Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux.Ale tady jsou uživatelé Linuxu - tenhle free software propagujte mezi uživateli Windows!
Je tak nehorázně těžké pochopit, že blog slouží k vyjádření názoru a není ničím omezený?Vy snad nevidíte, jak všem lezete na nervy?
Jedná se o multiplatformní builder a pokud nějak přimějeme tvůrce aplikací pro Windows používat ho, bude portace aplikací na Linux daleko jednodušší. Uživatele Windows jsou zvyklí na Dev-Cpp, nebo na MS Visual Studio. Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux. Já si myslím že je to správný krok a že je to jedině dobře.By mě zajímalo, kolik tady chodí tvůrců aplikací pro windows.......
Jak malej.Malej? No když myslíš.....
Dovolím si tvrdit, že existuje obrovské množství programátorů a podle mě je jich mnohem více, kteří tvoří aplikace v operačním systému Windows. K tvorbě používají nástroje jako jsou Dev-Cpp, MS Visual Studio, Borland Builder. Pokud autor bude chtít portovat svůj program do Linuxu a myslím si že další aplikace Linuxu neuškodí, asi bude chtít používat to, na co je zvyklí.S tím souhlasím, jen jsem si dovolil pochybovat o tom, že tito win programátoři navštěvují tento server. A pokud snad navštěvují, tak ví o existenci linuxu, gtk a možnostech portace na linux, případně umí používat google, nebo položí dotaz do fóra.
Domnívám se, že mnoho uživatelů Linuxu, a tím myslím i návštěvníky tohoto portálu, používají na svém počítači i operační systém Windows a považuji to za naprosto normální. Svědčí o tom mnohokrát řešené téma DualBoot, přeinstaloval jsem si Windows a nemůžu se dostat do Linuxu, statistiky návštěvnosti portálů (z hlediska používaných operačních systémů) zabývajících se Linuxem, … .Jen vsuvka: Statistika je hodně ovlivněna tím, že mnoho lidí musí v práci, ve škole používat windows.
Proto si myslím, že informace o multiplatformním Builderu, notabene v blogu může někomu pomoci a zajité nikomu neuškodí a snad nikoho neuráží.Aha, já myslel, že se ti jedná spíše o osvětu mezi free a shareware windows vývojáři.
Nelíbí se ti moje texty? Blokuj mě. Chceš lepší články? Napiš je a prezentuj je. Nic ti v tom nebrání, vůbec nic.Né, že by se mi tvoje texty nelíbily, občas i trefíš hřebíček na hlavičku. Ovšem v některých věcech s tebou nesouhlasím a snažím se ti vysvětlit svůj pohled na věc. To je moje právo. Blokovat bych tě mohl, ale kdyby tě začali blokovat všichni, kdo s tebou nesouhlasí, tak by ti nezůstal žádný oponent a pak by to vypadalo, že s tebou všichni souhlasí. Což je samozřejmě špatně.
Pokud máš pocit že svým názorem snižuji kvalitu ABCLinuxu, piš články které podle tebe kvalitu portálu pozvednou.Ale no tak. Nemluv o _názoru_. Ten ti nikdo nevyčítá. Btw, tahle argumentace je docela roztomilá... Asi jako kdybych řekl: "Pokud máš pocit, že moje odpadky v tvém záhonu nejsou pěkné, začni sázet kytky, které ten bordel trochu schovají."
/dev/null
nebo na nějaké ABC Windows, kde padnou na úrodnější půdu a nebudou nikoho obtěžovat.
Propagace Free software a GNU projektů bez ohledu použití a operačního systému nepovažuji za špinění zahrady odpadky.Pochopitelně. Ale to je jen jeden z mála tvých počinů. Naprostá většina zápisků prudí, špičkuje, provokuje a nebo opakuje do zblbnutí stejné věci. Když si uvaříš skvělé špagety, je to nádhera a dobrá věc. Když je vysypeš z okna na chodník, je to bordel - a přitom jsou to pořád ty samé špagety.
Tiskni
Sdílej: