Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Distribuce by po instalaci měla být stabilní a na verze skoro kašlat. Naproti tomu, je dobré uvolnit "unstable" balíčky pro šílence, co lační po nové versi a nějaká nestabilita jim nevadí. IMHO mám pocit, že přesně takhle to funguje nebo ne?Ale to nebrani flamewarum na tema: V Gentoo jsou sto let za opicema, protoze jeste nemaji KDE 3.5.x ve stable... a pritom MNE to tak krasne funguje :PPP
-
Co se týče software mám gentoo a jak říká heron skoro všechen free software z CVS,SVN,DARCS,GIT,... a pak se divím, že nemám ani jeden prohlížeč stabilní :D zeptej se spika jak spolu řešíme problémy s PSI z darcs :D ale už 5 dní není v darcs žádná aktualizace
:D jediné u čeho mě štve chybovost tak je GNU/Octave, které používám ve stabilní verzi, ale není schopné ze sebe vyplodit barevný graf libovolné funkce a nevím jestli to je GNUPlotem, nebo Octave.
mate stabilni aspon ty cvs/svn/darcs/git... klienty?
Vzpominam, jak jsem si jednou nemohla nainstalovat RPM, protoze jsem mela moc nove a rozbite RPM
Klienta na svn mám unstalbe
Tak jsem to chtěl napsat postup jak tu chybu vyvolat, ale nakonec se mi ji už nepodařilo zopakovat, takže je asi opravená :D
mimochodem sem se jen tak ze srandy juknul na uptime
localhost m4r3k # uptime 22:33:34 up 9 days, 6:26, 4 users,celkem služné na desktop ne?
jirka@parkis ~ $ uptime
22:49:50 up 55 days, 6:19
jirka@parkis ~ $ uname -a
CYGWIN_NT-5.1 parkis 1.5.19(0.150/4/2) 2006-01-20 13:28 i686 Cygwin
celkem slušné na desktop, ne?
$ uptime 23:45:32 up 100 days, 19:44, 1 user, load average: 0.24, 0.06, 0.17Celkem slušné na akvárko, ne?
.
Jinak tuším na koho byla narážka s tunou aktualizací adresovaná. Je pravda, že FC (ač používám) moc nechápu. Poslední KDE je v aktualizacích dva dny po vydání a Firefox v FC4 shnil na verzi 1.0.8. Ale aspoň má člověk motivaci jednou za tři čtvrtě roku vypálit to DVD a pak si užít anacondu a následnou instalaci TV karty, která si vždy vymyslí novou fintu, jak nefungovat. FC5 teď nově tuhne při "rmmod bttv". Ale jinak je to asi o tom, že ta hoblovka fakt v paneláku provozovat nejde.
Udělejte s matejcikem něco a**airovi ať máte zase kde pejska hostovat :]
$ dpkg -l |grep libdb ii libdb3 3.2.9-25 Berkeley v3 Database Libraries [runtime] ii libdb4.2 4.2.52-23.1 Berkeley v4.2 Database Libraries [runtime] ii libdb4.3 4.3.29-4.1 Berkeley v4.3 Database Libraries [runtime] ii libdb4.4 4.4.20-3 Berkeley v4.4 Database Libraries [runtime]Hehe.. 4 verze Berkeley DB.. všechny instalované automaticky jako závislosti na jiných programech.. ti kreténi zjevně neumějí udržet konzistentní API ani v minor verzích. :(
# equery l automake [ Searching for package 'automake' in all categories among: ] * installed packages [I--] [ ] sys-devel/automake-1.4_p6 (1.4) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.5 (1.5) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.6.3 (1.6) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.7.9-r1 (1.7) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.8.5-r3 (1.8) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.9.6-r1 (1.9) [I--] [ ] sys-devel/automake-wrapper-1-r1 (0)
Tiskni
Sdílej: