očekával, že komplexní prostředí, jaké gnome je, nabídne alespoň elementární integraci svých aplikací.
> A s tím Nautilem, to jesice fajn. Ale když nejsem programátor skrptů, tak si mám po čertech shánět skripty po internetu?
Kdo říká, že to máš programovat? Stáhni si něco hotového. Stačí to přidat do patřičného adresáře. Viz.
> člověk by očekával, že komplexní prostředí, jaké gnome je, nabídne alespoň elementární integraci svých aplikací.
GNOME nabízí Rhythmbox, který pracuje s kolekcí. Kolekce = libovolné množství adresářů, které označíš jako součást kolekce. Jen minimum lidí pracuje tak, že prochází soubory a přidává je do nějakého seznamu skladeb, takže na tom GNOME podle mě nijak netratí, že to není jeho standardní součástí...
Zkus třeba Quod Libet. Ten umí pracovat jak s kolekcí, tak se soub. systémem.
Já jsem pochopil, jak se se skripty pracuje. Ale pokud na to nejsem odborník a distributor žádné základní skripty nenabízí, jsem odkázán na neznámé zdroje třetích stran.
Kde je sejmout vybrané okno?
en.wikipedia.org/wiki/File:Gnome-screenshot_on_Ubuntu.png
Grab the current window
- enque nemýlím-li se Exaile umí
- mplayer
- Xfce: http://goodies.xfce.org/projects/panel-plugins/start#xfce4-screenshooter-plugin
- http://slim.berlios.de/
- http://lxde.org/, http://gscrot.ubuntu-projekte.de/
a jak se to v Exaile nastauje. Nikde jsem to tam nenašel a zas tak moc voleb to nemá.
Záložka soubory, pravé tlačítko -> "Připojit k seznamu skladeb".
Nic takového v Exaile nevidím
Opravdu? Nevím, ale nejspíš začnu být lehce nepříjemný...
Ale na to jsem se vůbec neptal.
Mě jde u funkci, kdy ve správci souborů otevírám hudební soubor a ten místo aby se aduio přehrávači okamžitě spustil, tak se jednoduše připojí na konec fronty. Přehrávač tedy hraje, visí v systrayi, vůbec ho nevidím, a "spouštěním" audio souboru v nautilu je přidávám do playlistu. Takhle se chová amarok ale proGTK ni takového neznám.
No to je opravdu rozdíl... Embeded správce souborů nestačí? Přehrávač nevidíš, ale správce souborů ano... super duper...
dobré to je v tom, že člověk normálně pracuje a obšas může něco přihodt do playlistu, aniž by se musel starat o přehrávač. I ty blbé Windows mají takovou možnost alespoň v kontextové nabídce. Ale už je asi koloritem tohoto serveru, že jakákoli potřeba, která není naimplementována je debilní nápad.
Hurá. Děkuji. Už to fičí. Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď
jen jsem nenašel jak ho dostat do tray, stejně jako ho donutit, aby si po ukončení napamatoval playlist.
Jojo. Mezi tím jsem na to přišel. Když jsem vypnul defaultní tmavočerný skin, zjistil jsem, že tam jsou ještě další záložky, kterých jsem si nevyšiml. Ale i tak díky.
Nojo, ale buď ho mám v system tray i v taskabru, a kdžy ho dám vypnout, tak se vypne tam i tam.
to je podle me o schopnosti hledat a smirit se s tim co je...ja osobne pouzivam Xfce, ktere stoji na GTK, takze preferuji GTK, vsechno mam v GTK a nic mi nechybi.... prehravac quodlibet mi plne vyhovuje nakonfiguruju si v nem razeni a vyhledavani podle libovolnych kriterii, radit do fronty mi taky umi nake vyumelokvane serepeticky nepotrebuju, staci mi ze umi tridit a vyhledavat v hudebni datbazi a prehravat hudbu ...audacious pak pouzivam pro rychle prehravani zvukovych souboru
pokud bych pouzival KDE, asi bych se vykaslal na firefox a pouzival spise operu, nebo konqueror s obema mam dobre zkusenosti.
Totem vie pridávať do fronty. Treba nastaviť, aby sa súbory otvárali pomocou totem --enqueue (v Nautiluse to ide -> pravý klik, otvoriť pomocou -> inou aplikáciou -> napíšeme totem --enqueue. Tým do zoznamu aplikácií pridáme totem --enqueue. Teraz dáme zobraziť v nautilovi vastnosti súboru a na záložke Otvoriť pomocou vyberieme totem.) Takže dá sa to, len som nikdy nepochopil, načo to je dobré.
Pre screenshot jedného okna spustíme gnome-screenshot s parametrom -w a v okennom manažéri si nastavíme klávesovú skratku podľa ľubovôle, napríklad pre openbox:
<keybind key="C-A-Print">
<action name="Execute">
<execute>gnome-screenshot -w</execute>
</action>
</keybind>
A ako dostať do Gnomu rozumnejší okenný manažér ako je nepoužiteľné metacity? Áno, je to naozaj v gnomáckych "registroch".
gconftool-2 --set --type=string /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager /usr/bin/openbox
/usr/bin/openbox nahradíme tým, čo je nášmu srdcu najmilšie (toto nech slúži aj ako externá pamäť, lebo v dokumentácii som to nenašiel)