Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Uživatelé celkem pravidelně nadávají, že nová verze jejich oblíbené distribuce obsahuje historický software. Setkala jsem se s tím u Mandraku i u SUSE a předpokládám, že s výjimkou Gentoo a Debianu to u dalších nebude jiné. Tento článek si prosím přečtěte, pokud se taky vztekáte, že např. nová verze SUSE neobsahuje nejnovější GNOME.
Vydat novou verzi distribuce není vůbec jednoduchá práce - vždy je potřeba najít rovnováhu mezi tím, jak je zařazený software aktuální, a jak je stabilní. Většina distributorů je přitom samozřejmě natolik soudná, aby dala přednost stabilitě. Udělat to jinak je totiž skoro sebevražda. Jak obvykle takové vydávání probíhá?
Řekněme, že se výrobce rozhodne vydat novou distribuci. Nejrozumnější věc, kterou v té chvíli může udělat, je aktualizovat všechny balíčky software na nejnovější verzi, lehce je otestovat, a potom jakékoliv další změny ve verzích zakázat. Nyní může spustit betatestování.
Betatestování samozřejmě trvá nějakou dobu: je potřeba vyzkoušet co největší množství software na co největším množství počítačů (každý, kdo chce aspoň něco vrátit komunitě, by se měl zapojit) a opravit objevené chyby. Kromě nezanedbatelného množství drobných programátorských překlepů téměř jistě dojde i na nějaké ty nečekané pády za nejasných okolností, nespolupracující nové verze knihoven a podivné chyby v komunikaci mezi programy. Vývoj open source je anarchie a programy zavádějící neuvěřitelné množství změn v minor verzích nejsou žádnou výjimkou. Některé problémy jsou záludné a projevují se jenom na Štědrý den o půlnoci nebo tak nějak. Je s tím práce jak na kostele - nestává se, že by distributoři stíhali termín vydání bez problémů. Naprostá většina potíží přitom plyne právě z použití nových verzí jednotlivých programů.
Během testování trvajícího přinejmenším několik týdnů přitom vyjde ohromné množství nových verzí jednotlivých programů. Jako na potvoru často zavádějí nové zajímavé funkce a je jasné, že po nich uživatelé budou toužit. Zároveň je ale nabíledni, že nová funkcionalita s sebou přinese obrovské množství chyb. Pokud tedy distributor vyměkne a zařadí novou verzi libovolného programu dodatečně, koleduje si o nestabilní distribuci. Uživatelé nadávající na nestabilní systém jsou přitom pochopitelně mnohem vzteklejší a nepříjemnější než uživatelé nadávající na programy-dinosaury. Distributor navíc bude muset jejich hlášení vyhodnotit a nově zavlečené chyby opravit. To stojí čas a u komerčních distribucí také peníze.
Pokud se distributor rozhodne na poslední chvíli zařadit nové KDE nebo GNOME, je to obvykle marketingový tah. Uživatelé budou samozřejmě nadšeni, protože jejich desktop bude vypadat zase o něco sladší. Časem jim ale téměř jistě zhořkne: jejich nedostatečně otestovaný software bude padat a jejich linka bude zahlcena přívalem záplat. (Konkrétní příklady z nedávné historie si odpustím, anžto nestojím o flame.) Co s tím? Praštit pěstí do stolu, zanadávat na diskusních fórech a vyzkoušet jinou distribuci?
Co myslíte, není lepší netlačit na distributory, spokojit se s nižší verzí programu a užívat si stabilního systému?
Tiskni
Sdílej:
Distribuce by po instalaci měla být stabilní a na verze skoro kašlat. Naproti tomu, je dobré uvolnit "unstable" balíčky pro šílence, co lační po nové versi a nějaká nestabilita jim nevadí. IMHO mám pocit, že přesně takhle to funguje nebo ne?Ale to nebrani flamewarum na tema: V Gentoo jsou sto let za opicema, protoze jeste nemaji KDE 3.5.x ve stable... a pritom MNE to tak krasne funguje :PPP
Co se týče software mám gentoo a jak říká heron skoro všechen free software z CVS,SVN,DARCS,GIT,... a pak se divím, že nemám ani jeden prohlížeč stabilní :D zeptej se spika jak spolu řešíme problémy s PSI z darcs :D ale už 5 dní není v darcs žádná aktualizace :D jediné u čeho mě štve chybovost tak je GNU/Octave, které používám ve stabilní verzi, ale není schopné ze sebe vyplodit barevný graf libovolné funkce a nevím jestli to je GNUPlotem, nebo Octave.
Tak jsem to chtěl napsat postup jak tu chybu vyvolat, ale nakonec se mi ji už nepodařilo zopakovat, takže je asi opravená :D
localhost m4r3k # uptime 22:33:34 up 9 days, 6:26, 4 users,celkem služné na desktop ne?
jirka@parkis ~ $ uptime
22:49:50 up 55 days, 6:19
jirka@parkis ~ $ uname -a
CYGWIN_NT-5.1 parkis 1.5.19(0.150/4/2) 2006-01-20 13:28 i686 Cygwin
celkem slušné na desktop, ne?
$ uptime 23:45:32 up 100 days, 19:44, 1 user, load average: 0.24, 0.06, 0.17Celkem slušné na akvárko, ne?
$ dpkg -l |grep libdb ii libdb3 3.2.9-25 Berkeley v3 Database Libraries [runtime] ii libdb4.2 4.2.52-23.1 Berkeley v4.2 Database Libraries [runtime] ii libdb4.3 4.3.29-4.1 Berkeley v4.3 Database Libraries [runtime] ii libdb4.4 4.4.20-3 Berkeley v4.4 Database Libraries [runtime]Hehe.. 4 verze Berkeley DB.. všechny instalované automaticky jako závislosti na jiných programech.. ti kreténi zjevně neumějí udržet konzistentní API ani v minor verzích. :(
# equery l automake [ Searching for package 'automake' in all categories among: ] * installed packages [I--] [ ] sys-devel/automake-1.4_p6 (1.4) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.5 (1.5) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.6.3 (1.6) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.7.9-r1 (1.7) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.8.5-r3 (1.8) [I--] [ ] sys-devel/automake-1.9.6-r1 (1.9) [I--] [ ] sys-devel/automake-wrapper-1-r1 (0)