Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zajímavý GNU projekt pro programátory a tvůrce multiplatformních programů je Glade for win32. Jedná se o kompletní GTK+ User Interface Builder pro operační systém Windows. Navíc kromě vytvoření celého projektu se standartním Makefile nabízí vytvoření Makefile i pro Dev-Cpp a MS Visual Studio. Případným programátorům multiplatformních GTK+ aplikací mohu tento Builder doporučuji. Zatím jsem nenašel jediný nedostatek a jak se zdá, tento GNU projekt je stále živý a na nové nerze GTK+ reaguje. Poslední verze Glade for win32 obsahuje GTK+ 2.8.14 což není zlé.
Tiskni
Sdílej:
Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux.Ale tady jsou uživatelé Linuxu - tenhle free software propagujte mezi uživateli Windows!
Je tak nehorázně těžké pochopit, že blog slouží k vyjádření názoru a není ničím omezený?Vy snad nevidíte, jak všem lezete na nervy?
Jedná se o multiplatformní builder a pokud nějak přimějeme tvůrce aplikací pro Windows používat ho, bude portace aplikací na Linux daleko jednodušší. Uživatele Windows jsou zvyklí na Dev-Cpp, nebo na MS Visual Studio. Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux. Já si myslím že je to správný krok a že je to jedině dobře.By mě zajímalo, kolik tady chodí tvůrců aplikací pro windows.......
Jak malej.Malej? No když myslíš.....
Dovolím si tvrdit, že existuje obrovské množství programátorů a podle mě je jich mnohem více, kteří tvoří aplikace v operačním systému Windows. K tvorbě používají nástroje jako jsou Dev-Cpp, MS Visual Studio, Borland Builder. Pokud autor bude chtít portovat svůj program do Linuxu a myslím si že další aplikace Linuxu neuškodí, asi bude chtít používat to, na co je zvyklí.S tím souhlasím, jen jsem si dovolil pochybovat o tom, že tito win programátoři navštěvují tento server. A pokud snad navštěvují, tak ví o existenci linuxu, gtk a možnostech portace na linux, případně umí používat google, nebo položí dotaz do fóra.
Domnívám se, že mnoho uživatelů Linuxu, a tím myslím i návštěvníky tohoto portálu, používají na svém počítači i operační systém Windows a považuji to za naprosto normální. Svědčí o tom mnohokrát řešené téma DualBoot, přeinstaloval jsem si Windows a nemůžu se dostat do Linuxu, statistiky návštěvnosti portálů (z hlediska používaných operačních systémů) zabývajících se Linuxem, … .Jen vsuvka: Statistika je hodně ovlivněna tím, že mnoho lidí musí v práci, ve škole používat windows.
Proto si myslím, že informace o multiplatformním Builderu, notabene v blogu může někomu pomoci a zajité nikomu neuškodí a snad nikoho neuráží.Aha, já myslel, že se ti jedná spíše o osvětu mezi free a shareware windows vývojáři.
Nelíbí se ti moje texty? Blokuj mě. Chceš lepší články? Napiš je a prezentuj je. Nic ti v tom nebrání, vůbec nic.Né, že by se mi tvoje texty nelíbily, občas i trefíš hřebíček na hlavičku. Ovšem v některých věcech s tebou nesouhlasím a snažím se ti vysvětlit svůj pohled na věc. To je moje právo. Blokovat bych tě mohl, ale kdyby tě začali blokovat všichni, kdo s tebou nesouhlasí, tak by ti nezůstal žádný oponent a pak by to vypadalo, že s tebou všichni souhlasí. Což je samozřejmě špatně.
Pokud máš pocit že svým názorem snižuji kvalitu ABCLinuxu, piš články které podle tebe kvalitu portálu pozvednou.Ale no tak. Nemluv o _názoru_. Ten ti nikdo nevyčítá. Btw, tahle argumentace je docela roztomilá... Asi jako kdybych řekl: "Pokud máš pocit, že moje odpadky v tvém záhonu nejsou pěkné, začni sázet kytky, které ten bordel trochu schovají."
/dev/null
nebo na nějaké ABC Windows, kde padnou na úrodnější půdu a nebudou nikoho obtěžovat.
Propagace Free software a GNU projektů bez ohledu použití a operačního systému nepovažuji za špinění zahrady odpadky.Pochopitelně. Ale to je jen jeden z mála tvých počinů. Naprostá většina zápisků prudí, špičkuje, provokuje a nebo opakuje do zblbnutí stejné věci. Když si uvaříš skvělé špagety, je to nádhera a dobrá věc. Když je vysypeš z okna na chodník, je to bordel - a přitom jsou to pořád ty samé špagety.