Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ačkoliv se hra Racer v podstatě přestala vyvíjet, je jedna z mála automobilových simulátorů ve světě Linuxu, které za něco stojí.
Hra je zdarma dostupná ke stažení pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux. Špatná zpráva ale je, že na linuxovou a mac verzi se poslední dobou nějak začalo zapomínat. To je způsobeno hlavně tím, že jediný aktivní vývojář ignoruje tyto systémy. Dobrá zpráva ale je, že se dá z webu stáhnout i zdrojový kód poslední stabilní verze 0.50. Jediné co už stojí v cestě je fakt, že zdrojové kódy jsou "rozbité", troufl bych si i říct že úmyslně.
Nedalo mi to spát, takže jsem se pustil do opravy .. Hlavní chyby byly především ve všech Makefile souborech a v knihovnách, které tato hra používá. Většina jich byla způsobena špatnou syntaxí programu ar a v chybějících argumentech pro g++. Tyto knihovny v té době byly psány pouze pro 32bit, takže je není možné pod 64bit skompilovat. Přepsal jsem ale Makefile soubory tak, aby se na 64bitovém pc skompilovaly jako 32bit. Až budu mít více času, přepíšu hru pro nativní podporu 64bitů. Pro úspěšnou kompilaci je také nutné mít opengl knihovny s 1.3 podporou funkcí, což je ale v dnešní době samozřejmostí.
Nyní musím kontaktovat autora a vysvětlit mu můj počin a zeptat se, co všechno si můžu dovolit .. Chtěl bych hru trochu dodělat, především multiplayer, který by měl být srovnatelný s hrou Live For Speed. Aut a tratí je už pro tuto hru spousta, bohužel né všechny fungují korektně.
Funkční zdrojový kód vám zatím ale uvolnit nemůžu, to udělám až poté co s tím bude autor souhlasit, na závěr vám ale poskytnu alespoň pár screenshotů ze hry. Zde si je můžete prohlédnout
Ještě bych se chtěl zeptat, co by jste v této hře uvítali, co se vám nelíbí, co by bylo dobré vylepšit ?
Tiskni
Sdílej: