Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jaký formát dokumentů má státní správa používat? U dokumentů čistě informačního charakteru je asi nejlepší volbou formát *.pdf. Pro dokumenty s možností editace se dá reálně uvažovat mezi formáty *.doc a *.odt.
Formát *.doc je hojně používaný, ale uzavřený, naproti tomu *.odt je otevřený, ale není příliš používaný. Pokud by se měl do budoucna používat *.doc, zastánci otevřeného formátu argumentují tím, že pod Linuxem MS Office není a ani na něj nemají peníze. Na druhou stranu by státní správa mohla argumentovat tím, že MS Office již mají koupený a investice do OpenOffice (instalaci někdo udělat musí) a nutnost upgrade (OpenOffice je žravější) taky něco stojí i když hardware bude využitelný i jinde, pořád jde o investici.
Co by bylo levnější? S čím by bylo méně starostí? Což takhle produkovat dokumenty především ve formátu *.pdf a pokud bude nutné produkovat editovatelné dokumenty, použít formát *.doc se kterými nebudou problém ani při použití OpenOffice. Technická realizace kontroly by jistě byla možná a podle mě nejméně náročná. Jeden malej, nenáročnej a blbuvzdornej prográmek pro kontrolu použitelnosti dokumentu.
Tiskni
Sdílej:
Formát *.rtf je jednoduchý a univerzální, ale jak je používaný a použitelný?
Podle mě dát sekretářkám jeden malej program, pomocí kterého by projely svůj dokument a on by jim řekl že je to OK a nakukat jim, že jde třeba o bezpečnostní opatření, by mělo bejt jednoduchý. Tedy zdali bu to bylo možné. Ještě odzkoušené vzorové dokumenty a bylo by.
Pokud by dokument nebyl OK, program by ho zkonvertoval stylem doc2doc a výsledný výtvor by si sekretářka mohla vizuálně překontrolovat.
Mě osobně je jedno zdali je dokument ve formátu *.doc nebo *.odt. Pokud by se OpenOffice stal základním Office, nevadilo by mi to. Bohužel ale OpenOffice ještě má několik málo nedostatků, o některých jsem kdysi psal, a je hnusně žravej. Třeba širším používáním se pomůže jeho vývoji.
Pokud se bude řešit změna, jistě se bude brát v úvahu fakt, kolika lidem vadí formát *.doc. Jinak státní správě s OpenOffice přeji spokojenou spolupráci, tedy pokud bude.
Nejlepší by stejně bylo, 50% úředníků vyhodit hned a dalších 25% do několika měsíců - někdo tu agendu s rušením zbytečných úřadů udělat musí.JJ, krasny sci-fi. Bohuzel ze ti, kteri by to meli realizovat a meli byt silni zastanci techto reseni, jsou nejvetsi zastancu silne byrokraci a prezamenanosti statni spravy.